Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Pracę straciło blisko 600 tys. osób. Co trzecia firma zredukowała zatrudnienie

21
Podziel się

Co trzecia firma z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw zredukowała zatrudnienie w związku z epidemią koronawirusa - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Bez pracy zostało około 600 tys. osób.

Małe i średnie firmy są zmuszone do zwalniania pracowników.
Małe i średnie firmy są zmuszone do zwalniania pracowników. (Getty Images)
bErxzDQR

"Szacujemy, że do 22 maja pracę w MŚP mogło stracić pracę już około 600 tys. osób, czyli co dziesiąty zatrudniony w sektorze" - wskazuje główny ekonomista BGK Mateusz Walewski. Pracowników w największym stopniu zwalniają mikroprzedsiębiorcy.

"Oczekujemy, że w miarę znoszenia ograniczeń i wzrostu wykorzystywania narzędzi tarczy antykryzysowej małe i średnie firmy będą dalej ograniczały tempo zwolnień" - dodaje.

bErxzDQT

Badanie wśród firm BGK przeprowadził w trzech falach: 14-24 kwietnia, 27 kwietnia - 8 maja oraz 11-22 maja. Zmniejszenie zatrudnienia deklarowało w tych okresach odpowiednio: 17,3 proc., 35,2 proc. i 30,3 proc. ankietowanych, natomiast wzrost - odpowiednio: 1,8 proc., 0,5 proc. i 1 proc.

Zobacz także: Rząd nie wyklucza stworzenia państwowej sieci sklepów. "Warzywniak plus"

Ograniczenie działalności w kolejnym miesiącu, jeśli sytuacja spowodowana epidemią koronawirusa nie ulegnie zmianie, planowało 40,8 proc. firm ankietowanych w I fali, 47,9 proc. w II fali i 52 proc. w III fali, natomiast redukcję zatrudnienia - odpowiednio: 19 proc., 30,2 proc. i 16,3 proc.

bErxzDQZ

Znacząca większość ankietowanych przedsiębiorców (82 proc.) korzysta lub planuje korzystać z narzędzi tarczy antykryzysowej. Najczęściej stosowane jest zwolnienie ze składek ZUS na okres 3 miesięcy (64,5-80,8 proc. ankietowanych w zależności od fali) oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników (57,3-68,8 proc.).

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErxzDRu
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(21)
2600
rok temu
BO GALERIE SIĘ KONICZY.... TO NIE WIRUS TO INTERNET WYKONICZY GALERIE!!!..... TAK NAPRAWDĘ.... GROSZE LUDZIOM PŁACIŁ WYZYSKIWACZY...... GALERIE CZYNSZE SZOK...... WIĘC ALBO SIĘ NAJEMCA DOGADAĆ Z GALERIA........ ALBO SKONICZA JAK PARK WOLA........ PUSTO!!... DRZWI ZABITE I DO OCHRONIARZA DOKLADAJA!!...... A STRACOC M PRACĘ ZA GROSZE...... STRATA ŻADNA...... A U NAS LUDZI POTRZEBA NA BUDOWIE..... TYLKO NA CZARNO CWANIAKU NIE CHCĄ TYRAC...... NO I NAJNIŻSZA I POD STOŁEM...... MÓJ CHAM MÓWI ŻE LUDZIOM SIĘ WE GŁOWACH PO PRZEWRACAŁO...... DAJE TAKIE SUPER WARUNKI A ROTACJA NON STOP..... I SZUKANIE GŁUPKÓW NA CZARNO..... NASTĘPNY DZIEŃ....!!!
Ha ha
rok temu
Tylko gupki robiom
To wykańcza f...
rok temu
Jaka kuzwa tarcza ? Już dwa miesiące czekam za kasa z tarczy
bErxzDRv
Pablo
rok temu
To efekt działania, jakiejś tarczy pisowskiej, ale co tam, Sasin z Morawieckim wydali prawie 70 baniek, na wydrukowanie makulatury
Hela
rok temu
Przeciez dudus byl u fryzjera i powiedzial ze nikt nie stracil pracy :))) cos krecicie:)))
...
Następna strona