Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
13.01.2015 22:57

Silne wzrosty w Europie. Początek sezonu wyników w USA

Lepsze nastroje to efekt kolejnych spekulacji dotyczących QE.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dzisiejsza sesja w Europie była drugą z rzędu na której obserwowaliśmy sporą aktywność ze strony kupujących. Nawet dalsza przecena ropy naftowej nie doprowadziła do pogorszenia nastrojów i główne indeksy zakończyły sesję zyskując ponad 1,5 proc.

Powodem dzisiejszych wzrostów na Starym Kontynencie były przede wszystkim dalsze spekulacje dotyczące wprowadzenia przez EBC programu skupu obligacji rządowych. Te oczekiwania inwestorów nie są bezpodstawne, gdyż w strefie euro cały czas pozostaje wysokie ryzyko deflacji co wielokrotnie zaznaczali przedstawiciele banku. Między innymi członek EBC i szef Banku Centralnego Austrii powiedział dzisiaj, że zarząd EBC powinien podjąć decyzję o rozszerzeniu obecnych działań wcześniej niż później. Dodał on jednocześnie, że cel inflacyjny pozostaje znacząco poniżej oczekiwań EBC co jest argumentem za wprowadzeniem skupu obligacji rządowych. Ta wypowiedź sugeruje, że już w czasie przyszłotygodniowego posiedzenia może dojść do uchwalenia kolejnych działań co doprowadzi do dalszych wzrostów europejskich indeksów.

Z kolei pozytywne nastroje za oceanem wynikały z lepszej od oczekiwań publikacji wyników spółki Alcoa, która pochwaliła się, że w minionym kwartale zarobiła więcej niż oczekiwali tego analitycy. Natomiast dzisiaj swoje wyniki opublikuje spółka transportowa CSX. W zeszłym kwartale spółka pochwaliła się 8,51 proc. wzrostem zysków w stosunku do konsensusu. Pomimo ostatnio zachodzących pozytywnych zmian w kolejnictwie, poprawy efektywności operacyjnej, rozbudowę sieci i przepustowości terminali, spółka jest wrażliwa na wahania ceny ropy naftowej (przewozy ropy naftowej poprzez kolej).

Na warszawskim parkiecie także mieliśmy dzisiaj spore wzrosty. Indeks dwudziestu największych spółek zakończył notowania +1,61 proc. powyżej wczorajszego zamknięcia. Wśród jego komponentów najwięcej zyskały PGE, Kernel oraz OrangePL. Po przeciwnej stronie rynku znalazły się PGNiG, Eurocash oraz KGHM.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
X-Trade Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz