Notowania

Raty kredytów bez zmian. RPP utrzymała stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Na rekordowo niskim poziomie utrzymują się od 55 miesięcy. Ale coraz więcej członków rady zastanawia się nad podwyżką.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
RPP zbiera się już 55. raz z kolei, by nie zmienić stóp (Fot: Jacek Domiński/Reporter)

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5 proc., podał bank centralny. Oznacza to, że raty kredytów złotowych pozostaną bez zmian. Ale również oprocentowanie depozytów rosnąć nie będzie.

Decyzja nie jest zaskoczeniem. Inflacja co prawda ostatnio do sierpnia rosła, ale już we wrześniu nieco spadła i utrzymuje się w celu inflacyjnym NBP. O godz. 16:00 odbędzie się konferencja prasowa RPP, na której ukazane zostanie tło decyzji.

Zobacz też: Prof. Orłowski: "Jest ryzyko, że sympatie polityczne w NBP przeważą nad racjonalnością"

Stopa lombardowa wynosi nadal 2,5 proc., stopa depozytowa - 0,5 proc., a stopa redyskonta weksli - 1,75 proc.

Większość ekonomistów spodziewa się, że RPP utrzyma stopy procentowe bez zmian do 2022 r. Jednak w Radzie Polityki Pieniężnej przybywa ostatnio jedna osoba, przychylających się do podwyżki stóp procentowych w Polsce.

Łukasz Hardt uważa, że niewielkie podniesienie stawek byłoby korzystne, gdyby inflacja na trwałe zbliżyła się do 3,5 proc.

- Nawet mała podwyżka, rzędu 0,15 pkt proc., umocniłaby wiarygodność banku centralnego. Nie możemy zapominać, że rolą NBP jest dbanie o wartość pieniądza. Lepiej realizujemy nasze zadanie, gdy mamy inflację na poziomie 2 proc. niż 3 proc. - powiedział Hardt w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej". Dołączył w ten sposób do dwójki dotychczasowych "jastrzębi" (Zubelewicz i Gatnar). Rada liczy dziesięcioro członków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-10-2019

mimWzrost konsumpcji nastąpił w wyniku rozdawnictwa, nie w wyniku wydatków osób, które wzięły kredyty. Kredytobiorcami są ludzie zakupujący mieszkania … Czytaj całość

02-10-2019

wolnySpoko, będzie po wyborach, po co denerwować kredytobiorców przed głosowaniem.

02-10-2019

GregPanie Łukaszu Hardt, trzymaj stopy w miejscu, bo Polacy to biedni ludzie i maja kredyty. Nie cwaniakuj bo krajanie nie maja takich zarobkow jak ty

Rozwiń komentarze (23)