Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PARP: Nabór w konkursie 'Bony na innowacje dla MŚP' przedłużony do 30 XII

0
Podziel się

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) wyraziło zgodę na przedłużenie naboru w konkursie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) "Bony na innowacje dla MŚP" o dodatkową, 9. rundę dla etapu pierwszego usługowego, podała PARP. Mikro-, małe i średnie firmy mają czas na składanie wniosków do 30 grudnia 2020 r.

PARP: Nabór w konkursie 'Bony na innowacje dla MŚP' przedłużony do 30 XII
bEhvFOwR

Od marca, czyli od początku trwania epidemii koronawirusa i wywołanego nim kryzysu, przedsiębiorcy złożyli 970 wniosków o wsparcie z funduszy unijnych, to średnio ponad 160 projektów miesięcznie. Dla porównania przed pandemią było ich prawie dwa razy mniej, podano.

"Mimo pandemii rośnie zainteresowanie przedsiębiorców rozwijaniem swoich firm przez innowacje, opracowywane wspólnie z jednostkami naukowymi. Od końca marca do połowy lipca br. przedsiębiorcy złożyli ponad 320 wniosków o dofinansowanie projektów. A od połowy lipca do 30 września br. do PARP wpłynęło ich ponad dwa razy więcej, bo blisko 650. To pokazuje, że firmy nadal doceniają ten konkurs jako jedno z najbardziej przystępnych źródeł finansowania innowacji. Oznacza to również, że mimo pandemii przedsiębiorcy chcą realizować swoje innowacyjne pomysły i aktywnie szukają środków na rozwój" - powiedziała dyrektor Departamentu Usług Proinnowacyjnych PARP Anna Forin, cytowana w komunikacie.

Program "Bony na innowacje dla MŚP" jest podzielony na dwa etapy. Pierwszy z nich - usługowy - umożliwia opracowanie nowego lub znacząco ulepszonego produktu, technologii lub projektu wzorniczego poprzez zakup usług badawczo-rozwojowych od jednostek naukowych. Pomyślne ukończenie tego etapu daje możliwość ubiegania się o dofinansowanie na wdrożenie pomysłu na innowację technologiczną w ramach drugiego etapu - inwestycyjnego, wskazano również.

bEhvFOwT

Równolegle trwają konkursy na dofinansowanie projektów, które realizują rządowy program Dostępność Plus. W tym wypadku szanse na dofinansowanie mają innowacje produktowe, które ułatwią codzienne funkcjonowanie osób z różnymi rodzajami ograniczeń, w tym np. seniorów, osób niepełnosprawnych, dużych rodzin.

"W konkursach usługowych dużą zachętą jest niski wkład własny, jaki przedsiębiorcy muszą wnieść w związku z realizacją projektu - min. 15% kosztów projektu. Wsparcie, na jakie mogą liczyć, to maksymalnie 340 tys. zł, a całkowita wartość projektu nie może przekroczyć 400 tys. zł" - dodała Forin.

W konkursach inwestycyjnych przedsiębiorcy mogą otrzymać maksymalnie 560 tys. zł dofinansowania, a całkowity koszt projektu musi się zamknąć w kwocie 800 tys. zł. W tym przypadku wysokość wkładu własnego zależy od wielkości firmy oraz miejsca wdrożenia innowacji (zgodnie z mapą pomocy regionalnej).

W trzech ostatnich rundach konkursów usługowych o wsparcie na kwotę prawie 309 mln zł wnioskowało ponad 1 100 przedsiębiorców. Złożono również 24 wnioski o dofinansowanie w etapie inwestycyjnym o wartości prawie 11,4 mln zł. Łącznie - od 2015 r. do tej pory - w ramach "Bonów na innowacje dla MŚP" PARP podpisała 962 umowy o dofinansowanie projektów, podsumowano.

bEhvFOwZ

Łączny budżet czterech konkursów na lata 2019-2020 to 160 mln zł, a obecnie w puli zostało jeszcze 73 mln zł. Nabory wniosków do wszystkich etapów konkursowych trwają do 30 grudnia 2020 r.

bEhvFOxu
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)