Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Udana sesja na GPW. PKN Orlen pod dywidendę

11
Podziel się

W money.pl czytaj o tym, co w środę dzieje się na warszawskiej giełdzie.

Udana sesja na GPW. PKN Orlen pod dywidendę
bEpSVGGd

Do udanych mogą zaliczyć środową sesję inwestorzy obecni na warszawskiej giełdzie. Rzucili się do kupowania m.in. akcji PKN Orlen, by załapać się na dywidendę ze spółki.

W piątek 14 lipca przypada tzw. dzień dywidendy w PKN Orlen. Oznacza to, że inwestorzy posiadający w portfelach akcje płockiego koncernu dostaną tego dnia prawo do udziału w wartym prawie 1,3 mld zł "torcie". Spółka wypłaci im dywidendę w wysokości 3 zł na każdą akcję z ubiegłorocznego zysku.

Jednak zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, zapis na rachunku inwestora dokonuje się 2 dni po dokonaniu transakcji. Oznacza to, że właśnie środa była ostatnim dniem, gdy można było kupić akcje PKN Orlen pod dywidendę - spółka wzbudzała więc w środę zainteresowanie wśród inwestorów, co przełożyło się na wzrost kursu akcji o około 3 proc.

bEpSVGGf

Nieźle spisywały się również w środę papiery innego giganta z WIG20 - KGHM rósł również o 3-4 proc. m.in. po wypowiedzi prezesa o tym, że sytuacja kopalni Sierra Gorda poprawia się i w perspektywie kilku lat podmiot powinien generować dodatnie przepływy finansowe.

Inwestorzy na globalnych rynkach są tymczasem skupieni na wystąpieniach szefowej Fed Janet Yellen. W środę i czwartek będzie ona składać w amerykańskim Kongresie raport z działalności Fed w pierwszym półroczu. Z treści wystąpienia wynika, że bank nie zamierza spieszyć się z wyraźnymi podwyżkami stóp procentowych, co powinno być raczej pozytywnym sygnałem dla rynków akcji.

Główne indeksy GPW podczas sesji w środę

_ _Aktualizacja: 12:44

bEpSVGGl

Lepsze nastroje na GPW. Dane ze strefy euro

Łukasz Pałka

W lepszych nastrojach upływa inwestorom środowa sesja na warszawskiej giełdzie. Przed południem poznali oni bardzo dobre dane o produkcji przemysłowej w strefie euro.

Według informacji, które Eurostat opublikował o godzinie 11, produkcja przemysłowa w strefie euro była w maju o 4 proc. wyższa w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku. Dane okazały się wyraźnie lepsze od prognoz, które wskazywały na wzrost o 2,7 proc. r/r. Niezłe okazały się również informacje w ujęciu miesięcznym - można było zaobserwować wzrost o 1,3 proc., podczas gdy prognozy zakładały zmianę o 0,3 proc. m/m.

bEpSVGGm

Na europejskich giełdach panują w środę dobre nastroje - wszystkie główne indeksy jak niemiecki DAX, francuski CAC40, czy brytyjski FTSE100 zyskują po niecałym 1 proc. WIG20 nabrał wreszcie nieco więcej rozpędu i zyskuje po godzinie 12 już ponad 1,5 proc.

W dużej mierze jest to zasługa notowań KGHM-u, którego kurs zyskuje ponad 3 proc. Nieźle spisują się również banki. Z kolei notowaniom PKN Orlen nie przeszkadza rekomendacja "sprzedaj" od DM PKO BP. Kurs koncernu zyskuje około 1,5 proc.

Obserwuj notowania głównych indeksów podczas sesji w środę

_ _Aktualizacja: 08:26

bEpSVGGn

Środa na GPW. Kończą się zapisy na akcje Play

Łukasz Pałka

W dość sennej atmosferze przebiegają lipcowe sesje na warszawskim parkiecie. To zmniejsza szanse na wyraźniejsze wzrosty w najbliższych tygodniach.

Od dłuższego czasu handel na GPW nie przynosi żadnych zaskoczeń. Indeks WIG20 utrzymuje się bardzo blisko 2.300 pkt., a wśród inwestorów brakuje chęci do podejmowania bardziej ryzykownych decyzji i zakupów akcji. Ich aktywność jest minimalna.

bEpSVGGo

Raczej nie ma co oczekiwać, by najbliższe sesje przyniosły wyraźniejsze zmiany. W kontekście wszystkich zagranicznych rynków uwagę inwestorów z pewnością zwrócą zaplanowane na najbliższe dwa dni wystąpienia Janet Yellen przez komisjami Izby Reprezentantów i Senatu w USA.

Szefowa amerykańskiego banku centralnego ma złożyć półroczny raport z działalności Fed. Nie ma co jednak oczekiwać, by jej słowa miały okazać się w jakikolwiek sposób zaskakujące - Janet Yellen odniesie się zapewne do planów związanych z podwyżkami stóp procentowych w USA.

Jeżeli chodzi o rodzimy rynek, to warto wspomnieć o tym, że w środę kończą się zapisy dla inwestorów indywidualnych w ofercie operatora Play. Do ubiegłego piątku mogli oni zapisywać się na preferencyjnych warunkach, uprawniających do dwukrotnie wyższego od reszty inwestorów przydziału akcji w przypadku, gdyby konieczna była redukcja zapisów. Maksymalna cena akcji w zapisach to 44 zł za sztukę. Jeżeli okaże się jednak, że inwestorzy instytucjonalni nie chcą zapłacić takiej kwoty, to ostateczna cena emisyjna może być niższa.

bEpSVGGG
giełda
komenatrze giełdowe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Shakespeare z...
4 lata temu
Rozmawia ze sobą dwóch milionerów: - W zeszłym miesiącu kupiłem żonie kolczyki z diamentami i od tego czasu się do mnie nie odzywa. - Dlaczego? - Taka była umowa. - A ja kupiłem żonie na rocznicę ślubu perły.... Wypiła 4
Shakespeare z...
4 lata temu
Nie idź jednak, bracie, Za śladem owych fałszywych doradców, Którzy nam stromą i ciernistą ścieżkę Cnoty wskazują, a sami tymczasem Kroczą kwiecistym szlakiem błędów, własnych Rad niepamiętni.
taki prognost...
4 lata temu
Tylko synonim sie pojawil i juz rosniemy:(
bEpSVGGH
synonim
4 lata temu
Już się ten podskok na oparach osuwa, ropa tanieje, jen i dolar drożeją, obligacje też, ale kochamy jednosesyjne podskoki "bo Yellen coś powiedziała"
xyz
4 lata temu
,,Projekt dotyczący powołania Funduszu Dróg Samorządowych to nie jest wprowadzanie nowego podatku. Jeśli chcemy jeździć bezpiecznie, po dobrych drogach musimy wprowadzić opłatę drogową". Obłuda rządzących, jak zawsze, bez podziału na opcje polityczne. Koryto pełne kosztem ogółu. Bogatych fascynuje Lucek, w pocie czoła jemu służą.