Notowania

pieniądze
07.10.2019 10:08

Stopy procentowe. "Pieniądze są już nic niewarte"

Znany szwajcarski finansista Oswald Gruebel ostro skrytykował politykę pieniężną w swoim kraju. Mówi o szaleństwie i bezwartościowym pieniądzu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Oswald Gruebel to niemiecki bankier, który był m.in. prezesem w UBS i szefem w Credit Suisse. (Fot: AFP PHOTO / Sebastian Derungs)

Polityka pieniężna szwajcarskiego banku centralnego wzbudza skrajne opinie. Zdecydowanym przeciwnikiem utrzymywania ujemnych stóp procentowych (w praktyce oznacza to, że za możliwość ulokowania pieniędzy w banku trzeba zapłacić, zamiast liczyć na zysk z odsetek) jest jeden z bardziej znanych niemieckich bankierów Oswald Gruebel.

Na łamach szwajcarskiego dziennika NZZ am Sonntag były szef Credit Suisse i UBS nazwał politykę ujemnych stóp procentowych szaleństwem. Przestrzegł także, że w takiej sytuacji pieniądze nic nie są warte.

- Dopóki będziemy mieli ujemne stopy procentowe, sektor finansowy będzie się kurczył - ostrzega Gruebel.

Wyrok ws. frankowiczów. Wiceprezes ZBP: "nie będę się zakładał"

To nie pierwsza tego typu wypowiedź. Pod koniec września Renaud de Planta, szef banku Pictet Group powiedział, że ujemne stopy w Szwajcarii są na "granicy bólu". Tłumaczył, że w takiej sytuacji banki oszczędnościowe i komercyjne tracą powód do istnienia i grozi to wszystko wojną walutową.

Przypomnijmy, że Bank Szwajcarii ma najniższe oprocentowanie na świecie. Główna stawka wynosi minus 0,75 proc.

Dlaczego szwajcarzy bankierzy utrzymują ujemne oprocentowanie? Jednym z najważniejszych celów jest osłabienie tamtejszej waluty. Frank po uwolnieniu w styczniu 2015 roku bardzo mocno poszedł do góry, co odczuli na portfelu m.in. frankowicze.

Zbyt wysoki kurs waluty nie sprzyja gospodarce. W obliczu globalnego spowolnienia nie jest to na rękę rządzącym. Z drugiej strony zadowoleni są frankowicze, bo ich raty są niższe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pieniądze, stopy procentowe, Oswald Gruebel, gospodarka, wiadomości, bankowość
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-10-2019

mam wizjęAby nie było kryzysu, musimy drukować puste pieniądze. Tyle że te puste pieniądze musimy komuś dać, ktoś je musi od nas kupić lub pożyczyć. I wszystko … Czytaj całość

07-10-2019

lllTa...a u nas frank rośnie w niewyobrażalnym tempie...skoro nie jest nic wart,to czemu u nas taki drogi ???To wszystko to manipulacje !

07-10-2019

TasA ja tam wole byc biedny w Szwajcarii niz bogaty w Polsce.

Rozwiń komentarze (38)