Notowania

gpw
07.11.2014 14:43

Zaskakujące dane z USA. Zobacz, co dzieje się na GPW

Zobacz podsumowanie najważniejszych wydarzeń rynkowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
Paweł Zawadzki , analityk Money.pl Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Najważniejsze dziś dane makro, obrazujące sytuację na amerykańskim rynku pracy, zaskoczyły. Bezrobocie na plus, zmiana zatrudnienia na minus. Mieszane wskazania nie zrobiły specjalnie dużego wrażenia na inwestorach giełdowych.

Stopa bezrobocia w USA wyniosła w październiku 5,8 procent. Dane są zatem lepsze od wcześniejszych szacunków ekonomistów. Średnia ich prognoz sięgała bowiem 5,9 procent, czyli dokładnie tyle, ile wyniosło bezrobocie miesiąc wcześniej.

Rozczarowały natomiast dane o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym. W październiku zwiększyło się ono o 214 tysięcy. To mniej niż we wrześniu (+256 tysięcy, po rewizji w górę o 8 tysięcy) i mniej niż szacowali eksperci (+230-235 tysięcy).

Po publikacji danych, kontrakt terminowy na amerykański indeks S&P500 wyskoczył minimalnie nad kreskę. Lekko poprawiła się też sytuacja na krajowej giełdzie. Najważniejsze indeksy GPW w dalszym ciągu znajdują się jednak na minusie.

Zobacz, jak przebiega dzisiejsza sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Rośnie niepewność na rynkach akcji. [WIG20](https://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/wig20/) pod kreską

Damian Słomski, godzina 13:20

Nie długo panował spokój na giełdzie w Warszawie. Po 10:00 uaktywnili się sprzedający akcje i tym samym WIG20 podobnie jak większość indeksów Europy jest wyraźnie pod kreską. Duże ruchy, także w górę, obserwujemy na największych spółkach GPW.

Przed 13:00 WIG20 znalazł się na dziennych minimach na poziomie 2420 punktów. Oznacza to spadek względem wczorajszego zamknięcia o ponad 0,5 procent. Po 10:00 na rynkach akcji w Europie widać zdecydowane pogorszenie nastrojów. Jedynie londyński FTSE100 utrzymuje się nad kreską. Kurs rośnie już blisko 0,7 procent

Zmiany wartości głównych indeksów europejskich Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Inwestorzy ustawiają się pod dane z amerykańskiego rynku pracy, które poznamy dokładnie o 14:30. Analitycy oceniają, że stopa bezrobocia w USA pozostanie bez zmian na poziomie 5,9 procent. Oczekiwany jest natomiast wzrost nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych o 235 tysięcy.

Na brak emocji nie mogą narzekać krajowi inwestorzy, którzy kolejny dzień dostają solidną porcję raportów finansowych spółek za trzeci kwartał. Była już mowa o mocnym zjeździe na akcjach LPP i pozytywnych wynikach PGNiG, które jednak nie przekładają się na zakupy akcji. Większej zmienności nie ma też na Agorze i Enerdze. Wydawca Gazety Wyborczej chociaż wciąż notuje straty, to ich skala jest znacznie mniejsza od wcześniejszych szacunków. Zgodne z oczekiwaniami były zyski energetycznej spółki, ale na uwagę zasługuje fakt, że rok do roku są one większe ponad trzykrotnie.

Dużą popularnością giełdowych graczy cieszą się walory CCC. Nie stoją za tym wyniki. Dowiedzieliśmy się dzisiaj, że spółka zastąpi JSW w indeksie MSCI Poland. W ocenie analityków Renaissance Capital, wejście w skład indeksu spowoduje wzrost zainteresowania funduszy akcjami CCC. Popyt może sięgnąć 13,1 mln dolarów. Kurs rośnie już około 8 procent.

##

GPW: Nie brakuje niespodzianek. Silna przecena LPP

Damian Słomski, godz. 10:15

Początek handlu na rynkach akcji w Europie był dosyć niemrawy. Taka sytuacja może się utrzymać do momentu publikacji danych z rynku pracy USA. Krajowi inwestorzy w międzyczasie żyją wynikami takich spółek jak PGNiG i LPP.

Zmienność w pierwszej godzinie handlu jest niewielka. W przypadku WIG20 kurs waha się w wąskim przedziale 2427-2435 punktów, czyli w okolicach wczorajszego zamknięcia. Wśród blue chipów uwagę zwraca bardzo mocna wyprzedaż akcji LPP (-6 procent). Zysk netto grupy wyniósł w trzecim kwartale 81,7 mln zł wobec 110,5 mln zł rok wcześniej. To wynik o 25 milionów gorszy od prognoz analityków.

Raport finansowy zaprezentowało też m.in. PGNiG. Tu wydźwięk wyników był znacznie lepszy, bowiem zysk był wyższy od oczekiwań. Mowa dokładnie o 616 mln zł, co jest jednak o 38 mln zł gorszy od zarobku spółki w III kwartale ubiegłego roku. Akcje po godzinie sesji tracą prawie 1,5 procent.

Zobacz dzisiejsze notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Większych ruchów nie widać na razie również na pozostałych rynkach akcji w Europie. Inwestorzy będą wyczekiwać z decyzjami inwestycyjnymi do 14:30, kiedy to światło dzienne ujrzą dane z rynku pracy w USA.

Z dotychczasowych odczytów warto wspomnieć o produkcji przemysłowej z Niemiec. W skali miesiąca wzrosła ona o 1,4 procent wobec spadku miesiąc wcześniej o 3,1 procent. Miało być jednak lepiej. Prognozy zakładały zwiększenie produkcji o 2 procent.

##

Czas na ważne dane z USA. Zdecydują o nastrojach na GPW

Łukasz Pałka, 6 listopada godz. 22:16

Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy można uznać za jedną z najważniejszych informacji rynkowych kończącego się tygodnia. Przed inwestorami również kolejne publikacje ważnych wyników spółek.

5,9 procent - tyle miał w październiku wynieść wskaźnik bezrobocia w gospodarce USA, wynika z prognoz ekonomistów przed piątkową publikacją. Inwestorzy poznają ją o godzinie 14.30 polskiego czasu, razem z danymi na temat zmiany poziomu zatrudnienia w poza rolnictwem. W tym przypadku prognozy mówią o tym, że w amerykańskiej gospodarce w ubiegłym miesiącu przybyło 231 tysięcy miejsc pracy.

Inwestorzy interpretują dane z amerykańskiego rynku pracy przede wszystkim w kontekście oceny sytuacji gospodarczej i tego, kiedy bank centralny USA zdecyduje się na pierwszą podwyżkę stóp procentowych. Jeżeli piątkowe informacje nie okażą się zdecydowanie lepsze od prognoz, to można przyjąć, że Fed będzie trzymał się zapowiedzi, iż stopy pójdą w górę mniej więcej w pół roku po zakończeniu programu skupu obligacji QE3.

Na razie w oczekiwaniu na dane z rynku pracy czwartkowa sesja na Wall Street upłynęła pod znakiem wzrostów, co powinno zachęcić również polskich inwestorów do kupowania akcji podczas piątkowej sesji.

Główne indeksy na Wall Street podczas sesji w czwartek Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wsparciem dla kupujących na europejskich parkietach powinny być dodatkowo słowa prezesa Europejskiego Banku Centralnego z czwartkowej konferencji prasowej po posiedzeniu EBC. Bank zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów nie zmienił stóp procentowych, ale zapowiedział, że EBC będzie wspierać europejską gospodarkę. Przez inwestorów ten przekaz został zinterpretowany jako zapowiedź dalszego _ luzowania _ polityki EBC.

- _ Działania EBC będą miały duży wpływ na rozmiar sumy bilansowej EBC i powinna ona powrócić do poziomów z 2012 roku _ - oświadczył Draghi.

Na warszawskiej giełdzie warto w piątek pilnować publikacji wyników kolejnych spółek. Wśród tych dużych tym razem informacje na temat wyników finansowych za trzeci kwartał mają podać koncerny PGNiG oraz Energa.

Koncern gazowy informował ostatnio o wielkiej inwestycji za prawie 1 miliard złotych. Spółka zależna PGNiG podpisała umowę warunkową z Total E&P Norge AS na zakup udziałów w pakiecie czterech złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, wraz z prawami i obowiązkami z szeregu umów dotyczących złóż. PGNiG podała wówczas, że zakłada, iż rozliczenie transakcji nastąpi do końca tego roku.

Z kolei jeżeli chodzi o Energę, to w czwartek firma zatwierdziła plan inwestycyjny do 2021 roku. Według niego nakłady na inwestycje mają przekroczyć w tym czasie 18 miliardów złotych.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: gpw, giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, komentarze gieldowe, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz