Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Odmrażanie gospodarki. Ruch na A4 powoli wraca do normy

4
Podziel się

Przez epidemię koronawirusa ruch na autostradach mocno spadł, ale po statystykach A4 (Katowice - Kraków) widać, że przybywa samochodów. Wciąż jednak w porównaniu do ubiegłego roku jest o ponad jedną trzecią mniejszy.

Koronawirus sprawił, że ruch na autostradach mocno spadł.
Koronawirus sprawił, że ruch na autostradach mocno spadł. (GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett)
bErxgZnp

Zamknięcie gospodarki i ograniczenia w ruchu sprawiły, że w szczytowym momencie ruch na autostradzie A4 Katowice-Kraków był mniejszy o ponad 70 proc. w porównaniu z okresem sprzed wybuchu epidemii.

Od momentu otwarcia gospodarki widać, że coraz więcej Polaków podróżuje pomiędzy miastami. Tym samym powoli sytuacja wraca do normy, choć do pełnego powrotu do ruchu sprzed koronawirusa jeszcze trochę brakuje.

bErxgZnr

Najnowsze dane operatora wspomnianego już odcinka A4, który jest jednym z głównych szlaków transportowych, pokazują, że ruch w ubiegłym tygodniu był o prawie 37 proc. mniejszy niż rok wcześniej. Średnio, licząc od początku roku, autostradą między Katowicami i Krakowem przejechało o niecałe 29 proc. mniej samochodów osobowych.

Mniejsze spadki ruchu Stalexport Autostrady odnotowuje w przypadku samochodów ciężarowych. W tej chwili dynamika jest na poziomie minus 17 proc., a w szczycie obowiązywania obostrzeń było to ponad 40 proc. na minusie.

Zobacz także: Rząd nie wyklucza stworzenia państwowej sieci sklepów. "Warzywniak plus"
bErxgZnx

Zarząd spółki Stalexport Autostrady już wielokrotnie wskazywał, że działalność operacyjna prowadzona jest bez istotnych zakłóceń. Spodziewa się jednak, że skutki koronawirusa w postaci zmniejszenia ruchu na autostradzie mogą mieć istotny wpływ na przyszłe wyniki operacyjne i finansowe. Mniej samochodów to mniej opłat za przejazd.

Jak przyznaje sama spółka, około 99 proc. jej przychodów w 2019 roku stanowiły przychody z poboru opłat na odcinku autostrady A-4 Katowice-Kraków. Mowa o 347,4 mln zł.

bErxgZny

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErxgZnS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Rambo
rok temu
Brak odległości między pojazdami na tej autostradzie jest porażający. Czy nikt nie potrafi wyegzekwować tego przepisu? bo nauczyć tych jeżdżących też nie łatwo
papa
rok temu
A po co mamy wspierać biznes PO? Podpisali skandaliczne umowy, aby czerpać zyski to niech sami jeżdżą autostradami. Poczekamy aż umowy się skończą.
hwThePiSS
rok temu
A piSS to ile km autostrad wybudował w 5 lat?
bErxgZnT
Karolek
rok temu
To ta wiecznie remontowana droga z jednym pasem? Juz dawno ja omijam.