Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Navigator/Fordata: Liczba transakcji M&A spadła r/r do 46 w I kw. 2019 r.

0
Podziel się:

Liczba transakcji fuzji i przejęć (M&A) przeprowadzonych w Polsce w I kw. tego roku wyniosła 46, czyli o 8% mniej r/r, wynika z raportu "M&A Index 1Q 2019 Poland", przygotowanego przez firmy Navigator Capital oraz Fordata, którego publikacja przewidziana jest na czwartek, 4 kwietnia. Eksperci spodziewają się w tym roku dalszych procesów konsolidacyjnych w branży spożywczej, handlu detalicznego oraz w sektorze bankowym.

Navigator/Fordata: Liczba transakcji M&A spadła r/r do 46 w I kw. 2019 r.

"Największą transakcją w pierwszym kwartale 2019 r. było przejęcie DCT Gdańsk S.A przez PFR, PSA International oraz IFM Investors za około 5 mld zł. DCT Gdańsk jest największym głębokowodnym terminalem przeładunkowym dla kontenerowców na Bałtyku. W 2018 roku spółka obsłużyła 1,9 mln kontenerów, czyli ok. 20 mln ton towarów. Wartość ta stanowi 40% przeładunków w Gdańsku, który jest czwartym największym portem nad morzem bałtyckim" - przypomniano w raporcie.

Według ekspertów, na rynku fuzji i przejęć w minionym kwartale można było obserwować tendencje, które przeważają obecnie wśród polskich przedsiębiorstw, jeżeli chodzi o rozwój obszarów działalności.

"Inspirującym pomysłem na inwestowanie, a jednocześnie na powiększenie grupy odbiorców i docelowych klientów jest ścieżka Grupy WP, który jako przeglądarka internetowa dostarcza coraz więcej usług mediowych i e-commerce. Jak poinformował prezes grupy - Wirtualna Polska Holding nie wyklucza dalszych akwizycji zarówno w Polsce, jak i w regionie. W minionym kwartale internetowy holding dokonał kolejnych akwizycji (m.in. nabył udziały w serwisie e-podróżnik) uniezależniając się od reklam i zagospodarowując kolejną niszę e-commerce" - skomentowała senior key account manager w Fordata Alicja Kukla-Kowalska, cytowana w komunikacie.

W pierwszych miesiącach 2019 roku widoczna była konsolidacja rynku medycznego - przejęcia lokalnych podmiotów przez dominujących liderów rynkowych. Na tej podstawie można stwierdzić, że prywatna opieka medyczna w Polsce ulega konsolidacji, a największe podmioty nieustannie prowadzą ekspansję na rynku, poszukując celów akwizycyjnych, które oferują unikatowe rozwiązania medyczne.

"Analizując obecną sytuację na rynku medycznym w Polsce, widzimy, że lokalni przedsiębiorcy z branży, którzy stanowili do tej pory filary tego sektora i którym udało się pozyskać duże grono klientów, są przejmowani przez większe firmy, mające znaczące udziały w rynku. W ten trend wpisują się chociażby ostatnie przejęcia szwedzkiego holdingu Medicover, dla którego Polska stanowi obecnie największy rynek działalności. Jego własnością stały się szpitale położniczo-ginekologiczne Neomedic oraz klinika dentystyczna Aestethica Dermadent. Aktywność akwizycyjną w minionym kwartale wykazywało również PZU Zdrowie, które stało się właścicielem przychodni alergologicznej Alergo-Med z Tarnowa" - wskazał dyrektor w Navigator Capital Group Karol Szykowny.

Duże zainteresowanie tematem przejęć trend możemy również zaobserwować wśród podmiotów z branży FMCG, którzy w ostatnim czasie wykazują duże zainteresowanie rynkiem wód mineralnych, okazując przy tym aktywność na rynku przejęć.

"Rosnąca świadomość społeczeństwa dotycząca zdrowego żywienia i negatywnego wpływu napojów bogatych w cukry na nasze zdrowie powoduje, że konsumenci zaczynają częściej sięgać po wodę mineralną, rezygnując tym samym ze słodkich napojów. Przedsiębiorcy dopatrują się w tym okazji, żeby rozszerzyć profil działalności o produkty, które niewątpliwe zwiększą swój udział w sprzedaży w najbliższych latach. Przykładem tego typu transakcji jest ostatnie przejęcie wody mineralnej Jurajska przez jednego z największych polskich producentów soków - Hortex. W zeszłym roku podobnej transakcji dokonała firma FoodCare przejmując wodę Ostromecko, powiększając tym samym swoje portfolio napojów o silny, rozwijający się produkt w postaci wody mineralnej" - dodał manager w Navigatorze Wojciech Sosnowski.

W opinii ekspertów, konsolidacja w przetwórstwie i produkcji wędlin nasili się ze względu na specyfikę rynku (rynek ten jest wyjątkowo trudny i konkurencyjny) oraz ambitne plany inwestycyjne właścicieli firm.

"W ostatnich latach zaobserwowaliśmy przyspieszenie procesu fuzji i przejęć w przemyśle spożywczym, głównie drobiarskim, co jest ściśle związane z konsolidacją tego sektora. Przykładem ostatnich działań na rynku mięsno-wędliniarskim może być przejęcie firmy Gzella przez Sokołów SA czy przejęcie podmiotów działających w ramach Grupy Konspol przez amerykański Cargill w ubiegłym roku. W minionym kwartale, Dino Polska po wcześniejszym zwiększeniu mocy produkcyjnych w Agro-Rydzyna zapowiedziało dalsze inwestycje w zakład w Kłodzie w ramach realizacji programu inwestycyjnego grupy wartego 850 mln zł. Dalekosiężne ambitne plany rozwojowe mają też Zakłady Mięsne Silesia, które do 2022 roku szacują zwiększyć moce produkcyjne poprzez rozwój organiczny i akwizycje" - skomentowała Kukla-Kowalska.

"W roku 2019 spodziewamy się dalszych procesów konsolidacyjnych w branży spożywczej, handlu detalicznego oraz w sektorze bankowym. Dzisiaj wciąż działa 14 banków, ale tylko kilka pierwszych miejsc ma mocną pozycję by zawalczyć o klienta. Z biznesowego punktu widzenia, takie banki jak: Crédit Agricole (który zrezygnował w 2018 r. z przejęcia Eurobanku), BOŚ Bank czy Bank Pocztowy, nie mają samodzielnego bytu, gdyż nie są w stanie wygenerować godziwego zwrotu na kapitale" - podsumowała Kukla-Kowalska.

Struktura transakcji na rynku fuzji i przejęć w minionym kwartale pokazuje, że największym zainteresowaniem cieszyły się spółki z sektorów Media, IT, Telecom - 20% oraz przemysłu 17% transakcji. Wśród sprzedających 44% stanowili inwestorzy prywatni, a 13% fundusze PE i VC. Po stronie kupujących dominowały podmioty z sektora TMT (20% transakcji), oraz FMCG (13%).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)