Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Od dziś wznowione loty do państw UE oprócz Wlk. Brytanii, Szwecji i Portugalii

1
Podziel się:

Wznowienie lotów zagranicznych do wszystkich państw Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), Szwajcarii lub innych państw Unii Europejskiej z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Szwecji i Portugalii zakłada rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, które dzisiaj wchodzi w życie.

Od dziś wznowione loty do państw UE oprócz Wlk. Brytanii, Szwecji i Portugalii
(Flickr)

W stosunku do samolotów pasażerskich w międzynarodowym ruchu lotniczym z pozostałych państw nadal obowiązuje zakaz lądowania na lotniskach i lądowiskach, wpisanych do rejestrów bądź ewidencji.

"Zakazu [lotów] nie stosuje się do statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Unii Europejskiej, z wyjątkiem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Królestwa Szwecji i Republiki Portugalskiej" - napisano w rozporządzeniu.

Spoza państw EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia), Szwajcarii i państw UE (z wyjątkiem Wlk. Brytanii, Szwecji i Portugalii) można natomiast wykonywać:

- loty, którymi przewożone osoby, powracające do kraju samolotami wyczarterowanymi

  • przed 15 marca 2020r. na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie bądź na zlecenie
  • na zlecenie Prezesa Rady Ministrów
  • na zlecenie osoby fizycznej lub osoby prawnej, posiadającymi do 15 miejsc pasażerskich

- o których mowa w art.76 ust.1 ustawy z 3 lipca 2002 r. prawo lotnicze (w celu zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych lub ich usunięcia oraz ratowania życia lub zdrowia ludzkiego, w przypadkach ochrony granic, zapewnienia bezpieczeństwa państwa, przewozu w oficjalnej misji głów państw i szefów rządów)

- loty czarterowe, realizowane przez obcych przewoźników lotniczych na zlecenie państw obcych w celu powrotu ich obywateli.

Rozporządzenie wchodzi w życie dzisiaj, ma obowiązywać do końca czerwca.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
No tak...
2 lata temu
Nie ma to jak mądre (bazujące na radach expertow) , przemyślane (nie podejmowane w nocy na dzień przed ogłoszeniem) decyzje. Szkoda tylko ze niestety to nie jest norma w Polsce i domena naszych rządzących. 😔