Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Lotos odpowiada na publikację Money.pl. Tłumaczy ponad miliardową stratę

23
Podziel się

Wśród państwowych spółek notowanych na giełdzie Lotos na pierwszy rzut oka wypada zdecydowanie najsłabiej. Spółka przekonuje jednak, że to efekt głównie czysto księgowych zapisów. Wskazuje, że dysponuje gotówką w kwocie ponad 2,3 mld zł.

Lotos odpowiada na publikację Money.pl. Tłumaczy ponad miliardową stratę
Pawel Jan Majewski stoi na czele zarządu Grupy Lotos.
bEaeydph

Pandemia dała w kość państwowym spółkom. Z wyliczeń money.pl wynika, że te notowane na giełdzie w Warszawie wypracowały w pierwszym półroczu zyski o 6 mld zł mniejsze niż przed rokiem.

Byłoby nieźle, gdyby wszystkie trzynaście analizowanych przez nas spółek mogło pochwalić się zyskami. Jednak prawie połowa z nich musi się tłumaczyć ze strat. A wśród nich paliwowy koncern Lotos, który nawet wydał specjalne oświadczenie w odpowiedzi na naszą publikację.

Przypomnijmy, że wśród badanych firm Lotos w pierwszym półroczu miał największą stratę. Sięgała prawie 1,4 mld zł, a jeszcze rok wcześniej mogła się pochwalić 673 mln zł zysku netto. Większy zjazd zaliczyła tylko grupa PGE.

bEaeydpj

"Sprowadzanie kondycji spółki tylko i wyłącznie do analizy jej wyniku netto jest bardzo niemiarodajne i krzywdzące, zwłaszcza dla takiej branży jak oil&gas" - czytamy w oświadczeniu Lotosu.

Spółka tłumaczy, że raportowane wyniki za pierwsze półrocze 2020 roku zostały obciążone odpisami księgowymi o charakterze niegotówkowym, które wynikają z pogorszonych prognoz dla kształtowania się cen ropy i gazy ziemnego. Precyzuje, że o około 800 mln zł przeszacowała swoje aktywa wydobywcze.

Zobacz także: Koronawirus mocno nas zadłużył. Kwoty są monstrualne
bEaeydpp

Wskazuje, że spadkowy trend notowań ropy i gazu przyczynił się do negatywnego efektu wyceny zapasów dla wyniku operacyjnego, co jest typową sytuacją dla spółek z całej branży.

Lotos zauważa, że "dużo bardziej adekwatnym parametrem odzwierciedlającym zyskowność działalności jest tzw. skonsolidowana EBITDA wg metodologii LIFO (z wyłączeniem wyżej wymienionych zaburzeń), który obniżył się o 48 proc. r/r (723 mln zł vs 1 415 mln zł w pierwszym półroczu 2020 r.), i był spowodowany głównie silnym spadkiem marż rafineryjnych (od -25 do -55 proc. dla kluczowych produktów paliwowych) oraz notowań ropy naftowej i gazu ziemnego (odpowiednio -39 proc. i -54 proc. r/r)".

bEaeydpq

Spółka podkreśla też, że "ten wynik został również sztucznie zaniżony przez tzw. efekt historycznych warstw ropy o wysokości prawie 400 mln zł".

Wyjaśnienia Lotosu są dość szczegółowe, ale jednocześnie dla przeciętnego obserwatora dość trudne do zrozumienia. Oczywiście jest to prawda, że sam zysk netto nie mówi wszystkiego o kondycji finansowej spółki, ale koniec końców dla inwestorów, w tym Skarbu Państwa, jest on kluczowy. To dla dywidend z zysków wielu inwestorów kupuje akcje, a firma działa głównie po to żeby zarabiać.

Lotos podkreśla księgowe straty i jednocześnie chwali się m.in., że przepływy gotówkowe z działalności operacyjnej w pierwszym półroczu 2020 roku osiągnęły prawie 1,8 mld zł.

bEaeydpr

"Stan środków pieniężnych na koniec okresu przekroczył 2,3 mld zł, co do tej pory w historii spółki zdarzyło się tylko raz" - czytamy w oświadczeniu. Tym samym Lotos przekonuje, że jest w bardzo dobrej kondycji finansowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEaeydpK
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
kto to pisze
8 miesięcy temu
To ma być dziennikarstwo?
pisowiec
8 miesięcy temu
Czy jest jeszcze coś do zniszczenia ?
KKK
8 miesięcy temu
Dobra Zmiana ! bo jak był Olechnowicz to Lotos przez 14 lat jechał na stracie i był dotowany przez państwo. Proszę poczytać sobie.Brawo Rząd !
bEaeydpL
To nie TVPISS
8 miesięcy temu
Czyli mają wielkie zyski a wykazują straty jak mafie podatkowe ? A to jest przecież pisowska firma. Kasę dali kolesiom i sobie,klerowi i kilka mld poszło do tych co im się należy.
gg
8 miesięcy temu
Spolka ma zabezpieczyc dzialalnosc tez jutro i na to sa odpisy, a nie caly zysk do wyplaty pseudo-ekonomisto-pseudo-redaktorzyno. Alo ok, pis oplules , dobry piesek
...
Następna strona