Notowania

Stopy procentowe. Wniosek o obniżkę odrzucony przez większość RPP

Stopy procentowe w Polsce pozostają niezmienne od 55 miesięcy. Są jednak głosy za obniżką, co mogłoby oznaczać niższe oprocentowanie kredytów w bankach. Na razie jednak nie ma większości dla takiej opcji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian.

Narodowy Bank Polski opublikował protokół z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, które odbywało się na początku października. Okazuje się, że pojawił się wniosek o obniżkę stóp procentowych o 0,25 pkt proc., ale większość członków RPP nie widzi potrzeby zmian.

Zdaniem większości perspektywy krajowej koniunktury pozostają korzystne, a dynamika wzrostu gospodarczego utrzyma się w najbliższych latach na relatywnie wysokim poziomie. Choć też przyznają, że będzie się stopniowo obniżać.

Jednocześnie zauważają, że wzrosła niepewność dotycząca skali i trwałości osłabienia koniunktury za granicą i jego wpływu na krajową aktywność gospodarczą. A inflacja - po przejściowym wzroście w pierwszych miesiącach 2020 roku - będzie się kształtować w pobliżu celu inflacyjnego, a więc 2,5 proc. (z akceptowanym odchyleniem od tego poziomu o +/- 1 pkt proc.).

Ekspert: "Stopy procentowe raczej w dół, niż w górę"

Większość członków RPP oceniła, że "obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną" - czytamy w protokole.

Z raportu wynika, że w kolejnych kwartałach również prawdopodobna jest stabilizacja stóp procentowych.

"Na posiedzeniu zgłoszono wniosek o obniżenie podstawowych stóp procentowych NBP o 0,25 pkt proc. Wniosek nie został przyjęty" - czytamy w protokole.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo, stopy procentowe, rpp, nbp, kredyty
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-10-2019

patkroić oszczędzających tak pis sobie wymyślił zmusić ludzi do wydawania oszczędności aby nabić kasę z VAT

17-10-2019

rexdopiero artykuł, że inflacja zjadła 500plus a tutaj artykuł o obniżaniu stóp procentowych to znaczy, że inflacji nie ma ?!

Rozwiń komentarze (2)
  1. Polecane
  2. Najnowsze
  3. Popularne