Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Morawiecki liczy na 'niski i krótkotrwały' spadek PKB w tym roku

24
Podziel się

Polska gospodarka może odnotować w tym roku "niski i krótkotrwały" spadek PKB, uważa premier Mateusz Morawiecki. Liczy on, że PKB może odrobić straty "z jakąś małą nawiązką" w przyszłym roku"

Morawiecki liczy na 'niski i krótkotrwały' spadek PKB w tym roku.
Morawiecki liczy na 'niski i krótkotrwały' spadek PKB w tym roku. (Wikimedia)
bEpIRWXV

"Mam nadzieję, że ten rok będzie się charakteryzował niskim i krótkotrwałym spadkiem PKB paroprocentowym, a w przyszłym roku odrobimy te straty, być może odrobimy je z jakąś małą nawiązką" - powiedział Morawiecki w trakcie briefingu na terenie zakładu produkcyjnego "Flis" w Radziejowicach.

Komentując dzisiejsze dane o wzroście PKB Polski w I kw. o 1,9% r/r, premier stwierdził, że wzrost ten "zaskoczył wszystkich analityków".

"Wzrost blisko 2% w I kwartale oczywiście jest nie do utrzymania w II kwartale" - zaznaczył.

bEpIRWXX

Przypomniał jednak, że w II kwartale dla strefy euro analitycy prognozują spadek PKB rzędu 10%, a nawet 15%.

"To spadki bezprecedensowe. Spadki wzrostu gospodarczego w Europie Zachodniej jakich nie obserwowaliśmy od [...] II wojny światowej" - podkreślił.

Według niego, elastyczne instrumenty antykryzysowe i tarcza finansowa "przełożą się na łagodny przebieg tego kryzysu, a w szczególności łagodny w porównaniu do innych państw".

Ekonomiści oczekują najgłębszego skurczenia polskiej gospodarki w II kwartale, będącym okresem w całości pod wpływem pandemii, w granicach 8-9% r/r lub spadku do poziomu dwucyfrowego. Część z nich szacuje, że jeśli lockdown wystąpi również jesienią, obecne prognozy PKB na 2020 r. ulegną rewizji w dół.

bEpIRWYd

Według "Programu konwergencji. Aktualizacja 2020" (APK), przyjętego przez rząd pod koniec kwietnia, spadek PKB Polski w tym roku wyniesie 3,4% w tym roku, zaś w całym 2021 r. tempo wzrostu PKB powinno przekroczyć tempo spadku z tego roku.

Na początku maja Komisja Europejska (KE) obniżyła prognozę tegorocznego wzrostu PKB Polski do -4,3% wobec spodziewanego zimą wzrostu na poziomie 3,3%, wynika z wiosennej prognozy KE. Prognoza na 2021 r. to wzrost na poziomie 4,1%. W przypadku strefy euro, Komisja oczekuje w tym roku spadku PKB o 7,7%, zaś w przyszłym roku - wzrostu o 6,3%.

bEpIRWYy
forex
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(24)
Krzychu
rok temu
Premier to ma głowę na karku, brawo.
Nikolas
rok temu
W porównaniu do innych krajów UE to ten spadek jest znikomy.
Saruman
rok temu
Dobrze to premier przekalkulował, myślę że Polska mocno się odbije.
bEpIRWYz
Venom
rok temu
Premier zna się na rzeczy, za pół roku wyjdziemy totalnie na prostą.
Storm
rok temu
Polska dobrze sobie radzi z kryzysem, rząd wie co robi.
...
Następna strona