Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
07.03.2020 15:22

Stopy procentowe w dół? RPP podejmie dyskusję w maju

Rada Polityki Pieniężnej wciąż jest zachowawcza w kwestii stóp procentowych i pozostawia je na rekordowo niskim poziomie. Podniesienie stóp procentowych byłoby odpowiedzią na rosnącą inflację, ale wtedy droższe byłyby kredyty. Tymczasem RPP chce rozmawiać o... ich obniżce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Jerzy Żyżyński z RPP o obniżce stóp procentowych. "Dyskusja możliwa w maju"

Rada Polityki Pieniężnej nie ulega presji ze strony rosnącej inflacji i koronawirusa. Zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. Na rekordowo niskim poziomie utrzymują się już od 5 lat.

W ramach wyjaśnienia, wzrostowi cen przeciwdziałają właśnie podwyżki stóp procentowych. Problem w tym, że oznaczałyby jednocześnie wzrost oprocentowania kredytów w bankach, co odbiłoby się na wyższych ratach milionów Polaków, więc także na ich portfelach. Poza tym wyższe stopy ograniczyłyby możliwość stymulowania gospodarki, która m.in. w związku z koronawirusem spowalnia.

Właśnie z tego powodu na obniżkę stóp procentowych zdecydował się we wtorek amerykański bank centralny. Odpowiednik naszego NBP na zwołanym nadzwyczajnym posiedzeniu ściął stawki oprocentowania o 0,5 pkt proc. do 1-1,25 proc. Są więc znowu niższe niż w Polsce. Jednak późną wiosną może się to zmienić.

Obejrzyj: Galopująca inflacja. Chybione prognozy szefa NBP

- Rada Polityki Pieniężnej może w maju dyskutować o obniżce stóp procentowych. Wszystko zależy od tego, co się dzieje z gospodarką. Jeśli tempo wzrostu gospodarczego spadnie wyraźnie poniżej 3 proc. i spadnie inflacja, to będzie silna przesłanka, żeby obniżyć stopy - powiedział członek RPP Jerzy Żyżyński, którego słowa przytacza PAP Biznes.

- Myślę, że już w maju będziemy mogli o tym dyskutować. Jestem za tym, żeby to było raczej 50 pb [punktów bazowych - red.]. Były propozycje, żeby ciąć o 25 pb, ale co to jest 25 pb, to nie ma żadnego oddziaływania - dodał.

- Jeśli inflacja liczona miesiąc do miesiąca spadnie w lutym, to będzie znaczyć, że ten wzrost cen z grudnia i stycznia się skończył. Jestem zwolennikiem tego, żeby nie działać nerwowo i nie kierować się ruchami krótkoterminowymi. Trzeba popatrzeć co się dzieje i dopiero wtedy interweniować. Jestem też zwolennikiem sygnałów stabilizujących nastroje - podsumował Żyżyński.

Eksperci agencji ratingowej S&P właśnie obniżyli prognozy globalnego wzrostu gospodarczego o 0,5 pkt proc. Spodziewają się dynamiki wzrostu PKB na poziomie 2,8 proc. wobec 3,3 proc. oczekiwanych jeszcze kilka miesięcy temu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, rpp, stopy procentowe, rada polityki pieniężnej, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-03-2020

gk1Turcja tez miala nizsze oprocentowanie kredytow od inflacji az.....rabnelo. Mimo protestow Erdogana to Bank Centralny wprowadzil oprocentowanie 26% … Czytaj całość

07-03-2020

Obywatel 500 minusJak najszybciej wybieram oszczędności z pko bp i likwiduje się konto, jak oni mi tak ja im

07-03-2020

PLKiedy wydawało się że więcej na wiarygodności nie można już stracić, prezes tego kabaretu oznajmia że jedzie na wakacje w centrum epidemii nowego … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (61)