Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Senat za rozszerzeniem wsparcia na cele mieszkaniowe

1
Podziel się

Senat opowiedział się za rozszerzeniem wsparcia finansowego na pokrycie kosztów tworzenia lokali mieszkalnych, a także za zwiększeniem dofinansowania dla gmin na tworzenie towarzystw budownictwa społecznego (TBS). Za nowelizacją ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa opowiedziało się 98 senatorów, nikt nie był przeciwny, nikt się nie wstrzymał od głosu.

Senat za rozszerzeniem wsparcia na cele mieszkaniowe
bDAuRDKJ

Wcześniej Senat wprowadził do nowelizacji szereg poprawek. Jedna z nich rozszerza finansowe wsparcie na pokrycie kosztów związanych z tworzeniem lokali mieszkalnych w wyniku remontu lub przebudowy. Inna zakłada podniesienie do 80% dofinansowania z Funduszu Dopłat kosztów, jakie ponoszą gminy lub związki międzygminne przy tworzeniu lokali na wynajem budowanych np. przez TBS-y.

Inna z poprawek obniża wiek remontowanych budynków (z 25 do 20 lat) należących np. do TBS-ów, na które przysługiwać ma premia remontowa.

Nowelizacja ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa stanowi tzw. społeczną część pakietu mieszkaniowego, która zakłada m.in. zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, dopłaty do czynszu dla podnajemców mieszkań, poprawę warunków mieszkaniowych w lokalach, dopłaty do czynszu dla podnajemców mieszkań, wakacje czynszowe w Towarzystwie Budownictwa Społecznego.

bDAuRDKL

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zapowiada kolejne ustawy, dotyczące pakietu mieszkaniowego.

"Dostęp do mieszkania to jedno z podstawowych dóbr związanych z poczuciem bezpieczeństwa i stabilizacji życiowej. Pakiet mieszkaniowy zawiera szereg rozwiązań ważnych dla poprawy sytuacji mieszkaniowej polskiego społeczeństwa. Rząd powinien wspierać swoich obywateli, dlatego z zadowoleniem przyjąłem decyzję Senatu" - powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, cytowany w komunikacie resortu.

Podkreślił też, że zbliżanie się ku końcowi procedury legislacyjnej pakietu mieszkaniowego nie oznacza zakończenia naszych prac.

"Moc pakietu mieszkaniowego została ujęta w różnych, uzupełniających się rozwiązaniach, dostosowanych do potrzeb gmin, obywateli i rynku. Przed nami jeszcze kilka ważnych ustaw, a w nich takie rozwiązania, jak: lokal za grunt, rozwój społecznych agencji najmu oraz prawne uregulowanie działania tzw. kooperatyw mieszkaniowych" - dodał.

bDAuRDKR

Nowelizacja zakłada wyższe granty z Funduszu Dopłat w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) dla gmin na budowę mieszkań społecznych (z 20% kosztów inwestycji do nawet 35%) oraz wprowadzenie zasady finansowania (a nie refinansowania) wkładu gminy, zwiększenie wsparcia dla gmin na budowę mieszkań komunalnych (na pokrycie do 80% kosztów nowych inwestycji. Podwyższona zostanie do 50% wysokość finansowego wsparcia z Funduszu Dopłat na na remonty mieszkań komunalnych (do 60% w przypadku budynków zabytkowych), a do 80% - na remont noclegowni i schronisk dla osób bezdomnych.

Zaplanowano także wyższe granty na remonty zasobu budynków komunalnych, które ze względu na stan techniczny nie są użytkowane (pustostany) oraz uproszczenie procedury ubiegania się o środki. Uelastycznione mają zostać zasady dotyczących czynszu w przypadku inwestowania przez TBS-y w odnawialne źródła energii (OZE), termomodernizację lub w poprawę dostępności dla seniorów i osób niepełnosprawnych.

W przypadku budowy mieszkań społecznych z wyższą partycypacją lokatora w kosztach budowy, będzie możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności. Potencjalni zainteresowani, którzy będą chcieli długoterminowo wynająć takie mieszkania, będą musieli wnieść opłatę partycypacyjną w wysokości 10% wartości przyszłego mieszkania. Jeżeli wynajmujący zdecydują się na wkład np. w wysokości 20% (bądź 25% w dużych miastach) po 25 latach, będą mogli otrzymać mieszkanie na własność. Jeżeli tego nie zechcą - będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych.

W ramach nowo utworzonego Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa dostępnych ma być 1,5 mld zł z przeznaczeniem dla gmin, które chcą wesprzeć budownictwo społeczne. Wsparcie będzie mogło wynieść do 10% planowanej inwestycji mieszkaniowej istniejącego towarzystwa budownictwa mieszkaniowego (TBS) / spółdzielni inwestycji mieszkaniowych (SIM) lub w przypadku nowej SIM - 3 mln zł. Wnioski będą przyjmowane przez Krajowy Zasób Nieruchomości i rozpatrywane w ciągu 60 dni w ramach uproszczonej procedury.

bDAuRDKS

W ramach wsparcia budownictwa komunalnego planowane są także zmiany zasad funkcjonowania Funduszu Dopłat przy BGK. Podwyższone ma zostać wsparcie dla gmin partycypujących w kosztach budowy na podstawie umowy zawartej pomiędzy jednostką samorządu terytorialnego (JST), a inwestorem (w tym TBS) z 20% do maksymalnie nawet 35% kosztów inwestycji. Na budynki TBS starsze niż 20 lat mają być przyznawane premie remontowe (obecnie ogólna zasada pozwala uzyskać ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów premię na remont budynku wybudowanego przed 1961 r.). Nowela zakłada także wakacje czynszowe dla lokatorów w TBS-ach (nawet 20% niższy czynsz) po spłacie kredytu przez TBS.

Nowela zawiera także zapis, dotyczący dodatków mieszkaniowych, powiększonych o dopłatę z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 (do 1,5 tys. zł miesięcznie na pokrycie do 75% czynszu maksymalnie przez okres sześciu miesięcy).

Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) będzie mógł wnosić grunty do TBS/SIM. W ramach KZN zostanie utworzony Fundusz Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN. Będzie on zasilany środkami z gospodarowania nieruchomościami KZN. Środki z Funduszu będą przeznaczone na tworzenie przez KZN społecznych inicjatyw mieszkaniowych (SIM) lub obejmowanie w nich udziałów. KZN będzie mógł też tworzyć i przystępować do już istniejących spółdzielni inwestycji mieszkaniowych (SIM) lub towarzystw budownictwa społecznego (TBS).

bDAuRDLm
budownictwo
nieruchomości
giełda
Źródło:
KOMENTARZE
(1)
Sylwia
2 miesiące temu
Mnie już zaczęło męczyć wynajmowanie mieszkania. Cieszę się bardzo, że zdecydowałam się na zakup - Apartamenty Lubicz w Rowach, jestem strasznie zadowolona z tej decyzji.