Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Raport NBP. Mniej firm planuje podwyżki

3
Podziel się:

Firmy ankietowane przez NBP, jeśli chcą podnieść płace pracowników, to najczęściej o około 5 proc. W tym półroczu bierze to pod uwagę blisko jedna trzecia ankietowanych. Ponad połowa mówi o rocznej perspektywie.

Gospodarka spowalnia, a z nią oddala się wizja podwyżek.
Gospodarka spowalnia, a z nią oddala się wizja podwyżek. (flickr.com)

Około 36 proc. firm badanych przez Narodowy Bank Polski planuje wzrost wynagrodzeń pracowników w okresie od kwietnia do czerwca. W ciągu najbliższych 12 miesięcy podwyżki zakłada blisko 57 proc. pracodawców - wynika z najnowszego raportu NBP.

Po silnym wzroście udziału firm prognozujących podwyżki w pierwszym kwartale, odsetek nieznacznie spadł. Mocniej zmieniły się perspektyw na cały rok. Odsetek firm zamierzających podnieść płace w ciągu najbliższych 12 miesięcy obniżył się o 11 pkt proc.

Choć przedsiębiorcy są otwarci na podwyżki, znaczny wzrost płac zakłada zaledwie 4,4 proc. W poprzednim badaniu wynosił 6,6 proc. Wśród trzech głównych sektorów gospodarki (budownictwo, przemysł i usługi) tylko w sektorze budowlanym nastąpił wzrost udziału firm deklarujących plany zwiększenia przeciętnej płacy.

Zobacz także: Polska goni unijne zarobki

"Jest to zapewne związane z istotnym wzrostem w tej branży odsetka firm sygnalizujących posiadanie wakatów" - czytamy w raporcie NBP. Jakie podwyżki wchodzą w grę? Mediana od dawna kształtuje się na poziomie około 5 proc.

W przypadku perspektyw zatrudnienia w drugim kwartale nieco mniejsza część firm zamierza zwiększać zatrudnienie niż je zmniejszać.

"Spadek indeksu zatrudnienia w dużej mierze generowany jest przez firmy eksportowe. Pogorszenie prognoz zatrudnienia wśród eksporterów powiązane jest zapewne z pogarszającymi się od roku prognozami popytu w tej grupie przedsiębiorstw" - czytamy.

W badaniu NBP wzięło udział 2761 firm z całego kraju. To przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego, reprezentujące wszystkie sekcje PKD poza rolnictwem, leśnictwem i rybołówstwem, oba sektory własności, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Pracownik.
3 lata temu
Tam gdzie pracuje zatrudnili ukraińców. Polacy 14zł / g. Ukraincy 17zł /g
Cepelin
3 lata temu
Pomijając najniższą krajową + reszta pod stołem w szczególności u osób wchodzących w rynek pracy (do 26 roku życia). Jasne, statystyki nie kłamią :)
Broniarz beto...
3 lata temu
Co tam 5 procent po tysiaku....