Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ropa z Iranu zaleje rynek. Cena surowca już się zmieniła

Ropa z Iranu zaleje rynek. Cena surowca już się zmieniła

Fot. LASKI DIFFUSION/EASTNEWS

Ropa naftowa jest najtańsza od ponad 12 lat. Jej cena w poniedziałek sięgnęła poziomu 27 dolarów za baryłkę. Tym razem elementem, który przyczynił się do kolejnych spadków było zniesienie embarga Unii Europejskiej i USA na Iran.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno spadają i są lekko powyżej 28 dolarów za baryłkę. Nieco ponad 27 dolarów trzeba zapłacić za baryłkę ropy na giełdzie w Londynie. W tym roku ropa w USA staniała już o 21 proc.

Powodem poniedziałkowych spadków jest zniesienie sankcji nałożonych na Iran. Drogę do tego utorowało wypełnienie przez ten kraj wszystkich zobowiązań wynikających z porozumienia nuklearnego, które w lipcu 2015 roku zawarł ze światowymi mocarstwami - powiadomiła w sobotę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Wieczorem tego dnia USA i UE zniosły sankcje nakładane na Iran od 2006 roku.

Cena ropy notowanej na giełdzie w Londynie w poniedziałek

Spór o program atomowy Iranu trwał ponad 12 lat. Zachód nakładał lub zaostrzał sankcje, by zmusić ten kraj do rezygnacji z rozwijania programu nuklearnego, który - według zachodnich rządów - miał na celu budowę broni jądrowej. Teheran zaprzeczał by dążył do jej produkcji. W wyniku samego tylko embarga naftowego Iran tracił rocznie około 40 mld dolarów.

Zniesienie sankcji oznacza, że Iran będzie mógł już teraz powrócić w pełni na międzynarodowe rynki ropy naftowej. W konsekwencji zachodnie firmy będą mogły kupować irańską ropę i gaz.

Już w ubiegłym roku szacowano, że Teheran zgromadził na tankowcach zapasy surowca sięgające 40 mln baryłek, które po zniesieniu ograniczeń mogą natychmiast trafić na rynek.

Zobacz, jak zmieniała się cena ropy w tym roku

Takie działania sprawiają, że na wypełnionym rynku jest jeszcze więcej ropy. Spora nadpodaż surowca działa negatywnie na jego ceny. - Mamy nadal negatywną presję na ceny ropy. Sprawa Iranu nie jest nowa, ale teraz jesteśmy w takim punkcie, że sankcje na ten kraj zostały zniesione i to będzie kluczowa sprawa dla rynków w ciągu najbliższych tygodni. Jest pytanie: ile ropy trafi na rynek w najbliższym czasie - mówi Ric Spooner, główny analityk CMC Markets w Sydney.

Iran - według telewizji CNBC - ma zamiar "pompować tyle ropy, ile zdoła", osiągając w ciągu dwóch lat wydobycie rzędu 6 mln baryłek dziennie, co może doprowadzić do dalszego spadku i tak już niskich cen tego surowca. Kraj ten ma drugie co do wielkości złoża ropy na świecie, a także czwarte największe złoża gazu ziemnego.

W ostatnim raporcie, amerykański departament ds. energii poinformował, że zapasy ropy w USA wzrosły o 0,2 mln baryłek. Wówczas cena surowca spadła do 30 dolarów za baryłkę.


Czytaj także
Polecane galerie
econom
83.21.43.* 2016-01-18 21:35
proponuje przeciagnac rurociagi z gazem i ropa z iranu przez turcje do europy to oplacalne
Szofer polski
83.24.145.* 2016-01-18 18:28
Poki co cena paliwa w PRL bis stoi stabilnie ponad 4 zlote za litr taka jest ta ropa tania ze nie widac zmiany . Widac ze paliwowa klika ma sie dobzre nic ich nie rusza dalej biora prawie tyle samo co rok wczesniej.Widac juz ze jak kiulku prezesow sie nie zamknie do p****** taniej nie bedzie bo to dla bandy nafciarzy raj kupuja coraz taniej a na stacja czyli spzredaz po starej cenie. Zmiany 10 czy 20 groszy to zadna zmiana.
Idooll
83.26.173.* 2016-01-18 17:59
realizacja obietnic.
To co PIS realizuje - tonic konkretnego dla przeciętnego Kowalskiego.Zmieniają szefów- robiąc mieejswca dla swoich. Narazie zmiany np. podatek bgankowy, beda wiecej nas ksztować
Zobacz więcej komentarzy (21)