Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Kurtyka: Mamy założenia strategii wodorowej, trafi do konsultacji jesienią

2
Podziel się:

Ministerstwo Klimatu zakończyło I etap prac nad założeniami do polskiej strategii wodorowej do 2030 roku, poinformował minister Michał Kurtyka. Wśród priorytetów strategii jest powstanie "prawa wodorowego" i wykorzystanie wodoru do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Kurtyka: Mamy założenia strategii wodorowej, trafi do konsultacji jesienią
(PAP)

"Chcemy, by ten dokument został przyjęty jak najszybciej i do konsultacji społecznych zostanie przekazany jesienią" - powiedział Kurtyka podczas konferencji prasowej.

Minister wymienił cztery priorytety strategii, które - w jego ocenie - pozwolą na stworzenie nowego sektora gospodarki.

Pierwszym jest "stworzenie łańcucha wartości niskoemisyjnej gospodarki wodorowej".

"W 2030 r. moglibyśmy wykorzystać w gospodarce 2-4 GW mocy z odnawialnych źródeł energii do produkcji wodoru. Chcielibyśmy, by powstały w Polsce fabryki ogniw wodorowych i elektrolizerów. Zakładamy, że w 2030 r. może funkcjonować w Polsce średnia elektrociepłownia, gdzie jednym z paliw będzie wodór. Chcemy też, by wodór odegrał rolę w produkcji paliw syntetycznych" - wymienił minister.

Drugi priorytet to zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski, poprzez ograniczenie importu paliw kopalnych dzięki własnej produkcji wodoru.

"Chcemy poddać pod refleksję powstanie autostrady wodorowej Północ-Południe. Zakładamy, że na Północy będzie największa produkcja z elektrolizerów zgromadzonych w strefie offshore" - powiedział Kurtyka.

"Po trzecie, chcemy zwiększyć rolę wodoru w transporcie. Mamy szanse na postanie pierwszych lokomotyw na wodór i na wodorowe autobusy. Chcielibyśmy, by powstało ok. 15 nowych stacji tankowania wodorem, w pierwszej kolejności dla transportu ciężarowego" - powiedział minister.

Wreszcie, czwartym priorytetem jest przyjęcie nowego "prawa wodorowego".

"Rozpoczęły się prace nad nowym prawem wodorowym. To będą regulacje dla obrotu, transportu, magazynowania i wykorzystania wodoru w gospodarce" - zakończył minister.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Piorun
4 lata temu
Od razu widać, że autor tejże wypowiedzi nie ma nawet bladego pojęcia o sprawach technicznych. Żeromski też pisał o szklanych domach, choć to było dużo bliższe rzeczywistości, nawet ówczesnej. Magistrala wodorowa - koń by się uśmiał. Ukłony od klasy szczelności instalacji :P
Kroolik
4 lata temu
To co, milion samochodów wodorowych? Doświadczenie w rysowaniu karoserii już macie.