Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Kursy walut a koronawirus. Inwestorzy wierzą w działania rządów

20
Podziel się:

Co z Polską walutą? Bez większych zmian. Za euro trzeba zapłacić około 4,31-4,32 zł. Ekonomiści wskazują, że w walce ze skutkami epidemii koronawirusa rynki wierzą w działania rządów.

Kursy walut. Co ze złotym?
Kursy walut. Co ze złotym? (PAP, PAP/Wojciech Okluśnik)

Wtorkowa sesja nie zmieniła ogólnego obrazu krajowego rynku walutowego. Pomimo nadal utrzymującej się wysokiej niechęci inwestorów do podejmowania ryzyka, zapowiedzi nadzwyczajnych działań rządów mające na celu złagodzenie skutków epidemii koronawirusa podbudowywały nastroje, a rynki próbowały pozbierać się po silnych, poniedziałkowych przecenach.

Kurs euro oscylował w okolicach poziomu 4,31-4,33 zaś dolar trzymał się blisko 3,78-3,81. Na rynku głównej pary walutowej notowania euro zeszły poniżej 1,14 dolara. Z rynków nie znika jednak niepewności, a to oznacza, że wciąż należy liczyć się z silnymi ruchami w obu kierunkach.

We Włoszech, aby złagodzić skutki gospodarcze epidemii koronawirusa, zawieszone zostaną spłaty kredytów hipotecznych dla osób indywidualnych i gospodarstw domowych, a dodatkowo rząd planuje też przeznaczyć około 10 mld euro na przeciwdziałanie skutkom epidemii. W Niemczech minister gospodarki zapowiedział, że rząd zamierza wprowadzić warte kilka miliardów euro działania wspierające gospodarkę, zaś w USA Trump zakomunikował, że jego administracja będzie prowadziła z Kongresem rozmowy na temat cięć podatków od wynagrodzeń. Wciąż też naciska na "żałosny" Fed, aby dalej obniżał stopy, do poziomu który pozwoliłby krajowi być konkurencyjnym.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Andrzej Duda zwołał posiedzenie RBN. Elżbieta Witek komentuje

Podejmując walkę z negatywnym wpływem COVID-19 na gospodarkę światową, w ubiegłym tygodniu (obok FOMC) stopy procentowe obniżyły już m.in. banki centralne w Australii, Malezji i Kanady. Inwestorzy oczekują też kolejnych działań chińskich władz, które jeszcze bardziej wsparłyby gospodarkę Państwa Środka.

Ważna będzie też reakcja EBC ( 12.03) i Banku Anglii (26.03). Banki w regionie sugerują zaś, że potrzebują więcej czasu na ocenę skutków gospodarczych koronawirusa. W zeszłym tygodniu stabilne nastawienie w polityce monetarnej potwierdził NBP, a we wtorek o braku powodów do obniżek stóp procentowych już teraz mówił prezes banku centralnego Czech.

Najciekawszym wydarzeniem środowej sesji, poza informacjami nt. rozwoju COVID-19, będzie publikacja danych nt. lutowej inflacji w USA. Wzrost inflacji i inflacji bazowej o odpowiednio 2,2 proc. r/r i 2,3 proc. r/r przemawiałyby za stabilizacją stóp. Należy jednak pamiętać o bardzo silnym wpływie dezinflacyjnym spadających cen ropy naftowej, które będą ciągnąć ścieżkę inflacyjną w dół w kolejnych miesiącach. Poza tym, w obecnej sytuacji bank centralny będzie zapewne większą uwagę zwracał na perspektywę spowolnienia gospodarki globalnej.

Joanna Bachert, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

forex
komentarze giełdowe
komentarze walutowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(20)
aga
4 lata temu
Nieruchomosci spadek o 15% zachodniopomorskie..Domy po 3500zł/m 12letnie mieszkania po 4700m2 deweloperka centrum miast .
Freelancer
4 lata temu
Niektóre z serwisów prowadzących portfele internetowe, próbują po złodziejsku zarobić na wahaniach kursów, a przoduje w tej chwili PayPal, który zawsze kiepsko przeliczał waluty, ale teraz, to przeginają - wymieniając USD na PLN, płacą 3,65 zł (a jeszcze kilka dni temu było ponad 3,80 zł) za 1 USD, choć w innych portfelach przelicznik utrzymuje się na stałym poziomie (np. TransferWise znów płaci ponad 3,90 zł za dolara, po kilkudniowej obniżce do 3,82 zł). Ale PayPal zawsze płacił najmniej, pobierając jednoczesnie najwyższą prowizję. Chciwość masakryczna, a jakość usług poniżej krytyki...
onnnn
4 lata temu
tylko złoto fizyczne ma wartość reszta to kupa
Fritz
4 lata temu
Od stycznia do chwili obecnej waluty niewiele poszly do gory. Jak co roku. Wyjatkiem jest frank szwajcarski. Ok 28 groszy na franku w gore. Ci co maja kredyty we frankach to teraz powodow do radosci nie maja podwojnie.
lechu
4 lata temu
Kiedyś Pan Tusk powiedział o pis , że oni zawalą się sami pod ciężarem łajdactw, które wyrządzają krajowi.