Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Spółka dnia: Wyniki pociągnęły kurs w górę. Słusznie?

PKN Orlen w trzecim kwartale zarobił dużo więcej od prognoz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(orlen.pl)

Pokonanie prognoz zysku za trzeci kwartał spowodowało wzrost cen akcji paliwowego giganta. PKN Orlen w ostatnich trzech miesiącach zarobił ponad 500 mln złotych. Wynik jest jednak gorszy niż rok wcześniej.

Przed rozpoczęciem dzisiejszej sesji wyniki za trzeci kwartał pokazał PKN Orlen. Spółka zarobiła na poziomie netto 538 mln złotych. W stosunku do prognoz analityków przepytanych przez Reutersa wynik jest znacząco lepszy. Spodziewali się oni zysku na poziomie 388 mln złotych.

Spółka podała, że na lepszy od oczekiwań wynik wpłynął spadek cen ropy oraz wzrost marży. Orlen zanotował również wzrost poziomu sprzedaży. - _ Pozytywny wpływ zmian czynników makroekonomicznych, związany głównie ze wzrostem modelowej marży downstream, wyniósł 816 mln zł. Natomiast dodatni efekt wolumenowy w kwocie 284 mln zł to głównie wpływ wyższej sprzedaży segmentu downstream w Czechach, zwiększenia sprzedaży detalicznej na wszystkich rynkach oraz ujęcia wyników działalności wydobywczej w Kanadzie - _napisano w komunikacie.

Wyniki finansowe PKN Orlen (w mln złotych)
Źródło: Money.pl na podstawie danych PKN Orlen
III kw. 2013 III kw. 2014 Zmiana
Przychody ze sprzedaży 30 304 29 160 -3,8%
Zysk przed opodatkowaniem (EBIT) 601 1 001 66,6%
Zysk netto 652 615 -5,7%
Dług netto 4 865 5 884 20,9%
Wydatki inwestycyjne 644 880 36,6%

PKN Orlen może się pochwalić wzrostem udziału w czeskim rynku, którego wartość przekroczyła 15 procent. Spółka zwróciła również uwagę na działalność w Niemczech, gdzie marża paliwowa spadała.

W Kanadzie w trzecim kwartale 2014 roku rozpoczęto wiercenie 20 nowych otworów, przeprowadzono 10 zabiegów szczelinowania oraz włączono 4 otwory do wydobycia. Łącznie na koniec trzeciego kwartału 2014 roku wydobycie prowadzono ze 125,3 otworów netto.

Co na to inwestorzy?

Mimo że wyniki były gorsze niż rok wcześniej, dla inwestorów ważniejszą kwestią okazał się poziom zysku w stosunku do prognoz. W szczytowym momencie akcje były dziś wyceniane po 42,45 zł, co daje wzrost prawie 2,3 procent. Po prawie trzech godzinach sesji akcje drożeją o około 1,1 procent.

Notowania PKN Orlen podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Z kolei przez ostatni rok akcje spółki nie wyznaczyły wyraźnego trendu. Notowania dwukrotnie zbliżyły się do poziomu 36 złotych za walor, a następnie miało miejsce odbicie.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pkn, spółka dnia, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz