Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rekordowy tydzień dla rynku miedzi. Skorzystał na tym KGHM

0
Podziel się:

Ostatni tak mocny tygodniowy wzrost zaobserwowano na przełomie kwietnia i maja tego roku.

Rekordowy tydzień dla rynku miedzi. Skorzystał na tym KGHM
(KGHM)
bEKEkPdx

Wprawdzie cena miedzi w piątek prawie się nie zmieniła, to w całym tygodniu wzrosty były dość znaczne. Łącznie w trakcie ostatnich 5 dni, czerwony metal na giełdzie w Londynie zdrożał o ponad 5 proc. Jest to najmocniejszy tygodniowy wzrost notowań tego surowca od ponad 4 miesięcy. Metal w dostawach trzymiesięcznych na London Metal Exchange jest wyceniany po 5.397,50 dolarów za tonę. Na wzrostach skorzystała spółka KGHM.

Ostatni tak mocny tygodniowy wzrost zaobserwowano na przełomie kwietnia i maja tego roku. Również na giełdzie metali w Szanghaju miedź zdrożała w ciągu tego tygodnia o 5,4 proc.

Na rynkach pojawiają się sygnały o możliwych mniejszych dostawach miedzi i poprawie popytu na ten metal. Notowania surowca wsparły także wcześniejsze informacje firmy Glencore, która zapowiedziała zmniejszenie produkcji metalu w Afryce.

bEKEkPdz

Notowania miedzi w tym roku

Pozytywny wpływ na ceny mają również informacje z Chin, które są największym odbiorcą tego surowca na świecie. Jego zapasy w Chinach spadły tam aktualnie do najniższego poziomu od 21 miesięcy.

Mniejsza sprzedaż i produkcja miedzi

Freeport McMoRan Inc., jedna z największych firm zajmujących się wydobywaniem miedzi obniżyła swój cel sprzedażowy na ten rok o 25 milionów funtów miedzi. Jak podała, zjawisko pogodowe El Nino niekorzystnie wpływa na warunki w Indonezji, gdzie firma prowadzi wydobycie.

Z kolei spółka Jinchuan Group Co. podała, że grupa obniżyła produkcję miedzi i niklu 8 września z powodu usterki w systemie produkcyjnym.

bEKEkPdF

Kurs akcji KGHM w tym roku

Na podwyżce cen miedzi skorzystał KGHM. W trakcie 4 ostatnich sesji akcje miedziowego giganta zdrożały o 11,6 procent. To spore odreagowanie, zważywszy na fakt, że przez ostatnie 3 miesiące straciły one około 25 procent swojej wartości.

bEKEkPea
giełda
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)