Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja PE wskazuje na 'przytłaczające dowody' łamania prawa w Polsce

3
Podziel się:

Komisja Wolności Obywatelskich Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego (PE) przyjęła projekt sprawozdania okresowego, w którym wskazuje na "przytłaczające dowody" łamania zasad państwa prawa w Polsce i zwraca się do Rady i Komisji o zwrócenie uwagi na poszanowanie praw podstawowych, poinformował Parlament.

Komisja PE wskazuje na 'przytłaczające dowody' łamania prawa w Polsce

Projekt został przyjęty stosunkiem głosów 52 do 15. Sprawozdanie przygotował przewodniczący Juan Fernando Lopez Aguilar (S&D, ES).

"W tekście skoncentrowano się na nieustannie pogarszającej się sytuacji w Polsce, w zakresie funkcjonowania systemu legislacyjnego i wyborczego, niezależności sądownictwa i praw sędziów oraz ochronie praw podstawowych, wezwano w nim Radę i Komisję do powstrzymania się od wąskiej interpretacji zasady praworządności oraz do wykorzystania w pełni możliwości procedury przewidzianej w art. 7 ust. 1 Traktatu Unii Europejskiej [...] w odniesieniu do wszystkich zasad zapisanych w art. 2 TUE, w tym demokracji i praw podstawowych" - podało biuro prasowe Parlamentu w komunikacie.

W projekcie sprawozdania - jak przypomniano w komunikacie - zwrócono uwagę, że ostatnie wysłuchanie w Radzie odbyło się w grudniu 2018 r., i wezwano Radę do "podjęcia ostatecznego działania [...] poprzez stwierdzenie, że istnieje wyraźne ryzyko poważnego naruszenia przez Rzeczpospolitą Polską wartości, o których mowa w art. 2 TUE, w świetle przytłaczających dowodów na ich istnienie".

"W związku z powtarzającymi się zarzutami PiS i władz polskich, że wobec Polski stosowane są inne standardy w porównaniu do pozostałych państw członkowskich UE, w niniejszym raporcie stwierdza się, że poza Węgrami (również podlegającymi toczącej się procedurze na podstawie art. 7), nie ma innego takiego państwa w Unii, które w tak krótkim czasie, w ciągu ostatnich pięciu lat, stworzyłoby podobną kaskadę reform prawnych w ramach procedury nadzwyczajnej, przy wyłącznym poparciu rządzącej większości i bez żadnych ustępstw wobec opozycji parlamentarnej lub jakiejkolwiek mniejszości oraz poważnie naruszając rządy prawa" - powiedział sprawozdawca Komisji Juan Aguilar, cytowany w komunikacie.

"Ponadto żaden inny rząd nie stoi w obliczu czterech postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego z powodu ignorowania orzeczeń TSUE. Przestrzeganie prawa UE jest tym, na czym polega bycie państwem członkowskim" - dodał Aguilar.

Sprawozdanie okresowe zostanie poddane debacie i głosowaniu na posiedzeniu plenarnym we wrześniu 2020 roku.

Zgodnie z art. 7 Traktatu o UE, Rada może stwierdzić, że istnieje wyraźne ryzyko poważnego naruszenia wartości UE w danym kraju, po uprzednim wysłuchaniu przez ministrów UE opinii organów krajowych. W komunikacie przypomniano, że władze polskie trzykrotnie stawały przed Radą w okresie od czerwca do grudnia 2018 roku.

Na późniejszym etapie Rada Europejska może stwierdzić, stanowiąc jednomyślnie i za zgodą Parlamentu, poważne i trwałe naruszenie praworządności, demokracji i praw podstawowych. Może to ostatecznie doprowadzić do sankcji, w tym do zawieszenia prawa do głosowania w Radzie, podano.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
AndrewNew
4 lata temu
Kurcze ale dowody. Same konkrety. Jestem przytłoczony.
Twister
4 lata temu
UE niczym nie różni się od ZSRR . POLEXIT TO JEDYNE WYJSCIE
Polak
4 lata temu
A kradzież OFE przez PO to niby nie było łamanie praw podstawowych UE??? Gdzie wtedy byli ci ludzie, dlaczego nadal zamiatają wszystko pod dywan pomimo licznych zgłoszeń przez polskich obywateli???