Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ceny ropy naftowej szybują do góry. Baryłka najdroższa od 2014 roku

Ceny ropy naftowej szybują do góry. Baryłka najdroższa od 2014 roku

Spadają zapasy ropy. To podnosi ceny surowca. Fot. Barta IV/CC BY 2.0/Flickr
Spadają zapasy ropy. To podnosi ceny surowca.

Ostatni spadek zapasów i działania OPEC podbijają ceny ropy. W miesiąc podrożała o 13 proc. i jest wyceniana najwyżej od ponad 3 lat. Choć nie są to dobre wieści z punktu widzenia kierowców, na razie ciągle jeszcze ceny paliw nie idą aż tak mocno w górę.

Od miesiąca ceny ropy naftowej na giełdzie w USA systematycznie pną się w górę. W połowie grudnia baryłka, a więc około 159 litrów surowca, kosztowała 56 dolarów. W środę rano sięgała już 63,5 dolara, co oznacza podwyżkę o około 13 proc.

Tym samym padają nowe, kilkuletnie rekordy. Po raz ostatni równie droga ropa była w grudniu 2014 roku. W międzyczasie chodziła na giełdzie w Nowym Jorku poniżej 30 dolarów.

Notowania ropy naftowej na przestrzeni ostatnich 5 lat

- Przedłużenie obowiązywania umowy OPEC o ograniczeniu produkcji ropy i spadki zapasów to główne elementy, które stoją za podwyżkami cen - tłumaczy William O'Loughlin, analityk inwestycyjny Rivkin Securities, cytowany przez agencję Reuters.

Dorota Sierakowska z Domu Maklerskiego BOŚ dodaje, że Amerykański Instytut Paliw podał , że zapasy ropy naftowej w USA spadły aż o 11,2 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano trzykrotnie mniejszego spadku.

- Jednocześnie znacząco wzrosły jednak zapasy benzyny i destylatów, co świadczy o tym, że spadek zapasów ropy wynika nadal przede wszystkim ze zwiększonej aktywności rafinerii w USA. Dzisiaj swoje wyliczenia dotyczące zapasów paliw w tym kraju przedstawi Departament Energii - podkreśla ekspertka.

Zauważa jednak, że duży optymizm inwestorów budzi obawy o przegrzanie rynku.

- Zwłaszcza w globalnym ujęciu sytuacja fundamentalna na rynku ropy naftowej wciąż nie jest najlepsza. W pierwszej połowie tego roku na świecie ma utrzymać się nadwyżka ropy naftowej - prognozuje Sierakowska.

Jakie będą ceny ropy naftowej w 2018 roku?


 

M.in. ze względu na mocną złotówkę w relacji do amerykańskiego dolara podwyżki cen ropy nie przekładają się na razie wprost na wyższe ceny tankowania w kraju.W ubiegłym tygodniu średnie ceny benzyny nawet lekko spadły. A prognozy też nie są nieprzychylne.

- W okresie między 8 i 14 stycznia 2018 przewidujemy, że ceny benzyny 98-oktanowej ulokują się w przedziale 4,95-5,04 zł za litr, a dla benzyny 95-oktanowej oczekujemy wyników między 4,61 i 4,70 zł za litr. Również w cenach diesla może być spadek, a przedział spodziewanych cen to 4,54-4,63 zł - szacują eksperci e-petrol.

paliwa, ceny, opec, ropa naftowa, surowce
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Alan
2018-01-12 19:26
Za Tuska była 5,5 ale baryłka kosztowała 140 dolarów i dolar był po 4 zeta. Za PiS prawie 5 zeta za litr a barýłka 60 usd kosztuje i dolar jest 3,5 zł. PORÓWNAJCIE
kadyk
2018-01-12 11:43
wina kaczyńskiego,za tuska benzyna taniała.
ok
2018-01-11 15:25
a po ile teraz jest PLN , panowie analitycy ?
Pokaż wszystkie komentarze (31)