Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Skarb Państwa wniesie majątek do giełdowego PHN. Trwają wyceny

1
Podziel się:

Dwie spółki, które teraz należą do Skarbu Państwa mają być wniesione do giełdowej spółki. Po jakiej cenie? Trwają rozmowy.

Wieżowiec Intraco, należący do PHN
Wieżowiec Intraco, należący do PHN (Materiały prasowe)
bEDjzslN

Polski Holding Nieruchomości ocenia, że osiągnie w ciągu kilku tygodni porozumienie ze Skarbem Państwa. Ten ma objąć akcje PHN w zamian za wkład Chemobudowę Kraków i Centrum Biurowego Plac Grunwaldzki w Katowicach.

- W tej chwili negocjujemy ze Skarbem Państwa porozumienie, które nie oznacza zamknięcia transakcji, a sposób dojścia do niego. Realizacja transakcji wymaga due diligence, wyceny wszystkich spółek (w tym naszej), tak by zrobić to transparentnie z zabezpieczeniem interesu wszystkich akcjonariuszy - powiedział prezes Marcin Mazurek podczas konferencji prasowej.

- Porozumienie będzie gotowe ciągu kilku tygodni, a proces due diligence zajmie kolejne tygodnie, miesiące. List intencyjny określa, że zamknięcie transakcji nastąpi do końca trzeciego kwartału. Będziemy chcieli zrobić to szybciej - dodał. Zaznaczył, że obie spółki, zarówno Chemobudowa, jak i CBPG mają pozytywną sytuację finansową.

bEDjzslP

Zobacz też: Trendy na polskim rynku nieruchomości

Chemobudowa osiąga rząd wielkości 170-180 mln zł przychodów rocznie i dodatnie rentowności.

- Będziemy szanować jej odrębność i nie stanie się z automatu wykonawcą wszystkich naszych projektów budowlanych. To element poszukiwania marży na szeroko rozumianym rynku nieruchomościowym - powiedział prezes odnośnie przejęcia Chemobudowy.

bEDjzslV

Natomiast w odniesieniu do CBPG wskazał, że według jego wiedzy niewynajęte jest w nim ok. 2 tys. mkw z ok. 17 tys. mkw i jest to dochodowe przedsięwzięcie.

- Widzimy potencjał do rozwoju, po inwestycji w standard może być to obiekt bardziej efektywny - dodał Mazurek.

Zyski w górę

Polski Holding Nieruchomości (PHN) odnotował 47,7 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2018 r. wobec 31,5 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie rocznym w środę.

bEDjzslW

- Skuteczna realizacja kolejnych inwestycji przekłada się na dobre i rosnące wyniki finansowe spółki. W 2018 roku zwiększyliśmy zarówno przychody z najmu do 160 mln zł wobec 149,7 mln zł w 2017 roku, jak i zysk netto o ponad 50 proc. w porównaniu do roku ubiegłego - podał Mazurek.

Podkreślił, że EBITDA wyniosła 66,6 mln zł, co oznacza poprawę o 80 proc. rok do roku.

- Grupa kapitałowa PHN wykazuje oczekiwaną dynamikę wzrostu i ma dalszy potencjał rozwoju, który będzie kontynuowany w kolejnych latach - twierdzi prezes.

bEDjzslX

Wynik z najmu wyniósł 84,6 mln zł (81,2 mln zł rok wcześniej). EBITDA (wynik z działalności operacyjnej skorygowany o amortyzację) wyniosła w 2018 roku 66,6 mln zł i była wyższa o 29 mln zł (+77 proc.) względem ubiegłego roku.

Skorygowana EBITDA (EBITDA skorygowana o zmianę wartości godziwej nieruchomości i wynik na ich zbyciu, odpisy aktualizujące wartość nieruchomości w rzeczowych aktywach trwałych, odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości, zmianę rezerwy na odszkodowania w działalności deweloperskiej oraz rezerwy na roszczenia dotyczące lat ubiegłych) wyniosła 54,3 mln zl i była wyższa o 2,2 mln zł (4,2 proc.) rdr.

Skonsolidowane przychody z najmu sięgnęły 160 mln zł w 2018 r. wobec 149,7 mln zł rok wcześniej. Spółka chwali się rekordowo niskim procentem niewynajętej powierzchni w swoim portfelu. Na koniec roku było to tylko 7,8 proc.

bEDjzslY

Portfel nieruchomości grupy obejmuje 137 nieruchomości o wartości godziwej 2 516,7 mln zł. 14 nieruchomości o wartości godziwej 146,4 mln zł jest dotkniętych wadami prawnymi. "Jednak z wysokim potencjałem na ich pozytywne rozstrzygnięcie" - podaje spółka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDjzsmq
nieruchomości
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
brawo PiS
3 lata temu
naprawianie szkód i sprzątanie gnoju po 25 latach rządów PO SLD i PSL, ze 20 lat najmniej potrwa i to pod warunkiem, że niekradnący PiS będzie rządził