Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Mocne otwarcie grudnia na GPW. Takich wzrostów nie było od ponad 20 lat

26
Podziel się:

Ceny akcji największych spółek z warszawskiej giełdy od początku listopada pną się w górę i nie widać końca wzrostów. Takiego początku grudnia nie było od 1997 roku. Bardzo dobre nastroje rynkowe sprzyjają zarabianiu pieniędzy.

Mocne otwarcie grudnia na GPW. Takich wzrostów nie było od ponad 20 lat
Na giełdach panują bardzo dobre nastroje, sprzyjające zarabianiu pieniędzy. (Flickr, Financial Times, (CC BY 2.0))

Rajd św. Mikołaja będzie miał w tym roku miejsce na warszawskiej giełdzie? To pytanie zadaliśmy ekspertom 1 grudnia i odpowiedzi nie były jednoznaczne (pojawiały się wątpliwości), ale można było mieć nadzieję na kontynuację bardzo dobrych nastrojów inwestorów z listopada. Pierwszy tydzień grudnia pokazał, że jest bardzo dobrze, a nawet rekordowo.

Ceny akcji największych spółek pną się w górę, dając zarobić inwestorom spore sumy pieniędzy. I to mimo ciągle trwającej pandemii i obaw o budżet UE w związku z konfliktem na linii Polska - Bruksela.

"Po rekordowym listopadzie (+20,7 proc.) mamy absolutnie rekordowe otwarcie grudnia. WIG20 w pierwszym tygodniu nowego miesiąca zyskał aż 6,4 proc." - wskazuje Krystian Brymora, analityk Domu Maklerskiego BDM.

Zobacz także: Covid wpłynął na firmy. "Najszybciej w historii przyspieszył cyfryzację"

Giełdowy ekspert zwraca uwagę na to, że poprzedni rekordowy wzrost notowań w pierwszym tygodniu grudnia giełda odnotowała w 1997 roku. Wtedy indeks WIG20 poszedł w górę około 5 proc. Przez kolejne ponad 20 lat nie udało się pobić tego wyniku. Aż do teraz.

"Najlepsze grudnie z dwucyfrowymi stopami zwrotu to lata 1999/2000. Niemniej wtedy rynki startowały po względnie spokojnym listopadzie. Sytuacji z ponad 20-procentowym miesięcznym wzrostem WIG20 w historii mieliśmy do tej pory 7 i w 4 przypadkach indeks kończył kolejny miesiąc spadkami, a kiedy zyskiwał było to maksymalnie 6 proc. (styczeń 1995). Żyjemy więc w wyjątkowych czasach" - podkreśla Brymora.

Skąd takie pozytywne nastroje na rynku? Analityk DM BDM wskazuje, że paliwa do wzrostów na rynkach wschodzących dostarcza najsłabszy od początku 2018 roku amerykański dolar.

"Na GPW widoczny przypływ kapitału zagranicznego podnosił głównie największe spółki takie jak KGHM (+18 proc.) czy CD Projekt (+14 proc.) przed premierą kluczowej gry w czwartek" - wskazuje Krystian Brymora.

Na lekkim plusie rozpoczęła się też poniedziałkowa sesja na giełdzie. Kurs WIG20 jest na poziomie około 1950 pkt. To najwyższy poziom notowań od lutego. GPW wróciła więc do punktu, w którym była przed wybuchem pandemii.

Indeks WIG20 jest o krok od sięgnięcia psychologicznej bariery 2000 pkt. Jednak do przebicia tegorocznych szczytów jeszcze trochę brakuje. W styczniu kurs sięgał 2200 pkt.

Od dołka giełdowej paniki, która miała miejsce w marcu, WIG20 zyskał na wartości około 50 proc. Tym samym ryzykanci w ciągu niecałych 9 miesięcy mogli powiększyć zainwestowane w największe spółki środki o połowę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
Jerzy
rok temu
Spółki pompują sztucznie ceny akcji aby wykazać się zyskami na koniec roku. Od stycznia totalny zjazd i powrót spadków. Bo jak inaczej, firmy ledwo zipią lub są na skraju upadku. Gospodarka w ruinie, połowa ludzi albo na zwolnieniach albo na kwarantannie lub udają że pracują zdalnie. Budżet UE i Polski z potężnym deficytem, prawie niewydolny. Będzie krach jakich mało.
4444K
rok temu
Pompowanie balona, ale jak ten balon huknie to liczba samobójstw w Polsce wzrośnie.
ppi
rok temu
z końcem roku wszystko ebnie zobaczycie będzie gorzej jak w marcu...
lucyfer
rok temu
A po co Polakom pieniadze? Wystarczy ze niemcy maja kase (wg Kidawy-Konskiej)..
Podpucha
rok temu
na gołębie, aby je zachęcić pod rafę. .Niech napiszą lepiej, ile ludzie potracili na gpw przez ostatnie 1.5 roku !
...
Następna strona