Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Ropa najdroższa od 12 miesięcy. Trzeci dzień cena baryłki idzie mocno w górę

10
Podziel się

Zatankowanie baku do pełna to duży wydatek? Może być drożej. Pierwsze dni lutego przynoszą silny wzrost cen ropy naftowej na amerykańskiej giełdzie. Baryłka kosztuje już 56 dolarów.

Ropa najdroższa od 12 miesięcy. Trzeci dzień cena baryłki idzie mocno w górę
Ceny ropy naftowej sięgają coraz wyższych poziomów. (Adobe Stock)
bDIiuPdx

Od początku listopada na amerykańskiej giełdzie cena ropy naftowej idzie w górę. Wzrosty wyhamowały jednak w drugiej połowie stycznia i wartość baryłki ustabilizowała się w okolicach 52-53 dolarów. Wraz z nowym miesiącem notowania znowu poszybowały do góry.

Środa to trzeci dzień lutego i trzeci kolejny dzień silnych wzrostów na rynku ropy. Znowu zwyżka przekracza 2 proc. W efekcie za baryłkę trzeba zapłacić już 56 dolarów.

bDIiuPdz

Tak drogo nie było od stycznia ubiegłego roku. Jeśli tym razem miałoby być podobnie, to notowania mogłyby dojść nawet do 65 dolarów.

Od początku tego roku ropa zdrożała już o 15 proc., a w ciągu ostatnich trzech miesięcy o blisko połowę. To źle wróży cenom paliwa na stacjach, które i tak są już dość wysokie.

Zobacz także: Puste stoliki, długi, prośby o pomoc. "Liczmy, że szczepionki zmienią sytuację"

Najnowsze dane serwisu e-petrol.pl wskazują, że na 3 lutego średnia cena benzyny Pb-95 w Polsce wynosi 4,67 zł za litr. Tankując Pb-98 trzeba liczyć się z kosztem 4,99 zł za litr, a w przypadku oleju napędowego jest to 4,64 zł.

bDIiuPdF

Jak tłumaczyć ostatnie silne wzrosty notowań ropy? Dorota Sierakowska, ekspertka rynkowa, wskazuje na działania kartelu OPEC+, a zwłaszcza Arabii Saudyjskiej.

- Na mocy porozumienia naftowego państwa zrzeszone w rozszerzonym kartelu zobowiązały się niedawno do przedłużenia dotychczasowych cięć wydobycia ropy naftowej na luty i marzec. Saudyjczycy poszli jednak o krok dalej i ogłosili dodatkowe, dobrowolne cięcia produkcji ropy naftowej, wynoszące aż milion baryłek dziennie - tłumaczy ekspertka Domu Maklerskiego BOŚ.

Dodaje, że te spore cięcia weszły w życie właśnie wraz z początkiem lutego i mają trwać do końca marca.

bDIiuPdG

Obecne szacunki kartelu OPEC zakładają, że nawet mimo wciąż wątłego popytu na ropę naftową, cięcia producentów sprawią, że przez większość bieżącego roku na rynku tym będzie miał miejsce deficyt surowca.

Sierakowska wskazuje, że także sytuacja w Stanach Zjednoczonych sprzyja rosnącym cenom ropy. We wtorek Amerykański Instytut Paliw podał, że w minionym tygodniu zapasy surowca w USA spadły o ponad 4 mln baryłek, podczas gdy spodziewano się ich delikatnej zwyżki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIiuPea
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Logika.
3 tyg. temu
Pytanie - gdzie jest spekulant? Gospodarka światowa leży i kwiczy, popyt mizerny to i słusznie, że zmniejszają wydobycie... Ropa po 150 dolara /barylka, a cena w Cebulandii 5,7. Dziś 65,a na stacjach 4,80... Kto nas dyma?
J-23
3 tyg. temu
Jaja sobie robicie. Za Tuska baryłka Kosztowała około 150 dolarów za Baryłkę... A Paliwo na Stacjach MAX 6 zł .. a teraz..????
szofer
3 tyg. temu
To teraz można się spodziewać od PiS podatku od wlewania paliwa do baku
bDIiuPeb
w porownaniu
3 tyg. temu
do polskich zarobkow ...disel jest 3x droszszy niz np. w niemczech
timi
3 tyg. temu
Ciekaw jestem czy zapowiedzi są realizowane o cięciach . Sprawdza ktoś te deklaracje czy to paliwo do spekulacji.