Notowania

lwb
01.10.2014 11:41

Spółka dnia: LW Bogdanka zwiększa wydobycie. I walczy o nową koncesję

Spółka po trzech kwartałach wydobyła ponad 6,6 miliona ton węgla.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe)
Zbigniew Stopa, prezes Bogdanki

Nawet ponad 2 procent zyskują przed południem notowania LW Bogdanka. Kopalnia jest dzisiaj najmocniejszą spółką w całym indeksie WIG20.

LW Bogdanka poinformowała dzisiaj, że produkcja węgla w trzecim kwartale sięgnęła w niej poziomu 2,38 miliona ton. To o ponad 10 procent więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku i dodatkowo dotychczasowy rekord. Jak podała spółka, narastająco po trzech kwartałach wydobycie wyniosło 6,63 miliona ton, co z kolei oznacza wzrost o ponad 6 procent wobec tego samego okresu ubiegłego roku.

Spółka tłumaczy wzrost wydobycia w trzecim kwartale uruchomieniem Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla, który docelowo ma podwoić wydajność zdolności produkcyjnych.

_ - Uruchomienie Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla było naszym priorytetem w ostatnich miesiącach - _zaznacza Zbigniew Stopa, prezes Bogdanki, cytowany w komunikacie firmy.

Notowania Bogdanki na GPW od początku lipca Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tymczasem jeszcze w drugim kwartale produkcja węgla w Bogdance spadła o 1,7 procent r/r. i wyniosła 2,015 miliona ton.

Niedawno Bogdanka poinformowała też, że zwróci się do Ministerstwa Środowiska o ponowne rozpatrzenie wniosku o koncesję wydobywczą na obszar K-6-7. Wcześniej resort negatywnie rozpatrzył wniosek spółki.

_ - Prace zmierzające do pozyskania koncesji prowadziliśmy od ponad 3 lat. Dlatego dziwi nas decyzja odmowna ze strony Ministerstwa (wydana po tak długim czasie od złożenia wniosku), a także jej uzasadnienie, powołujące się na interes publiczny _ – podała spółka.

Zysk netto Bogdanki wyniósł w drugim kwartale tego roku 28,8 miliona złotych wobec 72,1 miliona złotych rok wcześniej. Wynik był niższy od prognoz analityków.

_ _

Tagi: lwb, spółka dnia, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz