Notowania

redan
19.04.2019 11:04

Kontrola skarbówki w Redanie. Właściciel marki Top Secret miał zawyżyć koszty i uniknąć podatku

Urzędnicy skarbówki wzięli pod lupę sprawozdania finansowe Redanu. Odzieżowa firma w 2015 roku miała zawyżać koszty sprzedanych akcji. W efekcie zamiast sporych strat firma powinna pokazać kilka milionów złotych zysku do opodatkowania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Redan mierzy się ze skarbówką. (Fot: Mateusz Jagielski/East News)

Odzieżowa grupa Redan, do której należą takie marki jak Top Secret, Troll, Drywash i Textilmarket, przeszła kontrolę skarbówki. Wnioski z punktu widzenia firmy nie są dobre. Urzędnicy dopatrzyli się nieprawidłowości dotyczących sprawozdania finansowego za 2015 rok.

Kontrola oszacowała, że Redan zamiast wykazywać ponad 11 mln zł straty podatkowej powinien wykazać nieco ponad 5 mln zł zysku, od którego miał zapłacić podatek.

Skarbówka wytknęła Redanowi zawyżenie kosztów uzyskania przychodów o kwotę 16,4 mln zł. Wynikały one ze sprzedaży akcji w spółce zależnej TXM w kwietniu 2015 roku Transakcja została rozliczona z innymi zobowiązaniami Redanu wobec spółki Carrisonio LP. W ocenie urzędników nie powinno dojść do kompensaty, co pozbawiło firmę prawa do uwzględnienia kosztów i obniżenia w ten sposób podatku.

Jak rozpoznać niemarkową odzież?

W odpowiedzi na zarzuty skarbówki władze Redana pokazują indywidualną interpretację podatkową dotyczącą transakcji sprzed 4 lat. Wynika z niej, że spółka dobrze określiła koszty sprzedanych akcji. Urzędnicy jednak podważają interpretację wskazując, że Redan inaczej określił w niej parametry transakcji niż miało to miejsce w rzeczywistości. Tym samym interpretacja nie ma mocy wiążącej.

Zarząd Redanu wraz z doradcami podatkowymi analizuje sytuację rozważając, czy złożyć korektę deklaracji podatkowej CIT za 2015 rok uwzględniającą ustalenia kontroli celno-skarbowej, czy też poczekać na przekształcenie kontroli w postępowanie podatkowe i w jego toku kwestionować ustalenia urzędników.

Nawet gdyby decyzja skarbówki została podtrzymana, będzie bez wpływu na sytuację płynnościową firmy - przekonuje prezes Bogusz Kruszyński w oficjalnym komunikacie. Tłumaczy, że Redan w 2013 i 2014 roku miał straty podatkowe, które nie zostały wykorzystane, a teraz przysługuje mu prawo obniżenia dochodu za 2015 rok w kwocie 5,1 mln zł.

Grupa Redan jest jedną z większych spółek odzieżowych notowanych na warszawskiej giełdzie. Po pierwszych trzech miesiącach tego roku sprzedała ubrania za 117 mln zł. Lepsze statystyki w tym czasie miał tylko LPP (właściciel m.in. Reserved, Cropp i House) i grupa Vistula.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: redan, top secret, skarbówka, urząd skarbowy, wiadomości, wiadomości, wiadomości, giełda, handel, podatki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-04-2019

czerwińskiWypisz wymaluj polska skarbówka. W 2014 wszystko im się podobało i wydają pozytywną interpretację, ale już w 2019 nagle doznają olśnienia i dowalają … Czytaj całość

19-04-2019

Krzysztof JJUZ W STOSUNKU DO KORPORACJI ZACHODNICH ,US JEST BEZRADNY..A POLSKĄ FIRMĘ..MOŻNA DOPROWADZIĆ DO UPADKU .PASOŻYTY

19-04-2019

aaaCzekam, aby podobną zaradnością polska skarbówka wykazywała się w stosunku do każdej zachodniej firmy ! Wszystkich trzeba jednakowo traktować, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (57)