Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W skali tego roku banki wciąż na minusie

0
Podziel się:

Przez ostatnie miesiące nasza giełda przeszła transformację od jednego z najsłabszych rynków na świecie do jednego z silniejszych.

W skali tego roku banki wciąż na minusie

W I kwartale tego roku 12-miesięczna zmiana WIG była wyraźnie gorsza niż w przypadku S&P 500, czy DJ Stoxx 600. Obecnie zaczynamy w takim zestawieniu wyraźnie się odróżniać w drugą stronę. Podczas gdy WIG spadł przez ostatnie 12 miesięcy o ok. 15%, to S&P 500 oraz DJ Stoxx 600 straciły w tym czasie po ok. 24%, a DJ Stoxx Enlarged, obrazujący notowania spółek z państw, które w 2004 r. przystąpiły do Unii Europejskiej, poszedł w dół aż o ok. 40%.

Natomiast w podobnej skali, jak nasz WIG przez ostatnie 12 miesięcy indeks cen akcji z rynków wschodzących wyrażony w lokalnej walucie. Po uwzględnieniu zmian kursów walutowych dolara spadek sięga 24%. Obecna pozycja naszego rynku na tle światowych parkietów jest więc w dużej części pochodną korzystnego spoglądania na całość rynków wschodzących.

O ile wśród emerging markets nie jest trudno znaleźć lepsze giełdy od naszej w skali ostatnich 12 miesięcy (np.. Indie, Chiny, Turcja, Korea, czy RPA), to wśród rynków dojrzałych korzystniejsze 12-miesięczne stopy zwrotu są rzadkością (np. Nowa Zelandia, czy Szwecja).

Tak silną pozycję nasz parkiet zawdzięcza głównie walorom KGHM, które przez rok straciły ok. 4%. Wyraźnie droższy niż rok wcześniej jest PGNiG. W górę poszły też papiery PBG. Kulą u nogi są natomiast banki, tracące w skali roku blisko 30% i pozostające wciąż pod kreską w perspektywie obecnego roku.

Jakie płyną z tych obserwacji wnioski? Nasz rynek staje się coraz mocniej uzależniony od nastawienia inwestorów do emerging markets. Póki jest dobre, korzystamy na tym, ale trzeba się liczyć, że z chwilą ochłodzenia nastrojów będziemy wśród parkietów najmocniej tracących. Szczególną rolę odgrywają walory KGHM, których notowania w bardzo dużym stopniu są pochodną zmian cen miedzi.

W centrum zainteresowania inwestorów znalazły się banki, których postrzeganie jest powiązane z kondycją globalnego sektora finansowego. Widać jednocześnie, że inwestorzy zaczęli unikać segmentów rynku, które były najsilniejsze w I połowie roku (małe i średnie spółki, branża spożywcza), a preferować najsłabsze (banki, media, WIG20)
.

Ostatnie dni kontrastujące mocno z zapowiedziami zbliżających się zniżek i tworzące wręcz euforyczną atmosferę wokół parkietów stawiają w trudnej sytuacji pesymistycznie nastawionych obserwatorów rynku. Mogą albo poddać się nastrojowi, twierdząc, że rynek zawsze ma rację, albo próbować nadal obiektywnie patrzeć na sytuację, stwarzając wrażenie walki z rynkiem i panującym na nim trendzie.

Uczciwość nakazuje pozostać przy drugiej z tych postaw i tak samo jak w II kwartale 2007 r., kiedy indeksy nie zważając na nic pięły się w górę, tak teraz przestrzegać przed nadmiernym zaufaniem inwestorów, że nic złego w przyszłości nie może się zdarzyć.

Konieczne jest też wskazanie na powstałą wczoraj podwójną negatywną dywergencję na MACD, która jest rzadko tworzącym się bardzo silnym sygnałem przestrzegającym przed odwróceniem trendu zwyżkowego. To powoduje, że być albo nie być dla niego jest utrzymanie się WIG powyżej czerwcowego szczytu, nieco poniżej 32,4 tys. pkt.

ZOBACZ TAKŻE:

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)