Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Rząd wnosi spółki do dewelopera. Atrakcyjne grunty w Krakowie i Katowicach

4
Podziel się:

Notowany na giełdzie "państwowy" deweloper PHN dostanie spółki, które dysponują atrakcyjnymi gruntami w Krakowie i Katowicach. W zamian nie musi wykładać gotówki, a tylko wyemitować akcje.

Zdjęcie satelitarne nieruchomości Chemobudowy Kraków
Zdjęcie satelitarne nieruchomości Chemobudowy Kraków (google maps)

Akcjonariusze Polskiego Holdingu Nieruchomości (PHN) zdecydują na walnym zgromadzeniu zwołanym na 23 grudnia o podwyższeniu kapitału - poinformowała spółka. Chodzi o emisję 4 187 371 akcji serii E po cenie emisyjnej 43,17 zł za akcję, razem wartą 180,77 mln zł. Skierowana ma być do Skarbu Państwa, który nie wyłoży gotówki, ale pokryje inwestycję aportem.

Przedmiotem wkładu niepieniężnego mają być akcje spółek kontrolowanych przez państwo, które dysponują atrakcyjnymi nieruchomościami. Pierwszą część aportu stanowić będzie 98,11 proc. kapitału Chemobudowy Kraków, wycenione na 170,30 mln zł. Drugą - 85 proc. akcji Centrum Biurowego Plac Grunwaldzki z siedzibą w Katowicach wycenione na 10,47 mln zł.

To wszystkie należące do Skarbu Państwa akcje Chemobudowa Kraków oraz CBPG, z wyłączeniem tych, wobec których uprawnionym pracownikom przysługuje prawo do nieodpłatnego nabycia akcji - wyjaśnia komunikat.

Zobacz też: PHN wspina się na wyżyny. Spółka buduje w Warszawie 155-metrowy wieżowiec

Chemobudowa Kraków w ubiegłym roku miała 196 mln zł przychodów i 1,9 mln zł zysku netto i wypłaciła 343 tys. zł na dywidendę. To z pewnością nie są liczby, które uzasadniałyby wycenę na poziomie aż 170,3 mln zł. Decydujące są więc najprawdopodobniej nieruchomości, które deweloper PHN może spożytkować lepiej, niż dotychczas robiła to Chemobudowa.

"Wniesienie aportu do spółki doprowadzi w ocenie zarządu do wzrostu wartości spółki, pozwoli na poszerzenie rozmiaru i przedmiotu działalności spółki, w tym stworzy możliwość realizacji niektórych projektów przy wykorzystaniu kompetencji generalnego wykonawcy posiadanych przez Chemobudowę Kraków. Dodatkowo, planowana transakcja wpłynie pozytywnie na możliwość intensyfikacji prac nad zagospodarowaniem gruntów w Krakowie oraz pozwoli na osiągnięcie synergii z wzajemnej realizacji komplementarnych usług przez Chemobudowę Kraków, CBPG oraz spółki z grupy kapitałowej PHN" - podaje komunikat.

Polski Holding Nieruchomości (PHN) jest jednym z największych w Polsce podmiotów w sektorze nieruchomości komercyjnych pod względem wartości portfela. Prawie 70 proc. jego akcji ma obecnie Skarb Państwa. Emisja spowoduje wzrost udziału państwa w spółce do 72,22 proc.

W bieżącym roku PHN wypłacił 19,2 mln zł dywidendy. To więcej niż w poprzednich dwóch latach, ale daleko od rekordu spółki. W 2014 roku wypłata dla akcjonariuszy wynosiła aż 96 mln zł. W trzecim kwartale spółka wykazała 16,2 mln zł zysku netto - najwięcej od drugiego kwartału 2018.

Cały PHN wyceniany jest na giełdzie na poziomie 540 mln zł, czyli dużo niżej od swojej wartości księgowej 2 mld zł. Akcje rosną w środę o 0,9 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

nieruchomości
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Sara
3 lata temu
Uwielbiam Kraków, dlatego też tutaj będę kupowała mieszkanie. Dopiero co zatrudniłam pośrednika nieruchomości z abc dom, a on ma już dla mnie kilka sensownych propozycji. To się nazywa profesjonalizm zaangażowany. :)
No left
3 lata temu
To się znowu towarzysze I sekretarz komitetów miejskich obłowią! Bez sensu? No, taki sam sens, jak ten koleś, co po pijaku cytowal bluznierczy kawałek Smarzowskiego
ja
3 lata temu
państwowe instytucje i spółki dają możliwości wypływu kasy - ciepłe posadki i wysokie zarobki dla rodziny i kolesi, odprawy, nagrody, ustawiane przetargi, sponsorowanie, fundacje, dotacje itp. Dla ratowania miejsc pracy marnuje się publiczne pieniądze i ciągle dokłada do przynoszących straty firm. Tak m.in. robi się z kopalniami kosztem spółek energetycznych, w których mamy udziały przez OFE. Dlatego takie spółki są wysoce ryzykowne i mało dochodowe. Słyszeliście o ksi ążce pt. Jak stwozryć system transakcyjny do inwestowania na giełdize? Niedawno opisany w niej system uchronił przed ostatnimi spadkami.
wer
3 lata temu
to sie znowu kler obłowi