Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Polska Agencja Ratingowa w końcu ma zacząć działać. Padła data

6
Podziel się:

Już w 2014 roku były plany otwarcia pierwszej polskiej agencji ratingowej. Do tej pory nie było efektów, ale jest szansa, że PAR zacznie świadczyć usługi w 2021 roku.

Polska Agencja Ratingowa w końcu ma zacząć działać. Padła data
Polska Agencja Ratingowa przygotowuje się do obsługi pierwszego potencjalnego klienta. (money.pl, Rafał Parczewski)

Agencje ratingowe oceniają wiarygodność kredytową firm lub krajów pożyczających pieniądze. W ten sposób wyrażają swoją opinię, co do stabilności podmiotu pożyczającego i ryzyka jego niewypłacalności.

Rynek zdominowały trzy amerykańskie agencje (Moody's, Fitch i S&P). Druga z nich w piątek opiniowała m.in. wiarygodność Polski.

Wiele lat temu powstał plan, żebyśmy mieli swoją własną agencję ratingową. I tak w połowie 2014 roku powołano Instytut Analiz i Ratingu. Później została przekształcona w Polską Agencję Ratingową (PAR), ale wciąż nie wydała żadnego ratingu. Ma to się zmienić już w przyszłym roku.

Zobacz także: UOKiK kara banki. "Będziemy wspierać klientów"

PAR przygotowuje się do obsługi pierwszego potencjalnego klienta w zakresie monitoringu portfela spółek - poinformowała członek zarządu GPW Izabela Olszewska podczas czatu inwestorskiego Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych (SII).

"Ze względu na obecną sytuację społeczną i gospodarczą w gronie akcjonariuszy rozważamy różne opcje rozwoju PAR. Spółka podejmuje kroki do obsługi pierwszego potencjalnego klienta w zakresie monitoringu portfela spółek przy wykorzystaniu platformy analitycznej, której PAR jest operatorem oraz generowanych przez nią scoringów kredytowych" - wskazała Olszewska.

Warto zauważyć, że dotychczas PAR miała problemy z uzyskaniem zgody europejskiego nadzorcy na wydawanie ratingów. Europejski Urząd Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) już raz odmówił wpisania Polskiej Agencji Ratingowej na listę instytucji uprawnionych do wydawania ocen wiarygodności kredytowej.

Na Polską Agencję Ratingową składają się w sumie trzy instytucje, które mają po 33 proc udziałów w tym przedsięwzięciu. Mowa o Giełdzie Papierów Wartościowych, Polskim Funduszu Rozwoju i Biurze Informacji Kredytowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(6)
Wojtek
2 lata temu
Będzie działać jak TVP PiS. Opowieści kapitana misia ha ha .Pozdrawiam
1234567890
2 lata temu
KNF to instytucja patologiczna najwyższej próby 9999 - to recenzja , a to fakty - która mówi nie oszukuj , miekradnij i dziel się ze mną równo po połowie jak by co !? Ot taka firm komercyjna !!!!
12345678
2 lata temu
Kto zlikwidował KPWiG , bo przeszkadzała robić przekręty na akcjach i robić Polaków w trąbę , przez mafię sądowo - prawnicze do spółki z rządem przez przekrętów upadłości i niedopuszczalne emisję !?
Domi
2 lata temu
Obawiam się że będzie wiarygodna jak wiadomości w TVP ha ha .Pozdrawiam
qas
2 lata temu
Sami ich powołamy, sami będziemy im wierzyć. SAMI! I nikt poza nami się nie zainteresuje ich "ratingami". Róbcie coś sensownego a nie bijcie piany!