Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Spółka dnia: Kolejny miliarder wycofuje pieniądze z giełdy. Echo sprzedane

0
Podziel się:

Szacunkowa cena jaką dostał Michał Sołowow za sprzedawane akcje to niecałe 1,3 mld zł.

Michał Sołowow
Michał Sołowow (Patryk Ptak/REPORTER)

Szacunkowa cena, jaką dostał Michał Sołowow za sprzedawane akcje, to niecałe 1,3 mld zł. Majątek giełdowy inwestora spadł więc do 4,3 mld zł.

Cena zawartej w środę 10 czerwca transakcji nie została oficjalnie podana, dlatego Money.pl postanowiło ją oszacować. W kwietniu nowy inwestor Echa deklarował, że będzie to cena minimalna, czyli średnia cena z sześciu miesięcy poprzedzających wezwanie. Wezwanie ogłoszono 22 maja.

Policzyliśmy, że to 6,7429 zł, co oznacza, że za cały pakiet akcji Michał Sołowow dostał 1,28 mld zł. Po sprzedaży Sołowow na giełdzie będzie miał akcje tylko dwóch spółek: Synhtos i Rovese o wartości 4,3 mld zł.

Jest to kolejna transakcja, w której giełdowi miliarderzy wycofują się z GPW. Pod koniec maja w ramach tak zwanej przyśpieszonej księgi popytu część udziałów w Polenergii sprzedawała spółka inwestycyjna Jana Kulczyka. Inwestor pozbył się 7 mln akcji za prawie 190 mln zł. Kulczyk deklarował, że celem było zwiększenie płynności spółki na rynku.

2 czerwca podobny zamiar co do części pakietu akcji CCC ogłosił Dariusz Miłek. Jego firma zależna Ultro S.A. ogłosiła, że chce się pozbyć 3,01 mln akcji CCC, stanowiących 7,84 proc. wszystkich akcji. Wartość sprzedawanego pakietu według ceny 170 zł wyniosła 517 mln zł. Jest to kwota zbliżona do zysku, jaki inwestor osiągnął na swoich akcjach CCC od początku roku.

Transakcja nabycia pakietu 41,55 proc. akcji Echo Investment jest jedną z największych na polskim rynku nieruchomości. Nabywcą jest spółka zależna od Oaktree Capital Management - światowego lidera w dziedzinie zarządzania inwestycyjnego, który dysponuje aktywami rzędu 100 mld dolarów - oraz Bravo II, fundusz zarządzany przez Pacific Investment Management Corporation (PIMCO) - globalną firmę, zarządzającą nieruchomościami biurowymi.

Oaktree od niemal dziesięciu lat jest znaczącym inwestorem na polskim rynku. Kontrolował Stock Spirits (Polmos Lublin)
i Zieloną Budkę. Dla PIMCO przejęcie Echo stanowi pierwszą inwestycję na polskim rynku nieruchomości.

- Cieszymy się, że przy naszej pierwszej transakcji na polskim rynku nieruchomości współpracujemy z Echo, spółką z profesjonalnym zespołem menadżerskim mającą duży potencjał rozwoju, a także z naszymi doświadczonymi partnerami Griffin i Oaktree - powiedział Laurent Luccioni, wiceprezes PIMCO.

- Echo to dobrze zarządzana firma, która może się poszczycić wyjątkowymi osiągnięciami jako deweloper i zarządzający w sektorze nieruchomości handlowych, biurowych i mieszkaniowych. W jej portfolio znajduje się wiele ciekawych projektów. Transakcja ta otwiera przed naszą firmą wiele nowych możliwości rozwoju - skomentował Przemysław Krych, założyciel i prezes firmy Griffin Real Estate, która będzie zarządzać inwestycją imieniu Oaktree i PIMCO.

Notowania tygodniowe akcji Echo Investment

W finansowanie przejęcia zaangażowane było TFI PZU, należące do największego ubezpieczyciela w Polsce - Grupy PZU.

Po przejęciu pakietu 41,55 proc. akcji Echo Investment inwestorzy ogłoszą wezwanie do sprzedaży akcji do poziomu 66 proc., które będzie gwarantowane przez PZU. Nowi inwestorzy nie zamierzają chwilowo przejmować wszystkich akcji i wycofywać Echa z giełdy.

Wyniki finansowe Echo Investment

Kilka ostatnich kwartałów nie było dobrych dla spółki. Osiągane wyniki były niższe niż w poprzednich latach, a czwarty kwartał ubiegłego roku skończył się nawet stratą.

Skonsolidowany zysk netto Echo Investment

W ciągu roku akcje spółki wzrosły o niecałe 7 proc. i przy prezentowanych wynikach działalności był to dobry moment do pozbycia się pakietu przez Sołowowa.

W tym roku tylko jedno biuro maklerskie zdecydowało się na aktualizację rekomendacji dla Echa. DM Millennium wyceniło w styczniu akcje na 7,70 zł i sugerowało akumulowanie przy cenie giełdowej 6,36 zł. Dzisiejsza cena giełdowa 6,94 zł pokazuje, że taka inwestycja dałaby 9-procentowy zysk.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

spółka dnia
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)