Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Stopy procentowe w dół? RPP podejmie dyskusję w maju

61
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej wciąż jest zachowawcza w kwestii stóp procentowych i pozostawia je na rekordowo niskim poziomie. Podniesienie stóp procentowych byłoby odpowiedzią na rosnącą inflację, ale wtedy droższe byłyby kredyty. Tymczasem RPP chce rozmawiać o... ich obniżce.

Jerzy Żyżyński z RPP o obniżce stóp procentowych. "Dyskusja możliwa w maju"
Jerzy Żyżyński z RPP o obniżce stóp procentowych. "Dyskusja możliwa w maju" (East News)

Rada Polityki Pieniężnej nie ulega presji ze strony rosnącej inflacji i koronawirusa. Zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. Na rekordowo niskim poziomie utrzymują się już od 5 lat.

W ramach wyjaśnienia, wzrostowi cen przeciwdziałają właśnie podwyżki stóp procentowych. Problem w tym, że oznaczałyby jednocześnie wzrost oprocentowania kredytów w bankach, co odbiłoby się na wyższych ratach milionów Polaków, więc także na ich portfelach. Poza tym wyższe stopy ograniczyłyby możliwość stymulowania gospodarki, która m.in. w związku z koronawirusem spowalnia.

Właśnie z tego powodu na obniżkę stóp procentowych zdecydował się we wtorek amerykański bank centralny. Odpowiednik naszego NBP na zwołanym nadzwyczajnym posiedzeniu ściął stawki oprocentowania o 0,5 pkt proc. do 1-1,25 proc. Są więc znowu niższe niż w Polsce. Jednak późną wiosną może się to zmienić.

Zobacz także: Obejrzyj: Galopująca inflacja. Chybione prognozy szefa NBP

- Rada Polityki Pieniężnej może w maju dyskutować o obniżce stóp procentowych. Wszystko zależy od tego, co się dzieje z gospodarką. Jeśli tempo wzrostu gospodarczego spadnie wyraźnie poniżej 3 proc. i spadnie inflacja, to będzie silna przesłanka, żeby obniżyć stopy - powiedział członek RPP Jerzy Żyżyński, którego słowa przytacza PAP Biznes.

- Myślę, że już w maju będziemy mogli o tym dyskutować. Jestem za tym, żeby to było raczej 50 pb [punktów bazowych - red.]. Były propozycje, żeby ciąć o 25 pb, ale co to jest 25 pb, to nie ma żadnego oddziaływania - dodał.

- Jeśli inflacja liczona miesiąc do miesiąca spadnie w lutym, to będzie znaczyć, że ten wzrost cen z grudnia i stycznia się skończył. Jestem zwolennikiem tego, żeby nie działać nerwowo i nie kierować się ruchami krótkoterminowymi. Trzeba popatrzeć co się dzieje i dopiero wtedy interweniować. Jestem też zwolennikiem sygnałów stabilizujących nastroje - podsumował Żyżyński.

Eksperci agencji ratingowej S&P właśnie obniżyli prognozy globalnego wzrostu gospodarczego o 0,5 pkt proc. Spodziewają się dynamiki wzrostu PKB na poziomie 2,8 proc. wobec 3,3 proc. oczekiwanych jeszcze kilka miesięcy temu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(61)
nik
4 lata temu
To polski pieniądz nie będzie juz nic warty, euro dolar i frank będą po 5zł!!!!!!!11 Podwyższać stopy natychmiast!
rim
4 lata temu
Nie zawsze rosnące stopy procentowe są w stanie powstrzymać inflację. Wyższe stopy raczej nie zachęcą ludzi do oszczędzania zamiast do wydawania, bo wyższe wydatki spowodowane są wzrostem cen związanym z rosnącymi cenami energii, pracy i nowymi podatkami. Przy wyższych stopach ludzie nie zaczną wydawać mniej i oszczędzać. Nie wszystko działa jak w podręczniku do ekonomii
aaaaaaaaaaaaa...
4 lata temu
Komuś na rękę, żeby kredyty były tanie.
wujek z uk
4 lata temu
Jasne, promujcie dalej zapozyczanie sie. Rozsadni oszczedzajacy beda sponsorowac pozyczkobiorcow. I jeszcze do tego podatek Belki. Gratulacje, zobaczymy z czego bedziecie ciac jak dojdzie do zera. Moze na ujemne, wiem zdarza sie. Ale normalne to nie jest. Licza na to, ze ludzie wpuszcza oszczednosci do obiegu bo nie warto oszczedzac, co jest faktem, i sztucznie podtrzymaja iluzje wzrostu. A moze po prostu wytransferuja za granice albo kupia zloto i zadoluja. Gra na krotka mete. RPP niech sie czochra.
No tak
4 lata temu
Katolicki kraj a lichwa górą he he he
...
Następna strona