Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Spółka z Grupy Rafako wykona dodatkowe prace w Jaworznie za ok. 10 mln zł

0
Podziel się

Spółka E003B7 z Grupy Rafako, wykonawca nowego bloku 910 MW w Jaworznie, podpisała z zamawiającym - Tauron Wytwarzanie aneks, który określa zasady dalszej realizacji tego kontraktu, podało Rafako. Aneks umożliwi kontynuowanie prac, wznowionych kilka tygodni temu, po podpisaniu wstępnego porozumienia, a jego zapisy mają pozwolić na możliwie najszybsze przekazanie bloku do eksploatacji.

Spółka z Grupy Rafako wykona dodatkowe prace w Jaworznie za ok. 10 mln zł
bEpzOXmJ

"Zapisy aneksu zakładają zainstalowanie dodatkowego opomiarowania i oprzyrządowania dysz palników pyłowych, tak by maksymalnie zwiększyć kontrolę pracy kotła. Liczymy, że Rafako sprawnie wykona te zadania i dotrzyma uzgodnionego harmonogramu. Co dla nas istotne, dodatkowe prace nie zwiększają naszego całkowitego budżetu inwestycji, który nadal wynosi 6,2 mld zł. Na terenie budowy trwa wymiana

palników oraz prowadzone są prace optymalizacyjne. Po ich zakończeniu nastąpi rozruch bloku" - powiedział wiceprezes Tauron Polska Energia Jarosław Broda, cytowany w komunikacie.

Do kontraktu wprowadzono zasady wykonywania przez wykonawcę prac dodatkowych, w tym dodatkowego opomiarowania i optymalizacji dysz palników węglowych, co w znaczący sposób zwiększy bezpieczeństwo pracy kotła. Była to jedna z głównych rekomendacji komisji awaryjnej, powołanej po awarii, do której doszło podczas próbnego rozruchu.

bEpzOXmL

Strony uzgodniły, że za te oraz inne prace dodatkowe, które nie były uwzględnione w zawartym kontrakcie, wykonawca otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, w wysokości około 10 mln zł. Wprowadzono także nowy harmonogram płatności. Aneks wprowadza również do kontraktu nowy harmonogram realizacji budowy, który uwzględnia terminy wykonania prac dodatkowych i potwierdza nowy termin przejęcia bloku do eksploatacji, który został określony na 15 listopada 2020 roku. Nowy harmonogram i prace dodatkowe są już od kilku tygodni realizowane, wskazano również.

"Osiągnęliśmy kluczowe dla utrzymania sprawnej realizacji tego projektu porozumienie. Wypracowaliśmy rozwiązania, które pozwalają poprawić płynność spółki E003B7. Ustaliliśmy, że w następnych tygodniach będziemy kontynuować rozmowy związane z rozliczeniem projektu. Już teraz prace są realizowane zgodnie z przyjętymi w harmonogramie terminami" - stwierdził prezes E003B7 i wiceprezes Rafako Radosław Domagalski-Łabędzki.

"Ukończenie tej budowy ma ogromne znaczenie dla całej grupy Rafako, bo zbudowane tu kompetencje będziemy mogli wykorzystać w przyszłych kontraktach. Rafako ma plan rozbudowy projektów w innych obszarach paliwowych, a to również ułatwi nam doświadczenie zdobyte przy budowie tego bloku. Szczególnie doświadczenie w obszarze zarządzania kompleksowymi realizacjami, ale także w implementacji

nowoczesnych rozwiązań w ochronie środowiska" - dodała p.o. prezesa Rafako Agnieszka Wasilewska-Semail.

bEpzOXmR

Zaawansowanie całego projektu przekracza 98%. Prace, za które na budowie w Jaworznie odpowiada Rafako, zaawansowane są w 95%.

Do awarii na budowie doszło w lutym tego roku, podczas ostatniej fazy próbnego rozruchu kotła. Powołana do zbadania jej przyczyn komisja awaryjna, składająca się z przedstawicieli wykonawcy, zamawiającego oraz niezależnych ekspertów, orzekła, że żadna ze stron nie jest odpowiedzialna za awarię. Ustalono, że była ona spowodowana przez niekorzystny splot zjawisk, jakie wystąpiły podczas rozruchu bloku. Każde z tych zjawisk pojedynczo nie mogłoby spowodować awarii. Jednak aby wykluczyć taką sytuację w przyszłości, komisja wskazała sposób naprawy uszkodzonych elementów, co zabezpieczy instalację przed możliwością wystąpienia podobnych zjawisk w przyszłości, przypomniano.

Budowany w Jaworznie blok będzie miał moc 910 MW i będzie najnowocześniejszą jednostką tego typu w polskiej energetyce. Zastosowane technologie i instalacje ochrony środowiska będą spełniać najbardziej rygorystyczne normy ochrony środowiska naturalnego, a sam blok będzie ważnym elementem przyszłego rynku mocy w Polsce.

Rafako jest największym w Europie producentem kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki. Oferuje generalną realizację bloków energetycznych opalanych paliwami kopalnymi. Większościowym akcjonariuszem spółki jest PBG. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Rafako sięgnęły 1,27 mld zł w 2018 r.

bEpzOXnm
energetyka
budownictwo
nieruchomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)