Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Mocne otwarcie grudnia na GPW. Takich wzrostów nie było od ponad 20 lat

26
Podziel się

Ceny akcji największych spółek z warszawskiej giełdy od początku listopada pną się w górę i nie widać końca wzrostów. Takiego początku grudnia nie było od 1997 roku. Bardzo dobre nastroje rynkowe sprzyjają zarabianiu pieniędzy.

Mocne otwarcie grudnia na GPW. Takich wzrostów nie było od ponad 20 lat
Na giełdach panują bardzo dobre nastroje, sprzyjające zarabianiu pieniędzy. (Flickr, Financial Times, (CC BY 2.0))
bDzHRHWt

Rajd św. Mikołaja będzie miał w tym roku miejsce na warszawskiej giełdzie? To pytanie zadaliśmy ekspertom 1 grudnia i odpowiedzi nie były jednoznaczne (pojawiały się wątpliwości), ale można było mieć nadzieję na kontynuację bardzo dobrych nastrojów inwestorów z listopada. Pierwszy tydzień grudnia pokazał, że jest bardzo dobrze, a nawet rekordowo.

Ceny akcji największych spółek pną się w górę, dając zarobić inwestorom spore sumy pieniędzy. I to mimo ciągle trwającej pandemii i obaw o budżet UE w związku z konfliktem na linii Polska - Bruksela.

bDzHRHWv

"Po rekordowym listopadzie (+20,7 proc.) mamy absolutnie rekordowe otwarcie grudnia. WIG20 w pierwszym tygodniu nowego miesiąca zyskał aż 6,4 proc." - wskazuje Krystian Brymora, analityk Domu Maklerskiego BDM.

Zobacz także: Covid wpłynął na firmy. "Najszybciej w historii przyspieszył cyfryzację"

Giełdowy ekspert zwraca uwagę na to, że poprzedni rekordowy wzrost notowań w pierwszym tygodniu grudnia giełda odnotowała w 1997 roku. Wtedy indeks WIG20 poszedł w górę około 5 proc. Przez kolejne ponad 20 lat nie udało się pobić tego wyniku. Aż do teraz.

bDzHRHWB

"Najlepsze grudnie z dwucyfrowymi stopami zwrotu to lata 1999/2000. Niemniej wtedy rynki startowały po względnie spokojnym listopadzie. Sytuacji z ponad 20-procentowym miesięcznym wzrostem WIG20 w historii mieliśmy do tej pory 7 i w 4 przypadkach indeks kończył kolejny miesiąc spadkami, a kiedy zyskiwał było to maksymalnie 6 proc. (styczeń 1995). Żyjemy więc w wyjątkowych czasach" - podkreśla Brymora.

Skąd takie pozytywne nastroje na rynku? Analityk DM BDM wskazuje, że paliwa do wzrostów na rynkach wschodzących dostarcza najsłabszy od początku 2018 roku amerykański dolar.

"Na GPW widoczny przypływ kapitału zagranicznego podnosił głównie największe spółki takie jak KGHM (+18 proc.) czy CD Projekt (+14 proc.) przed premierą kluczowej gry w czwartek" - wskazuje Krystian Brymora.

bDzHRHWC

Na lekkim plusie rozpoczęła się też poniedziałkowa sesja na giełdzie. Kurs WIG20 jest na poziomie około 1950 pkt. To najwyższy poziom notowań od lutego. GPW wróciła więc do punktu, w którym była przed wybuchem pandemii.

Indeks WIG20 jest o krok od sięgnięcia psychologicznej bariery 2000 pkt. Jednak do przebicia tegorocznych szczytów jeszcze trochę brakuje. W styczniu kurs sięgał 2200 pkt.

Od dołka giełdowej paniki, która miała miejsce w marcu, WIG20 zyskał na wartości około 50 proc. Tym samym ryzykanci w ciągu niecałych 9 miesięcy mogli powiększyć zainwestowane w największe spółki środki o połowę.

bDzHRHWD
bDzHRHWW
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
heh
miesiąc temu
rekordowe wzrosty - wciąż poniżej poziomu z początku roku, w skrócie próbujemy odrobić straty ale ciężko to idzie
hghhgh
miesiąc temu
po rekordowych spadkach takie tam wzrosty
sondor
miesiąc temu
Wiecie co to jest sztuczne pompowanie akcji, zaczekamy do środy tj. w przeddzień zapowiadanego weta budżetu UE. Jak tendencja wzrostowa się utrzyma po wecie powiem że byłem w błędzie. Wiem jedno, upadek może być bardzo bolesny /oby nie/!!!
bDzHRHWX
ja
miesiąc temu
kolejne pakiety pomocowe w postaci drukowanych i pompowaniych w rynek setek miliardów przez banki centralne kiedyś musi spowodować krach. Być może to właśnie teraz się zaczyna. Iskrą może być koronawirus lub OPEC lub co innego. Robi się niebezpiecznie. Dobrze być na to przygotowanym. Z akcji dawno się wyprzedałem. Dobrze mieć system, dzięki któremu przynajmniej nie odnotowuje się strat. Słyszeliście o ksiazce pt. Jak stworzyc system transakcyjny do inwetsowania na gieldzie? System z tej ksią.ż ki uchronił przed ostatnimi spadkami.
www
miesiąc temu
Jaka giełda to zwykła mafijna pralnia
...
Następna strona