Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Kredyty mogą być jeszcze tańsze. RPP głosowała wniosek o obniżkę stóp procentowych

140
Podziel się

RPP obiera nowy kurs? Jeszcze w lipcu bankierzy głosowali podwyżkę stóp procentowych. Teraz pojawiły się głosy za obniżką. Choć w obu przypadkach nie było większości, widać, że ścierają się różne wizje polityki pieniężnej. Od niej zależy los milionów kredytobiorców.

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła oprocentowanie w bankach bez zmian.
Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła oprocentowanie w bankach bez zmian. (East News, Jacek Domiński/Reporter)
bCYzKMRh

We wrześniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała o pozostawieniu bez zmian stóp procentowych. To oznacza, że stawki oprocentowania kredytów w bankach komercyjnych powinny utrzymać się na dotychczasowych poziomach. Mimo tego warto odnotować, że wśród bankierów są osoby, które są za obniżkami.

Z upublicznionego w czwartek protokołu z ostatniego posiedzenia RPP wynika, że część rady uzasadniała właśnie obniżenie stóp procentowych nasilającymi się sygnałami pogorszenia się światowej koniunktury. Podkreślali przy tym istotny wzrost ryzyka recesji w amerykańskiej gospodarce.

"Czynniki te mogą negatywnie oddziaływać na wzrost gospodarczy także w Polsce. Jednocześnie ryzyko trwałego odchylenia inflacji od celu NBP jest ograniczone" - czytamy w protokole RPP.

bCYzKMRj

Zgłoszony został także wniosek o obniżenie stóp procentowych o 0,25 pkt proc. Nie znalazł jednak większości i został odrzucony.

Europejski Bank Centralny obciął stopy procentowe. "Jestem sceptyczny"

Protokół nie wskazuje, kto zgłosił wniosek o obniżkę i którzy bankierzy głosowali "za". Z ostatnich medialnych wypowiedzi wiadomo jednak, że zdecydowanym zwolennikiem takiego działania jest Eryk Łon.

Takie rozwiązanie na pewno byłoby korzystne dla wszystkich Polaków spłacających kredyty. Stawki ustalane przez RPP dla banków mają wpływ na ostateczną ofertę dla klientów. Obniżka stóp procentowych o 0,25 pkt proc. oznaczałaby mniej więcej taki sam spadek oprocentowania, a więc i mniejsze miesięczne raty.

bCYzKMRp

Przeciąganie liny

Pytanie tylko, czy w kolejnych miesiącach znajdzie się większość w RPP? Ekonomiści pytani przez money.pl, w tym były członek RPP, wskazują, że nie ma potrzeby obniżek, a wręcz mogłyby one oznaczać kłopoty dla gospodarki. Podkreślają, że Polska jest w innej sytuacji niż np. USA czy kraje strefy euro, gdzie jest uzasadnienie dla obniżek stóp procentowych.

W RPP widać, że ścierają się zupełnie różne podejścia do prowadzenia polityki pieniężnej. Poprzednio na posiedzeniu rady głosowana była z kolei podwyżka stóp procentowych. Podobnie jak teraz nie znalazła większości (głosowało za nią dwóch członków - Eugeniusz Gatnar i Kamil Zubelewicz).

Uzasadniano to wtedy oczekiwanym wzrostem cen, który będzie obniżać poziom realnych stóp procentowych, co mogłoby - w opinii tych członków rady - nadmiernie stymulować akcję kredytową i rodzić problem zbyt dużego zadłużenia gospodarstw domowych.

Kilka dni temu gotowość do poparcia podwyżek wyraził też Łukasz Hardt. Zastrzegł, że niewielkie podniesienie stawek oprocentowania byłoby korzystne, gdyby inflacja na trwałe zbliżyła się do 3,5 proc.

bCYzKMRq

Większość nie chce zmian

Tymczasem ciągle większość rady liczącej 10 osób jest za utrzymywaniem stóp procentowych bez zmian. Warto zauważyć, że taki stan utrzymuje się już od 54 miesięcy.

Zdaniem większości, perspektywy krajowej koniunktury pozostają korzystne, a dynamika PKB utrzyma się w najbliższych latach na relatywnie wysokim poziomie, choć będzie się stopniowo obniżać. Przyznają, że wzrosła niepewność dotycząca skali i trwałości osłabienia koniunktury za granicą i jego wpływu na krajową aktywność gospodarczą. Jednocześnie jednak inflacja - po przejściowym wzroście w pierwszym kwartale 2020 roku ma ustabilizować się w pobliżu celu, czyli 2,5 proc.

"Większość członków Rady oceniła zatem, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną" - czytamy w protokole.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCYzKMRK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(140)
Przedsiębiorc...
12 miesięcy temu
PiS niech się lepiej nie dotyka stóp procentowych. recesja w PL zapuka za max 2 kwartały. Warto zostawić sobie parę oczek, gdy zabraknie piNIEndzy na 500+
gosc
12 miesięcy temu
Dlaczego ten tlusty zbereznik glapowicz wciaz jest prezesem NBP w normalnie zarzadzanym panstwie juz dawno by wylecial z posady i odpowiadal za marnotrawstwo milionow na blondyny i inne zachcianki no ale u nas to kolezka tego malego prezeska
Mmm
12 miesięcy temu
Wiadomo. Trzeba do końca okraść tych co jeszcze coś mają.
bCYzKMRL
Zdziwiony
12 miesięcy temu
Inflacja 10% rdr a oni chcą obniżać stopy, toż to jakaś kacza ekonomia!!
Pisman
12 miesięcy temu
kryzys zacznie się dopiero w 2021 kiedy skończą się unijne dopłaty i zaczną się skumulowane wypłaty socjalu .Będą się wtedy ratować zwiększaniem długu, dodrukiem złotówki ale to mało pomoże bo gniotą aktywność Polaków
Najnowsze komentarze (140)
szubienica pl...
12 miesięcy temu
komercyjne banki nie utrzymają się w warunkach sterowanej polityki pieniężnej. Obciążenia związane z kredytami frankowymi, niskie stopy procentowe kredytów i ograniczenia w zarabianiu pieniędzy. I za 3 lata zostanie jedynie słuszny bank polski i kasy stefczyka, A wtedy będzie można zrobić już wszystko, łącznie z nacjonalizacją środków zgromadzonych na rachunkach indywidualnych i firmowych. I da się wypłacać 500 plus przez kolejne 30 lat?
To on w trakc...
12 miesięcy temu
wyjazdu do hotelu Pancernego Mariana z dwoma dziwusami.
kali
12 miesięcy temu
a lekkie panienki gdzie???
alfa&omega
12 miesięcy temu
Żeby dać kredyt, bank najpierw musi pozyskać lokaty - na 0,3%?
luki
12 miesięcy temu
Glapiński zamienił dzidy na ich babcie?
gosc
12 miesięcy temu
A dlaczego ten tlusty zbereznik glapowicz dalej jest prezesem NBP ??? no wiadomo nastepny kolezka prezeska ,a on juz z hukiem powinien wyleciec z pracy nie tylko za te dwie blondyny ,bo w banku po katach szeptaja o jego wyczynach
Realpol
12 miesięcy temu
Balcerowicz jako prezes NBP sprzedał złoto w dołku. Polska na tym dużo straciła.
Sztuka działa...
12 miesięcy temu
Wzrastająca inflacja , wzrost kosztów produkcji i próda ratowania WIZERUNKU POLITYCZNEGO poprzez zapowiedz obniżki stóp procentowych , to absolutnie wyraziste pokazanie , jak może działać POLECENIE POLITYCZNE . Takie działanie może usypiać społeczeństwo na bardzo , bardzo krótki okres , do chwili ukształtowania politycznego nowych władz , po czym musi zostać skorygowane wg. reguł jakie obowiązują w sferze finansów.
bCYzKMRD
andzelika
12 miesięcy temu
Dworki Prezesa tak ustaliły,dwór się rozrasta,coraz piękniejsze te damy .
lisaj
12 miesięcy temu
Złotego to nie uratuje. Ale może z tego coś kapnie dla Piksi i Diksi?
As
12 miesięcy temu
RPP juz rozpoczęła kampanie wyborcza. Przeciez to absurd zeby obniżać stopy procentowe w obliczu wzrostu inflacji. Z drugiej strony obniżka stóp powoduje obniżenie oprocentowania oszczędności i ucieczke do walut obcych. Chyba, ze tak jak za czasów PRL rząd zablokuje możliwość posiadania dewiz przez obywateli RP. Przy okazji, ok 2 miesięcy wcześniej Glapinski mówił, ze wartosc złotego bedzie rosła w stosunku do innych walut.
czes
12 miesięcy temu
PIS jak wygramy to znowu wam cos damy .
Twój nick
12 miesięcy temu
O! Na zdjęciu pani poseł *Robimy coś tam, coś tam*:)
POKO
12 miesięcy temu
Barczerowicza trzeba to zrobi reforme i wymiane ma byc jak bylo
...
Następna strona