Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Kontrola skarbówki w Redanie. Właściciel marki Top Secret miał zawyżyć koszty i uniknąć podatku

57
Podziel się:

Urzędnicy skarbówki wzięli pod lupę sprawozdania finansowe Redanu. Odzieżowa firma w 2015 roku miała zawyżać koszty sprzedanych akcji. W efekcie zamiast sporych strat firma powinna pokazać kilka milionów złotych zysku do opodatkowania.

Redan mierzy się ze skarbówką.
Redan mierzy się ze skarbówką. (East News, Mateusz Jagielski/East News)

Odzieżowa grupa Redan, do której należą takie marki jak Top Secret, Troll, Drywash i Textilmarket, przeszła kontrolę skarbówki. Wnioski z punktu widzenia firmy nie są dobre. Urzędnicy dopatrzyli się nieprawidłowości dotyczących sprawozdania finansowego za 2015 rok.

Kontrola oszacowała, że Redan zamiast wykazywać ponad 11 mln zł straty podatkowej powinien wykazać nieco ponad 5 mln zł zysku, od którego miał zapłacić podatek.

Skarbówka wytknęła Redanowi zawyżenie kosztów uzyskania przychodów o kwotę 16,4 mln zł. Wynikały one ze sprzedaży akcji w spółce zależnej TXM w kwietniu 2015 roku Transakcja została rozliczona z innymi zobowiązaniami Redanu wobec spółki Carrisonio LP. W ocenie urzędników nie powinno dojść do kompensaty, co pozbawiło firmę prawa do uwzględnienia kosztów i obniżenia w ten sposób podatku.

Zobacz także: Jak rozpoznać niemarkową odzież?

W odpowiedzi na zarzuty skarbówki władze Redana pokazują indywidualną interpretację podatkową dotyczącą transakcji sprzed 4 lat. Wynika z niej, że spółka dobrze określiła koszty sprzedanych akcji. Urzędnicy jednak podważają interpretację wskazując, że Redan inaczej określił w niej parametry transakcji niż miało to miejsce w rzeczywistości. Tym samym interpretacja nie ma mocy wiążącej.

Zarząd Redanu wraz z doradcami podatkowymi analizuje sytuację rozważając, czy złożyć korektę deklaracji podatkowej CIT za 2015 rok uwzględniającą ustalenia kontroli celno-skarbowej, czy też poczekać na przekształcenie kontroli w postępowanie podatkowe i w jego toku kwestionować ustalenia urzędników.

Nawet gdyby decyzja skarbówki została podtrzymana, będzie bez wpływu na sytuację płynnościową firmy - przekonuje prezes Bogusz Kruszyński w oficjalnym komunikacie. Tłumaczy, że Redan w 2013 i 2014 roku miał straty podatkowe, które nie zostały wykorzystane, a teraz przysługuje mu prawo obniżenia dochodu za 2015 rok w kwocie 5,1 mln zł.

Grupa Redan jest jedną z większych spółek odzieżowych notowanych na warszawskiej giełdzie. Po pierwszych trzech miesiącach tego roku sprzedała ubrania za 117 mln zł. Lepsze statystyki w tym czasie miał tylko LPP (właściciel m.in. Reserved, Cropp i House)
i grupa Vistula.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(57)
Kamil
2 lata temu
3/4 firm ma straty co roku. Tak dzialaja ksiegowi
Aga
3 lata temu
Firma źle zarządzana niestety.
zorro
3 lata temu
bez dziwnych zgód w skarbowce nie bylaby możliwa afera vat owska
xxx
3 lata temu
Kolejna polska firma bankrut. Jak US już coś robi to tylko może być bankructwo.
pytanie !
3 lata temu
Polska firma ??? czy firma w polsce !!! ??? Ile w tej firmie jest czegokolwiek polskiego oprocz tanich roboli ?
...
Następna strona