Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pracę straciło blisko 600 tys. osób. Co trzecia firma zredukowała zatrudnienie

Co trzecia firma z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw zredukowała zatrudnienie w związku z epidemią koronawirusa - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Bez pracy zostało około 600 tys. osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Małe i średnie firmy są zmuszone do zwalniania pracowników.

"Szacujemy, że do 22 maja pracę w MŚP mogło stracić pracę już około 600 tys. osób, czyli co dziesiąty zatrudniony w sektorze" - wskazuje główny ekonomista BGK Mateusz Walewski. Pracowników w największym stopniu zwalniają mikroprzedsiębiorcy.

"Oczekujemy, że w miarę znoszenia ograniczeń i wzrostu wykorzystywania narzędzi tarczy antykryzysowej małe i średnie firmy będą dalej ograniczały tempo zwolnień" - dodaje.

Badanie wśród firm BGK przeprowadził w trzech falach: 14-24 kwietnia, 27 kwietnia - 8 maja oraz 11-22 maja. Zmniejszenie zatrudnienia deklarowało w tych okresach odpowiednio: 17,3 proc., 35,2 proc. i 30,3 proc. ankietowanych, natomiast wzrost - odpowiednio: 1,8 proc., 0,5 proc. i 1 proc.

Rząd nie wyklucza stworzenia państwowej sieci sklepów. "Warzywniak plus"

Ograniczenie działalności w kolejnym miesiącu, jeśli sytuacja spowodowana epidemią koronawirusa nie ulegnie zmianie, planowało 40,8 proc. firm ankietowanych w I fali, 47,9 proc. w II fali i 52 proc. w III fali, natomiast redukcję zatrudnienia - odpowiednio: 19 proc., 30,2 proc. i 16,3 proc.

Znacząca większość ankietowanych przedsiębiorców (82 proc.) korzysta lub planuje korzystać z narzędzi tarczy antykryzysowej. Najczęściej stosowane jest zwolnienie ze składek ZUS na okres 3 miesięcy (64,5-80,8 proc. ankietowanych w zależności od fali) oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników (57,3-68,8 proc.).

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: finanse, giełda, wiadomości, giełda na żywo, bgk, zwolnienia, praca, zatrudnienie
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-05-2020

szenziOj tam, oj tam! Bzdety gadata ! Przeglądam dane GUS i wszystko wychodzi na to, że jest OK! bo Pinokio wespół z Adryjanem przeprowadzili przez rzekę … Czytaj całość

28-05-2020

KazA już prawie wstaliśmy z kolan :(

28-05-2020

Dzialkowiec z tarczaA ja tam zrobilem taka swoja tarcze zasialem prawie wszystkie warzywa na dzialce i rosnie pieknie az milo popatrzec a tak na marginesie jak mialem … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (21)