Notowania

kgh
08.07.2015 11:53

Akcje KGHM poniżej 100 zł. Cena miedzi najniżej od 6 lat

Krach na giełdzie w Chinach odbija się na wycenie największego na świecie producenta srebra.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Waszkiewicz/Reporter)

Akcje KGHM-u są najtańsze od kilkunastu miesięcy. Pękła psychologiczna bariera 100 złotych za jeden walor. Spółka traci w oczach inwestorów przez wyjątkowo niskie ceny miedzi, które odbijają się na spadających zyskach. Sytuację pogarsza krach w Chinach.

Kurs akcji największego producenta srebra na świecie i i ósmego producenta miedzi, której Państwo Środka jest największym odbiorcą, spadł we wtorek poniżej 100 złotych. Przecena jest kontynuowana, co oznacza, że wartość KGHM-u spadła poniżej 20 miliardów złotych.

Do południa w najgorszym momencie za jeden walor inwestorzy płacili poniżej 97 złotych. Jeśli tak zakończyłaby się środowa sesja giełdowa, byłby to najgorszy wynik (uwzględniając wypłacane dywidendy) od prawie półtora roku.

Tegoroczne notowania akcji KGHM-u

Negatywny wpływ na spółkę ma taniejący surowiec na światowych rynkach. Krach na chińskim rynku akcji sprawił, że cena miedzi spadła do najniższego poziomu od 2009 roku.

Od kilku dni na giełdzie w Chinach nakręca się totalna panika. Tylko w środę rano główny indeks Shanghai Composite spadł na otwarciu poniżej 7-procentową stratą. Jak donosi Reuters, już ponad 1300 spółek zawiesiło swoje notowania, by nie pogłębiać strat. Mocna przecena dotyka też rynek surowcowy. Więcej na temat kryzysu na giełdzie w Chinach piszemy TUTAJ.

Spadają wyniki KGHM-u

Właśnie spadające ceny surowców zaniżają wyniki grupy, choć KGHM zwiększa systematycznie produkcję. W ubiegłym roku było to 664 tysiące ton miedzi i 1256 ton srebra. Zysk netto KGHM spadł do 2,45 miliarda złotych wobec nieco ponad 3 miliardów rok wcześniej. To jednocześnie blisko 80 procent mniej niż w rekordowym 2011 roku.

Wyniki roczne grupy KGHM (w tys. zł)

Także ten rok nie zapowiada się najlepiej. KGHM zarobił "na czysto" w pierwszych trzech miesiącach tego roku 397 milionów złotych. Wynik sprzed roku był wyższy o 20 milionów.

Istotnym obciążeniem dla działalności KGHM-u jest podatek od wydobycia niektórych kopalin, który wyniósł 1,5 miliarda złotych i stanowił 12 procent kosztów działalności operacyjnej w 2014 roku. Podatek dochodowy to kolejne 853 miliony złotych.

- KGHM jest nieustająco na ścieżce wzrostu, to jest firma, która dotrzymuje zobowiązań w stosunku do akcjonariuszy. Wyniki może nie są wyróżniające, ale świadczą o stabilności firmy, w którą warto inwestować - przekonywał w maju prezes spółki Herbert Wirth.

Co na to niezależni eksperci? Analitycy Societe Generale podzielają opinię prezesa Wirtha o tym, że inwestycja w akcje może przynieść zyski. W najnowszej rekomendacji z 6 lipca wycenili jeden walor spółki na 115 złotych, czyli blisko 15 procent powyżej bieżącej ceny na giełdzie. Zresztą wszystkie ostatnie raporty analityczne biur maklerskich sugerowały cenę docelową wyraźnie przekraczającą 100 złotych.

Obecne złoża miedzi KGHM starczą nawet na 50 lat

KGHM ma koncesje na eksploatację polskich złóż szacowanych na około 26 milionów ton miedzi. Pozwolą one na utrzymanie wydobycia rudy w Polsce na obecnym poziomie przez najbliższych 40-50 lat. Międzynarodową pozycję KGHM ugruntowały zrealizowane w 2012 roku inwestycje zagraniczne. KGHM produkuje rocznie około 700 tysięcy ton miedzi.

W Polsce miedź wydobywana jest w Zakładach Górniczych ,,Lubin", ,,Polkowice-Sieroszowice" i ,,Rudna". Nowym etapem eksploatacji polskiego złoża jest uruchomienie w 2014 roku obszaru górniczego Głogów Głęboki - Przemysłowy, gdzie ruda wydobywana jest na głębokości 1200 m.

Firma eksploatuje też kopalnie miedzi w Ameryce Północnej i Południowej. Są to kopalnie Robinson (USA), Franke (Chile), Carlota (USA), McCreedy (Kanada), Morrison (Kanada). W ub. roku KGHM rozpoczął wydobycie rudy miedzi w jednej z największych kopalni odkrywkowych na świecie w Sierra Gorda w Chile. Nakłady inwestycyjne na uruchomienie tego projektu sięgnęły 4,2 mld dol.

Tagi: kgh, spółka dnia, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz