Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Lotos blisko decyzji o inwestycji w Policach. Negocjacje na ostatniej prostej

2
Podziel się:

Grupa Lotos może wyłożyć nawet pół miliarda złotych na budowę wielkiej fabryki polimerów w grupie Azoty. Koniec negocjacji zbiegnie się z Mikołajkami.

Od tego czy Lotos wyłoży pieniądze może zależeć powodzenie projektu fabryki polimerów
Od tego czy Lotos wyłoży pieniądze może zależeć powodzenie projektu fabryki polimerów (Materiały prasowe, Lotos)
bEUlsPyZ

Negocjacje między Lotosem a Grupą Azoty zostały przedłużone z 22 listopada do 6 grudnia 2019 r. - podały firmy. Chodzi o potencjalną inwestycję tego pierwszego w wielką fabrykę polimerów nad Zalewem Szczecińskim, którą chce zbudować Grupa Azoty.

- Znaczny poziom skomplikowania procesu inwestycyjnego oraz wysokość wstępnie deklarowanego przez Lotos zaangażowania finansowego mają kluczowy wpływ na tempo prowadzonych rozmów - powiedział Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty i ZCh Police.

Wskazuje na długi proces decyzyjny - list intencyjny w tej sprawie podpisano w kwietniu. Wynika z procedury korporacyjnej, koniecznej we wszystkich partnerskich spółkach. Poza tym zmienił się ostatnio skład rządu i osobą odpowiedzialną za spółki państwowe jest teraz minister Jacek Sasin.

bEUlsPzb

Zobacz też: Wraca resort skarbu. "Sasin to człowiek, który oprze się naciskom"

- Pomimo presji czasowej, uczestnicy rozmów są usatysfakcjonowani ich dotychczasowymi efektami. Prowadzone negocjacje znajdują się na zaawansowanym etapie, a do ustalenia pozostały ostatnie, szczegółowe kwestie - dodał Wardacki.

Projekt za 1,5 mld euro

- Projekt Polimery Police jest dla nas interesujący. Zgodnie ze strategią stanowi możliwość realizacji postulatu dywersyfikacji działalności Grupy Lotos. Widzimy w nim potencjał, dlatego zależy nam na kontynuowaniu rozmów i ustaleniu modelu naszego zaangażowania na partnerskich i bezpiecznych warunkach dla obu stron - dodał prezes Grupy Lotos Mateusz A. Bonca.

bEUlsPzh

W skład zintegrowanego kompleksu chemicznego Polimery Police będzie wchodził: terminal przeładunkowo-magazynowy (gazoport), infrastruktura logistyczna oraz odpowiednie instalacje pomocnicze. Sercem projektu będą instalacje do produkcji propylenu oraz polipropylenu.

Obie instalacje zostały zaprojektowane w oparciu o amerykańskie licencje (Oleflex od firmy Honeywell Universal Oil Product oraz Unipol od firmy Grace), umożliwiające elastyczność produkcji i dostarczanie szerokiej gamy rodzajów polipropylenu.

bEUlsPzi

Całkowity budżet realizacji projektu wynosi ok. 1,5 mld euro, z czego 1,2 mld euro stanowić będą nakłady inwestycyjne. Na pozostałą kwotę składają się koszty funkcjonowania spółki celowej Grupa Azoty Polyolefins, koszty finansowe w okresie budowy oraz zakładane rezerwy na obsługę zadłużenia.

Model biznesowy projektu Polimery Police zakłada rosnące zapotrzebowanie na polipropylen w Europie.

- Know-how inwestorów oraz najnowsze technologie produkcyjne to czynniki rodzące duże szanse na efektywne przekucie projektu w sukces dla spółek z Grupy Azoty, ich Inwestorów oraz polskiej gospodarki - podkreślił Wardacki.

Zagrożenie z Rosji

We wrześniu 2019 roku Grupa Azoty podpisała z Hyundai Engineering Co., Ltd i Korean Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation porozumienie inwestycyjne, zakładające objęcie akcji Grupy Azoty Polyolefins przez koreańskich partnerów o wartości 130 mln dol. (ok. 500 mln zł). Spółki z Grupy Azoty zobowiązały się do zainwestowania w Projekt kwoty do 1,4 mld zł. Będą to głównie środki z oferty publicznej akcji Grupy Azoty ZCh Police.

bEUlsPzj

Zapisy na akcje Polic wydłużono ostatnio do 9 grudnia. - Ktoś chce wrogo przejąć te akcje. Na walnym zgłosiła się podejrzana osoba - mówił informator money.pl. Według niego inwestor chce wykorzystać zmiany związane z utworzeniem nowego ministerstwa.

- Decyzję (o przesunięciu emisji - red.) warunkowały docierające do nas sygnały dotyczące przedłużających się procesów decyzyjnych po stronie głównych akcjonariuszy Grupy Azoty Police. Pozytywną stroną przesunięcia terminów będzie możliwość podjęcia decyzji przez inwestorów o udziale w emisji już po spodziewanym podpisaniu wiążącego porozumienia z Grupą Lotos - uzupełnia Wardacki.

bEUlsPzk

Dzień przed nowym terminem zapisów na Police mija czas, do którego rosyjski Acron może wnieść pozew sądowy przeciw Grupie Azoty, która chce kupić 66 proc. nowych akcji Polic i tym samym dorzucić grubo ponad 700 mln zł na sfinansowanie inwestycji.

Na ostatnim walnym zgromadzeniu akcjonariuszy spółki jeden z posiadaczy akcji zadeklarował przy tym chęć zakupu 90 proc. wszystkich akcji nowej emisji. Głosował analogicznie jak Acron. Teoretycznie mógłby wrogo przejąć spółkę z Polic. Ale tylko wtedy, gdyby na nowe akcje nie zapisała się Grupa Azoty, a zapisu dodatkowego nie złożyli pozostali akcjonariusze, głównie kontrolowani przez Skarb Państwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEUlsPzC
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Paw Łowicz
2 lata temu
Budujemy Drugą Polskę
piotr owicz
2 lata temu
Aby Polska rosła w siłę, a ludziom żyło się dostatniej.