Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Znakomity debiut GPW. Akcje podrożały o niemal 26 procent

0
Podziel się:

Inwestorzy, którzy otrzymali 25 akcji i sprzedali je po cenie zamknięcia na całej transakcji zarobili 275 złotych.

Znakomity debiut GPW. Akcje podrożały o niemal 26 procent
(PAP/Radek Pietruszka)

aktualizacja 16:30

Debiut akcji GPW na warszawskim parkiecie nie rozczarował. Notowania rozpoczęły się kursem 50,75 zł, a zakończyły na poziomie 54 złotych za walor. Inwestorzy indywidualni, którzy _ pozbyli się _ akcji po kursie zamknięcia zyskali niemal 26 procent.

Oznacza to, że drobni gracze, którzy otrzymali po 25 akcji i zdecydowali się je sprzedać już na otwarciu notowań przed potrąceniem prowizji zarobili na inwestycji w GPW niecałe 200 złotych. *Jeśli sprzedali je po cenie zamknięcia, ich zysk wyniósł równe *275 złotych.

Powodów do narzekania nie mają także instytucje. Choć musiały zapłacić 46 złotych za akcję, czyli 3 złote drożej niż drobni gracze, to ich stopa zwrotu przekroczyła 17 procent.

Na uwagę zasługuje także wartość handlu, która podczas dzisiejszej sesji sięgnęła niemal 1,2 mld złotych. Tym samym była wyższa niż podczas debiutu Tauronu, i tylko o jedną piątą niższa od dzisiejszych obrotów dla 20 największych spółek notowanych na GPW.

ZOBACZ JAK DZIŚ ZMIENIAŁ SIĘ KURS AKCJI GPW:

**

**

Ponad 25-proc. wzrost sprawił, że pod względem stopy zwrotu podczas debiutanckiej sesji GPW pobiła znacznie większe, tegoroczne prywatyzacje: Tauronu (-1,5 proc.) oraz PZU (+15 proc.). Udany debiut GPW uplasował ją także na trzecim miejscu na liście wszystkich spółek prywatyzowanych przez resort skarbu za pośrednictwem giełdy.

źródło: Money.pl

W uroczystości debiutu wzięli udział: premier Donald Tusk, szef resortu skarbu Aleksander Grad oraz prezes GPW Ludwik Sobolewski. Swojego zadowolenia nie krył Ludwik Sobolewski. - _ To była bezprecedensowa transakcja i zakończyła się też w bezprecedensowo znakomity sposób _.* *

POSŁUCHAJ LUDWIKA SOBOLEWSKIEGO:

- _ Giełda stała się w nowoczesnej Polsce symbolem wolności, a nie jak chcieli ideolodzy poprzedniej epoki, symbolem wyzysku _ - powiedział Donald Tusk, prezes Rady Ministrów.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

Natomiast minister skarbu Aleksander Grad powiedział, że jest szczęśliwy z faktu, iż giełda zadebiutowała na własnym parkiecie za jego kadencji. - _ Warszawska giełda odskoczyła swoim rywalom w regionie. Prywatyzacja poprzez giełdę, budowanie siły rynków kapitałowych, to konsekwentne budowanie siły Warszawy jako centrum finansowego w tej części Europy _.

POSŁUCHAJ ALEKSANDRA GRADA:

aktualizacja 6:06

Na warszawskim parkiecie zadebiutowały akcje Giełdy Papierów Wartościowych. Na rozpoczęcie notowań czekało ponad 323 tysiące inwestorów. Analitycy radzą, czy posiadane akcje warto trzymać, sprzedać, czy też może dokupić więcej papierów spółki kierowanej przez Ludwika Sobolewskiego.

Pod względem wielkości oferta GPW nie wygląda imponująco. Jej wartość na poziomie 1,2 mld złotych to jedynie15 proc. wartości sprzedawanych przez resort skarbu akcji PZU.

Imponująca jest natomiast liczba inwestorów indywidualnych, którzy zapisali się na walory giełdy. Te rekordowe 323 tysiące złożonych zapisów oznacza, że dziś giełdowe notowania będzie śledzić znacznie większa niż zazwyczaj liczba posiadaczy akcji.

Część z inwestorów skuszonych ofertą ministra Grada wciąż zastanawia się co z nimi zrobić. Money.pl zapytał analityków czy warto trzymać akcje GPW, po jakiej cenie sprzedać oraz czy warto rozważyć ich dokupienie.

Akcja GPW nawet po 50 złotych?

[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t110380.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/palka;grad;przy;akcjach;gpw;zignorowal;inwestorow,127,0,700287.html) Pałka: Grad przy akcjach GPW zignorował inwestorów
Wszyscy analitycy są zgodni. Poziom, przy którym można zacząć rozważać sprzedaż akcji to okolice 50 złotych. Taki scenariusz oznaczałoby ponad 16-procentowy zysk dla inwestorów indywidualnych. - _ Wycena giełdy jest na wysokim poziomie, jednak jeśli uwzględnić popyt instytucji i entuzjazm inwestorów indywidualnych 50 złotych jest w zasięgu _- uważa Marcin R. Kiepas, analityk XTB.

Analityk X-Trade Brokers dodaje jednak, że o wzrosty powyżej 50 złotych może być trudno. - _ Porównałbym tą cenę z poziomem 400 złotych w przypadku PZU. Choć kurs akcji największego polskiego ubezpieczyciela kilka razy był powyżej, to nie udało mu się tam utrzymać _ - podkreśla Kiepas.

fot: PAP/Radek Pietruszka_ fot: PAP/Radek Pietruszka _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/debiut;gpw;na;warszawskiej;gieldzie,galeria,4498,0.html)Poziom około 50 złotych za akcję warto wziąć pod uwagę również zdaniem Michała Fronca, analityka TMS Brokers. Nie wyklucza on, że sytuacja może być odwrotna niż w przypadku Tauronu. Choć cena akcji podczas debiutu nie wzrosła, to w ciągu czterech miesięcy inwestycja dała zarobić cierpliwym inwestorom około 30 procent.

- _ Inwestorzy rozochoceni wcześniejszymi prywatyzacjami mogą liczyć na wzrost ceny w dłuższym terminie i z tego powodu wstrzymywać się ze sprzedażą akcji GPW. Mniejsza podaż akcji w pierwszych dniach może poskutkować wzrostem ceny, nawet o kilkanaście procent _.

Analityk dodaje jednak, że ze swoimi decyzjami również nie będą spieszyć się fundusze. - _ Stojąca w konsekwencji niemal w miejscu cena może powoli zniechęcać inwestorów indywidualnych. Jeśli zrezygnują i zaczną sprzedawać kurs akcji GPW pod koniec roku może zejść poniżej 50 złotych - uważa . _

A może wstrzymać się do stycznia?

Podobnego zdania odnośnie pierwszej sesji jest Paweł Cymcyk, analityk AZ Finanse. - _ Oczekuję debiutanckiego kursu zamknięcia dla akcji GPW na poziomie około 50 złotych. Jest to jednocześnie [ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t19095.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/knitter;przestanmy;snic;o;potedze;i;niezaleznosci;gpw,191,0,693439.html) Knitter: Przestańmy śnić o potędze i niezależności GPW korzystna cena sprzedaży dla inwestorów, którzy chcą lub muszą szybko pozbyć się posiadanych akcji. _

Analityk dodaje jednak, że warto rozważyć wstrzymanie się ze sprzedażą przynajmniej dwa miesiące. - _ Sprzedaż w styczniu 2011 roku poskutkuje tym, że podatek od tej transakcji trzeba będzie zapłacić dopiero w kwietniu 2012 roku. Dodatkowo jeśli na rynku będziemy mieli w grudniu rajd świętego Mikołaja to _ cena akcji GPW może dojść nawet do 60 złotych - _prognozuje Cymcyk . __ _

Jeśli kupować to nie drożej niż instytucje

Zdaniem wszystkich analityków, z którymi rozmawiał Money.pl pierwszym poziomem, przy którym warto rozważyć dokupowanie akcji GPW jest cena, jaką płacili za nie inwestorzy instytucjonalni. - _ Kupno akcji GPW będzie korzystne jeśli cena znajdzie się w przedziale od 43 do 46 złotych za akcję _ - uważa Marcin R. Kiepas.

- _ Jeśli kupować to nie drożej niż 46 złotych. Skoro tyle za akcje GPW były skłonne płacić instytucje to zdecydowanie jest to dobra cena, żeby w perspektywie długoterminowej kupić akcje giełdy na rynku wtórnym _ - podsumowuje Paweł Cymcyk.


Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t25667.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/akcje;gpw;nie;dadza;zarobic;wiecej;niz;120;zlotych,151,0,696727.html) Akcje GPW nie dadzą zarobić więcej niż 120 złotych Inwestorzy rzucili się na akcje spółki kierowanej przez Ludwika Sobolewskiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t83728.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/akcje;gpw;nie;bedzie;duzego;zysku,78,0,692814.html) Akcje GPW: Nie będzie dużego zysku Aleksander Grad na sprzedaży akcji GPW zarobi dla budżetu 1,15 miliarda złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t25667.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/akcje;gpw;dadza;zarobic;pod;warunkiem;,236,0,690668.html) Akcje GPW dadzą zarobić. Pod warunkiem... Na godziwy zysk będzie można liczyć, jeżeli jeden papier spółki kierowanej przez Ludwika Sobolewskiego będzie kosztował mniej niż 40 złotych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)