Notowania

ropa naftowa
07.10.2015 18:24

Zapasy ropy rosną mocniej od prognoz. Ceny idą w dół

Zobacz wyniki najnowszego raportu amerykańskiego Departamentu Energii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ezioman/Flickr.com (CC BY-NC 2.0))

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 3,07 mln baryłek - podał amerykański Departament Energii. Zaraz po opublikowaniu tej informacji ceny ropy na giełdzie w Nowym Jorku znacząco spadły.

Według oficjalnych danych rządowych zapasy ropy wzrosły o 0,7 proc. do 461 mln baryłek. Jednocześnie rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 2,46 mln baryłek, a benzyny zwiększyły się o 1,91 mln baryłek. Całkowite zapasy w obu przypadkach wynoszą odpowiednio 149,15 mln i 223,92 mln baryłek.

Do publikacji raportu ceny ropy na giełdzie w USA rosły. Około godziny 16:00 czasu polskiego było to około 49,5 dolara za baryłkę. Po tym jak okazało się, że zapasy surowca wzrosły o prawie połowę więcej niż oczekiwano (2,2 mln baryłek), kurs ropy poleciał w dół, schodząc poniżej 48 dolarów.

Reakcja rynków nie może dziwić, bo im więcej ropy zalega w magazynach, tym mniej jest ona warta. Produkcja przewyższa bowiem popyt. Z tą negatywną tendencją mamy do czynienia od wielu miesięcy. Tylko od początku roku nadpodaż ropy sprawiła, że jej cena spadła oprawie 10 proc.

Tegoroczne notowania ropy naftowej na giełdzie w USA

Tygodniowa zmiana zapasów paliw, czyli Weekly Petroleum Status Report, publikowana jest w każdą środę przez EIA (Energy Information Administration). Jest to jedyny, pochodzący z rządowych źródeł, regularnie publikowany raport dot. danych o zasobach paliw. Dane zawarte w raporcie opierają się na informacjach dostarczanych przez firmy przemysłu paliwowego i dotyczą tygodnia kończącego się w piątek poprzedzający środową publikację.

Tagi: ropa naftowa, giełda, wiadomości, gospodarka, surowce, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz