Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spółka dnia: Akcje najniżej w historii. Inwestorzy boją się emisji?

0
Podziel się:

Debiut był rewelacyjny, ale w rok kurs spółki obsunął się o około 50 procent.

Spółka dnia: Akcje najniżej w historii. Inwestorzy boją się emisji?
(Gripas/Dreamstime)
bEKKRQzp

Za jedną akcję Peixin, pierwszej chińskiej firmy notowanej na GPW, trzeba dziś zapłacić 10,80 złotego. To najniższy kurs w historii spółki, która niemal dokładnie rok temu zadebiutowała na warszawskiej giełdzie.

9 października 2013 roku na GPW pojawił się Peixin International Group. Debiut był imponujący. Cena, po której zapisywali się inwestorzy wynosiła 16 złotych. Cena na otwarciu pierwszych notowań to 17,70 złotego. To oznaczało ponad 10-procentowy wzrost.

Kto jednak ze sprzedażą akcji producenta maszyn i linii produkcyjnych służących do wytwarzania artykułów higienicznych poczekał do końca notowań zarobił zdecydowanie więcej. Kurs zamknięcia debiutanckiej sesji to 20,31 złotego. To niemal 27 procent więcej niż ostateczna cena emisyjna.

bEKKRQzr

Inwestorzy, którzy szybko nie sprzedali akcji chińskiej spółki nie mają już takich powodów do zadowolenia. Od debiutu jej wycena rynkowa skurczyła się o około połowę, a w najsłabszym momencie dzisiejszych notowań, za jeden walor trzeba było zapłacić 10,80 złotego. To najmniej w historii notowań spółki na warszawskiej giełdzie.

Zobacz, jak akcje Peixin radzą sobie od debiutu na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Inwestorzy mogą obawiać się nowej emisji akcji. Spółka niedawno informowała, że potrzebuje środków na inwestycje, a sposobem na ich pozyskanie miałaby być właśnie wtórna oferta publiczna. Potrzebna kwota to około 50 milionów juanów, czyli - licząc po obecnych kursach - około 27 milionów złotych.

Peixin chciał brakujące środki finansowe pozyskać jeszcze przed tegorocznymi wakacjami. W grę wchodziła wówczas emisja do trzech milionów akcji. Spółka ostatecznie jednak z oferty zrezygnowała, co tłumaczyła wówczas _ trudnymi warunkami rynkowymi _.

bEKKRQzx

Problemy z pozyskaniem kapitału były również przed samym debiutem. Pierwotnie spółka planowała uplasować na rynku cztery miliony akcji po maksymalnej cenie 25 złotych za walor. Ostatecznie oferta publiczna Peixin objęła zaledwie milion akcji, a cena emisyjna wyniosła 16 złotych za sztukę.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

bEKKRQzS
spółka dnia
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)