Notowania

technologie
14.08.2019 13:24

NCBR ogłosiło 2 konkursy dla firm inwestujących w B+R, wsparcie to 1,7 mld zł

Warszawa, 14.08.2019 (ISBnews) - Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchomi kolejne dwa konkursy - flagowy "Szybka Ścieżka" z budżetem 1,1 mld zł oraz nowy konkurs "Ścieżka dla Mazowsza" z budżetem 600 mln zł dla projektów realizowanych na terenie województwa mazowieckiego. Na wsparcie innowacyjnych prac NCBR przeznaczy łącznie 1,7 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

"O dofinansowanie w ramach tych inicjatyw mogą ubiegać się firmy, których celem jest stworzenie i wprowadzenie na rynek nowego lub znacząco ulepszonego produktu, usługi czy procesu" - czytamy w komunikacie.

Inauguracji konkursów dokonał wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Wojciech Kamieniecki.

Jednym z beneficjentów "Szybkiej Ścieżki" jest polska firma farmaceutyczno-biotechnologiczna Adamed, która w trakcie ostatnich 10 lat realizowała z udziałem NCBR 20 projektów B+R. Były to zarówno mniejsze przedsięwzięcia mające na celu wsparcie ochrony patentowej (w ramach programu Patent Plus), jak i duże innowacyjne projekty lekowe jak np. projekt, którego celem było opracowanie innowacyjnego leku neuropsychiatrycznego (otrzymał dotację wysokości prawie 26 mln zł.

"NCBR wspierając odważne i nowatorskie projekty B+R zarówno Adamedu, jak i innych przedsiębiorstw, wniósł ogromny wkład w zachodzące w polskiej nauce i gospodarce pozytywne zmiany. Polska gospodarka nieprzerwanie przesuwa punkt ciężkości swojego rozwoju na wiedzę, co przyczynia się do zwiększania jej znaczenia na rynkach międzynarodowych. Adamed, dzięki współpracy z NCBR wspierającej naszą działalność R&D, jest dziś strategicznym partnerem polskiej gospodarki" - powiedział członek zarządu Adamedu Paweł Roszczyk, cytowany w komunikacie.

Poszukiwania innowacyjnych leków Adamed rozpoczął już w 2001 roku jako pierwsza polska firma farmaceutyczna, przeznaczając dotychczas na ten cel ponad 1,2 mld złotych. W 2016 roku otworzył nowoczesne Centrum R&D, w którym prowadzone są prace nad ponad 50 projektami badawczymi. W 2018 roku uruchomił kolejną jednostkę R&D - stację produkcji pilotażowej Pilot Plant w Pabianicach, współfinansowaną z funduszy unijnych pozyskanych we współpracy z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju, przypomniano.

Tagi: technologie, media, telekomunikacja, finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz