Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Debiuty giełdowe. Pierwsze IPO na GPW i pięć dużych ofert w Europie

13
Podziel się:

Drugi kwartał przyniósł ożywienie na giełdach. W Europie zadebiutowało blisko 40 firm. W końcu pierwsza oferta miała miejsce na warszawskiej GPW, chociaż dalej sytuacja wygląda źle.

Drugi kwartał przyniósł ożywienie na giełdach.
Drugi kwartał przyniósł ożywienie na giełdach. (East News, AP/FOTOLINK)

Po fatalnym początku roku, gdy praktycznie w całej Europie była posucha pod względem debiutów giełdowych, w drugim kwartale nastąpiło wyraźne ożywienie. Wartość ofert publicznych wzrosła z niecałego miliarda do prawie 11,5 mld euro. W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku jest to wzrost o 24 proc.

Wzrost wartości europejskich IPO to przede wszystkim efekt pięciu ofert o wielkości przekraczającej 1 mld euro, które miały miejsce na największych rynkach w Europe. W sumie odnotowano 41 debiutów.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Najciekawsze fakty

"Najbardziej aktywnym rynkiem w Europie pozostała giełda w Londynie (z wartością przeprowadzonych ofert na poziomie 4,5 mld euro), za którą uplasowała się włoska Borsa Italiana (2,1 mld euro) oraz szwajcarska SIX Swiss Exchange (2 mld euro). W minionym kwartale największą wartość osiągnęła oferta przeprowadzona przez firmę Nexi SpA na włoskim parkiecie. Pozyskała 2,1 mld euro" - wynika z najnowszego raportu "IPO Watch Europe" przygotowanego przez firmę doradczą PwC.

Eksperci PwC wskazują, że na europejskim rynku widoczne są symptomy ożywienia po bardzo cichym pierwszym kwartale. Wiele spośród przeprowadzonych ofert publicznych dotyczyło spółek z zaangażowaniem funduszy private equity, co spotkało się z dużym zainteresowaniem inwestorów.

Do najlepszych giełd daleko warszawskiej GPW. W drugim kwartale odnotowano 6 IPO wobec 10, które miały miejsce w analogicznym okresie ubiegłego roku. Przy czym jedynym debiutem na rynku głównym była oferta przeprowadzona przez BoomBit - producenta i wydawcę gier na mobilne systemy operacyjne.

"W ramach IPO spółka pozyskała 35,2 mln zł i przerwała serię dwóch kwartałów z rzędu bez debiutu na głównym parkiecie warszawskiej giełdy" - czytamy w raporcie.

- Kryzys na krajowym rynku IPO trwa, a warszawski parkiet zmierza w stronę kolejnych smutnych rekordów. W ciągu dwóch lat nie odnotowaliśmy na GPW debiutu o wartości ponad 100 mln zł - ostatnie duże oferty to IPO Play Communications oraz GetBack w lipcu 2017 - wskazuje Bartosz Margol, ekspert PwC.

- Wielu potencjalnych emitentów cały czas rozważa debiut na warszawskim rynku, część aktywnie pracuje nad przygotowaniami do IPO, nie przekłada się to jednak na liczbę składanych do KNF prospektów emisyjnych. Wydaje się, że rynek zastygł w oczekiwaniu na pierwsze efekty wdrożenia PPK i upatruje w tym impulsu, który przywróci aktywność w zakresie IPO do poziomu sprzed kilku lat - komentuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(13)
PRAWDA
5 lata temu
Efekt PIS-
obywatel56577
5 lata temu
Giełda to jeden wielki przekręt .... Jak może być firma wara 1milard złotych - jak napawde jest warta połowe jak by się chciało wszystko z niej sprzedać - sprzęt , budynki i działkę ale na giełdzie wszystko jest możliwe
Espresso
5 lata temu
Fakt ze PKB pedzi od kilku lat w okolicach 4% rocznie a gielda truchta w miejscu daje wiele do myslenia. Wzrost nie jest strukturalny , napedzany przez inwestycje tylko konsumpcyjny gdzie wystarczy ze nie bedzie nowych dodatkowych pieniedzy na rynku i spadnie do zera.
Leszek
5 lata temu
Kto normalny chce debiutowac na GPW ? Przecież powszechnie wiadomo ze to gniazdo oszustów i zlodzieji...
Bolo
5 lata temu
To jest portal w którym możemy dowiedzieć przede wszystkim jak w Polsce jest źle i to , że będzie gorzej .