Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Ogromny popyt na akcje Azotów. Kurs rośnie

0
Podziel się:

Spółka trafi do prestiżowego indeksu. Będzie atrakcyjniejsza dla inwestorów zagranicznych.

Ogromny popyt na akcje Azotów. Kurs rośnie
(Azoty Tarnów)
bEKalflx

Cena akcji Grupy Azoty przekroczyła dziś okrągłe 80 zł. Kurs rósł przed południem prawie 7 procent, wyznaczając nowe ponad roczne maksima. Chociaż w ostatnich rekomendacjach domów maklerskich dominuje zalecenie _ sprzedaj _, to awans spółki do prestiżowego indeksu FTSE ma skutkować bardzo dużym wzrostem zainteresowania inwestorów zagranicznych tymi akcjami.

Grupa Azoty została zakwalifikowana do prestiżowego indeksu FTSE Emerging Markets. Akcje będą tam notowane od 23 marca. - _ Włączenie spółki do międzynarodowych indeksów FTSE jednoznacznie pozytywnie wpływa na notowania, obroty i rozpoznawalność spółki za granicą _ - komentuje Maciej Marcinowski, analityk Domu Maklerskiego Trigon.

- _ Szacujemy, że około 80 miliardów dolarów aktywów w funduszach ETF jest powiązane z indeksami FTSE, do których wejdzie Grupa Azoty. Zmiany będą miały miejsce po sesji w dniu 20 marca 2015 i oczekujemy około 70 milionów złotych popytu na akcje spółki tego dnia na zamknięciu. Wejście spółki do indeksów FTSE było przez nas oczekiwane, co mogło się przyczynić do wzrostu kursu akcji w ostatnich tygodniach _ - tłumaczy Maciej Marcinowski.

bEKalflz

W opinii analityków Trigon DM podczas fixingu 20 marca silna pozytywna reakcja kursów powinna być w przypadku Grupy Azoty ze względu na oczekiwany popyt przewyższający średnie dzienne obroty aż 22-25 razy.

Pod to gra na rynku toczyła się już od dłuższego czasu. Od początku roku akcje Azotów wyraźnie poszły w górę. Cena podskoczyła w tym czasie z 60 do ponad 80 złotych, co oznacza wzrost rzędu 30 procent. Tylko dzisiaj zwyżka sięgała 7 procent przy 8,5 milionach złotych obrotu.

Notowania akcji Grupy Azoty na przestrzeni ostatnich 2 lat (bez dzisiejszej sesji)

Potencjał do zysku, kupując akcje po obecnej cenie, wydaje się jednak mocno ograniczony. Analitycy DM BOŚ w raporcie z 9 lutego wyznaczyli cenę docelową na poziomie 59 złotych. Zalecenie to w takiej sytuacji "sprzedaj". Poprzednie rekomendacje nie były wcale lepsze.

bEKalflF

Być może postrzeganie spółki zmieni publikacja raportu za 2014 rok, która zaplanowana jest na 16 marca. Z wcześniejszych komunikatów spółki wynika, że z końcem roku Azoty dokonały odpisu aktualizującego w związku z wyłączeniem instalacji bezwodnika kwasu ftalowego w Zakładach Azotowych Kędzierzyn. Obniży to wynik operacyjny grupy o 40 mln zł, a wynik netto o 32 mln zł. Po trzech kwartałach ubiegłego roku Grupa Azoty wypracowała 213,3 mln zł zysku netto.

Grupa Azoty SA notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych od 2008 roku, w roku 2013 została włączona do nowego indeksu WIG30. Od 2009 roku spółka wchodzi w skład RESPECT Index, pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej indeksu firm przestrzegających zasad odpowiedzialnego biznesu, a od roku 2013 - indeksu MSCI Emerging Markets.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bEKalfma
spółka dnia
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)