Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KSC zbuduje instalację PV w Cukrowni Dobrzelin, planuje kolejne

1
Podziel się:

Krajowa Spółka Cukrowa (KSC) planuje budowę instalacji fotowoltaicznych w swoich cukrowniach, podała spółka. Jako pierwsza powstanie farma o mocy 0,5 MW w Cukrowni Dobrzelin. Koszt instalacji to ok. 2,2 mln zł.

KSC zbuduje instalację PV w Cukrowni Dobrzelin, planuje kolejne

"Systematycznie inwestujemy w nasze zakłady, rozbudowując zdolności produkcyjne i obniżając koszty związane z produkcją, w tym środowiskowe. Instalacje fotowoltaiczne są przyjazne dla środowiska, są bezemisyjne, nie generują hałasu ani odpadów. Pozwalają uniezależnić się od rosnących cen energii elektrycznej oraz zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne KSC" - powiedział prezes Krzysztof Kowa, cytowany w komunikacie.

Przygotowania do budowy farm fotowoltaicznych, które dostarczałyby zieloną energię na potrzeby własne KSC rozpoczęły się w 2018 r. Po przeprowadzonych analizach i wizytach studyjnych firma W4E Energia Odnawialna przedstawiła pozytywne rekomendacje dotyczące budowy instalacji fotowoltaicznych dla cukrowni w Dobrzelinie, Kluczewie, Krasnymstawie, Kruszwicy oraz Nakle, które dysponują odpowiednim terenami.

Program rozwoju fotowoltaiki KSC postanowiła rozpocząć od budowy instalacji na terenie Oddziału KSC Cukrownia Dobrzelin w Dobrzelinie w gminie Żychlin, powiecie kutnowskim, województwie łódzkim.

"Cukrownia Dobrzelin staje się naszym centrum innowacyjnych, zielonych technologii. Dzięki dużemu potencjałowi posiadanych terenów można tam zbudować instalację fotowoltaiczną o optymalnej mocy, dostosowaną do potrzeb zakładu, nastawioną na oszczędności kosztów energii elektrycznej, zwłaszcza w okresie międzykampanijnym, czyli wiosenno-letnim, gdy nie pracuje nasza elektrociepłownia i korzystamy z energii elektrycznej kupowanej z zewnątrz. Farma fotowoltaiczna pozwoli nam nie tylko optymalizować koszty działalności, ale też daje szansę na dalszy rozwój czystych technologii" - wskazał członek zarządu KSC ds. rozwoju, innowacji i logistyki Tomasz Olenderek.

Planowana farma fotowoltaiczna ma mieć moc 520 kW i zajmie ok. 1 ha powierzchni. Elektrownia będzie produkować ok. 520 MWh rocznie, co pozwoli na oszczędności 35% kosztów zakupów energii elektrycznej w ciągu roku kalendarzowego. Efekt ekologiczny to ograniczenie emisji CO2 na poziomie 409,05 Mg CO2/rok. Wybrana lokalizacja pozwala na rozbudowę farmy fotowoltaicznej dwukrotnie, do mocy 1 MW, podano także.

W Cukrowni Dobrzelin w ramach projektu Biostrateg powstała już prototypowa instalacja doświadczalna do produkcji wodoru i metanu z melasu metodą mikrobiologiczną. Instalacja fotowoltaiczna może dostarczać energię elektryczną na potrzeby produkcji wodoru z biomasy.

W procesie przygotowywania inwestycji w Dobrzelinie uzyskano decyzję o warunkach zabudowy oraz opracowano projekt budowlany, a następnie uzyskano decyzję o warunkach przyłączenia do sieci oraz pozwolenie na budowę. KSC złożyła do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi wniosek o pożyczkę na preferencyjnych warunkach na sfinansowanie budowy instalacji. Farmę zbuduje firma Soon Energy Poland.

"Budowa instalacji fotowoltaicznej w Cukrowni Dobrzelin powinna zakończyć się w II kwartale 2021 r., tak byśmy mogli w pełni wykorzystać jej możliwości w sezonie letnim, zgodnie z naszymi założeniami. Na bazie doświadczeń z realizacji inwestycji w Dobrzelinie, zamierzamy systematycznie rozwijać projekt fotowoltaiczny w pozostałych naszych czterech oddziałach. Technologie fotowoltaiczne stale są rozwijane, ich koszt spada, dlatego na pewno będziemy z nich korzystać, by ograniczać koszty funkcjonowania cukrowni i jednocześnie niwelować wpływ na środowisko naturalne" - dodał Olenderek.

Krajowa Spółka Cukrowa powstała w 2002 roku w wyniku konsolidacji trzech polskich spółek cukrowych Skarbu Państwa. Obecnie jest największym w Polsce oraz liczącym się producentem cukru buraczanego w Europie. W roku obrotowym 2018/2019 udział Krajowej Spółki Cukrowej S.A. w polskim rynku cukru wynosił ok. 40%. W skład koncernu wchodzą oddziały: 7 cukrowni (Dobrzelin, Kluczewo, Krasnystaw, Kruszwica, Malbork, Nakło, Werbkowice), Terminal Cukrowy w Gdańsku, Zakład "Polskie Przetwory" we Włocławku oraz kilka produkcyjnych spółek zależnych, m.in.: Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie "Młyny Stoisław", Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego "Trzemeszno", Fabryka Cukierków "Pszczółka".

energetyka
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Twój nik
3 lata temu
Fajnie jest inwestować za czyjeś pieniądze. Tzn za rolników którzy wypracowali zysk dla cukrowni. Zamiast podzielić wypłacić dywidende dla plantatorów inwestują w głupoty.