Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Stopy procentowe. Kropiwnicki wyklucza obniżki i wspomina o stopniowych podwyżkach

105
Podziel się

Oprocentowanie kredytów może być niższe? Raczej nie. Jeden z członków RPP uważa, że nie ma już przestrzeni do obniżek stóp procentowych. Zamiast tego sugeruje stopniowe podnoszenie stawek w 2021 roku.

Jerzy Kropiwnicki jest jednym z członków Rady Polityki Pieniężnej.
Jerzy Kropiwnicki jest jednym z członków Rady Polityki Pieniężnej. (East News)
bCYqiDcR

Nie istnieją przesłanki do dalszego obniżania stóp procentowych, gdyż nie już takiego zapasu - ocenia członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Jerzy Kropiwnicki.

- Nie sądzę, by był powód, okazja do dalszego obniżania stóp procentowych. Tym bardziej, że dotychczasowe ich obniżenie dało wprawdzie pozytywny skutek w tzw. psychologii społecznej, przyczyniło się do poprawy nastrojów przedsiębiorców i w społeczeństwie - powiedział Kropiwnicki w wywiadzie dla telewizji Biznes24.

bCYqiDcT

Oceniając wpływ dotychczasowych obniżek stóp procentowych, zauważa, że banki komercyjne nie zwiększyły akcji kredytowej. A to było jednym z celów RPP.

mBank webinar: Jak w 48 h zacząć sprzedawać przez internet?

- W sumie trudno powiedzieć, by był bardzo pozytywny skutek obniżki stóp procentowych. W warunkach recesji banki dbają, by nie ponieść strat, co jest zrozumiałe - przyznaje Kropiwnicki.

Skoro nie zaleca obniżek, to co dalej ze stawkami oprocentowania w NBP? Na obecnym poziomie mogą nie utrzymać się długo. Członek RPP uważa, że podwyżkę referencyjnej stopy procentowej z 0,1 proc. obecnie do 1,5 proc. w 2021 roku należy przeprowadzić stopniowo.

bCYqiDcZ

Podobnie wypowiadał się już w czerwcu. Wtedy twierdził, że w ciągu następnego roku kalendarzowego RPP będzie musiała "ostrożnie, stopniowo, delikatnie" wracać do poziomów stóp procentowych z 2019 rokou, które prze wiele lat dobrze służyły koniunkturze gospodarczej.

- Nie należy robić tego w jednym pociągnięciu, tylko łagodnie, w kilku, by powrócić do poziomu, który dobrze nam służył przez ostatnie kilka lat i jak się okazało stanowił dobry zapas na wypadek potrzeby obniżki stopy procentowej - podtrzymuje stanowisko Kropiwnicki.

- Jeśli stopę procentową będziemy łagodnie podnosili - nie ma obawy o skutki negatywne dla gospodarki - przekonuje.

bCYqiDda

RPP obniżyła stopy procentowe trzykrotnie w tym roku - łącznie o 1,4 pkt proc. Główna stawka wynosi obecnie 0,1 proc. Jeszcze nigdy nie była na tak niskim poziomie. Przekłada się to na rekordowo niskie oprocentowanie oszczędności w bankach i jednocześnie atrakcyjne oprocentowanie kredytów.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bCYqiDdu
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(105)
Deponent
2 miesiące temu
Czy nie należałoby rozważyć rekompensaty dla deponentów, chociaż do wysokości stopy inflacji? Szczególnie dotkliwie odczuwają to tzw. drobni ciułacze.
ekunum
2 miesiące temu
No jak tam się czują głosujący na pis. Ładnie was rolowali , aby utrzymać się na swoich korytach . Teraz dopiero zobaczycie wartość 500+ i 13 emerytury. Włosy wyjdą wam całkowicie , a z długami para i bankowymi będziecie odchodzić z tego świata. Inni też wszystko podniosą ( energetyka już zaczęła).
Karamba
2 miesiące temu
Polacy są leniwi , gdyby zabrali swoje pieniądze z banków podwyżka stóp byłaby za miesiąc .Widocznie jeszcze za mało nas okradli .
bCYqiDdv
Obiektywny
2 miesiące temu
Oprocentowanie lokat: 0,01%, koszty kredytu: 14%, opłaty za prowadzenie rachunku wzrastają. Lichwa i tyle.
Nero
2 miesiące temu
No i dobrze - koniec o okradaniem próbujących coś zaoszczędzić! A banki i tak swoje: kredyt 10-15%, lokata 0,5% - lichwa w czystej postaci!
Najnowsze komentarze (105)
Koniec pieśni
miesiąc temu
Pożyczam pieniądze bankowi (lokata) to dostaje w zamian 0,5%..... pożyczasz pieniądze z banku to Cię wykroją na kilkanaście procent. Na początku lipca zlikwidowałem lokaty - mina pana w przyciasnym garniturku bezcenna.
xavier
miesiąc temu
Czy nie należałoby odsunąć od procesu decyzyjnego tą bandę tetryków z Glapińskim i Kropiwnickim na czele? Kropiwnicki rozwalił finanse miasta Łodzi za czasów swojej, na szczęście niedokończonej kadencji jako prezydent miasta. Poza tym nie dokonał niczego. Co rozwalił albo jeszcze rozwali Glapiński razem z Kropą... nie wiadomo. Na razie odbudowali inflację...
permanentny
miesiąc temu
Niech banki napiszą prawdę.jak to hest z oprocentowaniem.Procenty w dół a marźe i inne koszty w górę. Banki na zasadzie naczyń polączonych balansuja tą "rurką" Jak procenty w dół to marźe i oplaty w górę Więc to nieprawda co pisza banki A co na to nasz rząd? Czyli PIS?
Rey
miesiąc temu
Umorzenie kredytów jest tylko kwestią czasu,więc zaciągam ile się da. Wsponicie moje słowa ale wtedy już kredytów nie będzie,będą np. Pożyczki dla młodych małżeństw lub pożyczka mieszkaniowa. Ale Bareja.
Oli
miesiąc temu
Ale "kokosy" rząd zarabia teraz na podatku Belki :)
Ja%
miesiąc temu
A czy ktoś z szanownych komentujących zna się choć trochę na ekonomii czy tylko piszecie takie dyrdymały?
Balcerek
miesiąc temu
albo sie leczy organizm albo udaje, Balcerowicz nigdy by nie wygrał z inflacja jakby się cackał. Niech się lepiej NBP przyzna , że rozkłada naszą gospodarkę i oszczędności ludzi na łopatki niż miałby deliberowac powolutku. Do mety się biegnie aby miec najlepszy wynik a nie symuluje bo tak jeszcze nikt nigdy niczego nie wygrał. Tak samo jest z powodzią albo sie powódź niszczy w zarodku bo stopniowe likwidowanie przecieków to żadna walka. Natura gospodarki jest podobna. Inflacja jest już tak duża a może być jeszcze większa pomimo spowolnienia, że ci panowie to sobie juz moga pogadać.
Z Łodzi
miesiąc temu
Raz mądrze mówi czcionek bo jak był w ŁODZI prezydentem to było bardzo cle
bCYqiDdn
Włodzio
miesiąc temu
Teraz dostaję miesięcznie 99 groszy odsetek i płacę 19 groszy podatku Brawo pis, brawo jarek
emeryt
miesiąc temu
Panie Kropiwnicki niech Pan zajmie się podatkiem Belki kiedy wrescie on zostanie zniesiony Czy dalej ci biedni ludzie beda okradani z tych swoich marnych lokat. Miało to byc załatwione jakoś do dzisiaj jest .
Xd
miesiąc temu
RADA OKRADANIA i GRABIEŻY !!!!!!!!!!! Ale "członek" do was pasuje !
asdfghj
miesiąc temu
Tam gdzie Kropiwnicki tam nigdy nie ma dobrych wieści dla obywatela.
Karsn
miesiąc temu
Ktoś kto do tej pory mugl liczyć wyłącznie na regularna spłatę chwilowej a obecnie (fakt niewielki kredyt gotówkowy + odnawialny dla odbudowy historii) raczej się nie zgodzi z tezą o wstrzymaniu akcji kredytowych
ja
2 miesiące temu
Rządy (nie tylko polski) i bankierzy nas okradają. Drukują i rozdają kasę. Przy dużej inflacji utrzymują stopy procentowe na niskim poziomie. Oszczędnści sa coraz mniej warte. Zniechęcają do oszczędzania a za to hodują dłużników, którzy biorą kredyty mieszkaniowe na potęgę. Potem stopy podniosą i wszytko im zabiorą. Gdy nie mamy pieniędzy na coś, tzn. że nas nie stać. Problemem nie jest pożyczka, lichwiarze czy windykatorzy i komornicy, tylko brak dochodów pożyczkobiorcy i nadmierne wydatki. Nie rozwiąże tego problemu kolejny dług. To także oznacza, że nie umieliśmy oszczędzać. Więc jak po wzięciu kredytu będzie? Nagle nauczymy się oszczędzać? Branie kredytów przez ludzi ze złymi nawykami prowadzi ich potem do problemów. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emreytura nie jest Ci potzerbnaJest o zarządzaniu pieniędzmi, Żeby ludzie nauczyli się zarządzać ograniczonymi zasobami (pieniędzmi), skutecznego oszczędzania i inwestowania, by zbudować majątek a nawet finansową wolność.
...
Następna strona