Notowania

transport
16.08.2019 09:25

NIK: Umowy koncesyjne autostrad płatnych zawierają wiele niekorzystnych zapisów

Warszawa, 16.08.2019 (ISBnews) - Interesy Skarbu Państwa i użytkowników autostrad płatnych w umowach koncesyjnych nie zostały w pełni zabezpieczone, wynika z ustaleń Najwyższej Izby Kontroli (NIK). 

Podziel się
Dodaj komentarz

"Przeprowadzona w toku kontroli analiza umów koncesyjnych wskazuje, że wszystkie zawierają szereg postanowień niekorzystnych dla strony publicznej lub użytkowników autostrad, dotyczących m.in. modelu finansowania budowy i utrzymania drogi, rozkładu ryzyka oraz mechanizmów rozstrzygania sporów. Dlatego też, w ocenie NIK, interesy Skarbu Państwa i użytkowników autostrad płatnych w umowach koncesyjnych nie zostały w pełni zabezpieczone. Warto zauważyć, że stawki opłat za autostrady ustalane przez koncesjonariuszy są znacznie wyższe, niż na odcinkach, na których ustala je strona publiczna" - czytamy w komunikacie.

Ministrowi infrastruktury NIK zwróciła uwagę na potrzebę uregulowania zasad sprawowania nadzoru nad realizacją zadań powierzonych Generalnemu Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad, związanych z egzekwowaniem warunków umów koncesyjnych, podano także.

"Z kolei do GDDKiA skierowano uwagi dotyczące:

  • konieczności zapewnienia skutecznego egzekwowania od koncesjonariuszy umownych standardów obsługi klienta, z uwzględnieniem całkowitego czasu oczekiwania pojazdów w punktach poboru opłat;
  • potrzeby wykorzystania posiadanych przez GDDKiA materiałów analitycznych w procesie opracowywania ramowych planów kontroli zgodności eksploatacji koncesyjnych odcinków autostrad z warunkami umów, dla lepszej identyfikacji obszarów ryzyka wystąpienia nieprawidłowości" - czytamy dalej.
Tagi: transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-08-2019

bertsiDopiero teraz NIK się obudził? Autostrady te powstały za czasów rządów PO i SLD. Ich zmiana jest obwarowana olbrzymimi karami za strony Skarbu … Czytaj całość

16-08-2019

PromilBiałystokWszyscy co podpisywali umowy poszli do kulczyka pracowac,ci z generalnej dyrekcji tez,czyli dla siebie pisali umowy.

18-08-2019

LSCzyli GDDKiA zawierała umowy na szkodę SP

Rozwiń komentarze (3)