Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Szczepionka Novavax bardzo skuteczna. To polski Mabion ma ją produkować. Akcje w górę

20
Podziel się:

Polska firma Mabion wyprodukuje dla swojego amerykańskiego odpowiednika - firmy Novavax - szczepionkę przeciw COVID-19. Ta czeka jeszcze na zatwierdzenie, ale ukazały się badania, które wskazują na dużą jej skuteczność. Giełda w Polsce zareagowała.

Szczepionka Novavax bardzo skuteczna. To polski Mabion ma ją produkować. Akcje w górę
Akcje Mabionu wystrzeliły. Spółka ma bardzo dobrą passę (Mabion SA)

Szczepionka firmy Novavax przeciw COVID-19 jest skuteczna w 96 proc. w zapobieganiu chorobie, wywołanej przez oryginalną wersję koronawirusa - oświadczył koncern i dodał, że zaczyna starania o rejestrację leku w różnych krajach.

Według komunikatu, szczepionka ta jest także skuteczna w 86 proc. przeciwko bardziej zakaźnemu wariantowi koronawirusa, który odkryty został w Wielkiej Brytanii. Z kolei w RPA skuteczność preparatu stwierdzono na poziomie 55 proc.

Koncern podkreśla, że w obu badaniach, zarówno na terenie W.Brytanii, jak i RPA, szczepionka była w 100 proc. skuteczna w zapobieganiu poważnym objawom COVID-19 i śmierci w wyniku tej choroby.

Zobacz także: Reforma podatków. Wyższa kwota wolna zamiast 13. i 14. emerytury?

Na tak pozytywne dane reaguje polska giełda. A to wszystko dlatego, że polska firma biotechnologiczna Mabion wyprodukuje dla Novavaksu szczepionki przeciw COVID-19. Umowa między firmami została zawarta na początku marca, produkcja ruszy, gdy tylko Novavax dostanie zielone światło od Komisji Europejskiej.

Spółka Mabion SA warta jest obecnie ponad 1 mld 139 mln zł (za jedną akcję na GPW trzeba dać blisko 94 zł). A jeszcze pod koniec ubiegłego tygodnia jej wycena sięgała ok. 800 mln zł. Euforię na giełdzie wywołuje też fakt, że spółka zostanie dokapitalizowana kwotą 117 mln zł.

Ta kwota popłynie z emisji akcji serii U, dokonanej po procesie przyspieszonej budowy księgi popytu. Wyemitowano 2,43 mln akcji w cenie 55 zł za jedną, a inwestorzy zadeklarowali chęć objęcia całej oferowanej puli.

- Cieszymy się, że deklaracje objęcia akcji emisji serii U wpłynęły od ponad 20 jakościowych inwestorów, będących zarówno nowymi inwestorami, jak i dotychczasowymi akcjonariuszami spółki. Inwestorzy zadeklarowali objęcie wszystkich oferowanych akcji, a emisja osiągnęła wartość prawie 134 mln zł, co odbieramy jako ogromny kredyt zaufania - powiedział dr Dirk Kreder, prezes zarządu Mabion.

Jak dodał, taki ruch inwestorów oddłuży spółkę. - Dzięki takiej decyzji akcjonariuszy, bilans spółki nie będzie obciążony zobowiązaniami finansowymi w kwocie 16,2 mln zł, a w zamian dostaliśmy potwierdzenie ich rosnącego zaangażowania w spółkę.

Kreder podkreślił, że po objęciu akcji przez inwestorów oraz konwersji długu na akcje do spółki wpłynie ponad 117 mln zł, które pozwalają na prowadzenie działalności i finasowanie zaawansowanych badań związanych z lekiem MabionCD20 oraz inwestycje w rozbudowę mocy produkcyjnych do produkcji szczepionki przeciw COVID-19 dla amerykańskiej firmy Novavax.

Szczepionka Novavax

Badania kliniczne trzeciej fazy szczepionki przeciw COVID-19 od Novavaksu przeprowadzono w Wielkiej Brytanii na ponad 15 tys. osób w wieku od 18 do 84 lat, z których 27 proc. miało powyżej 65 lat. W RPA w badaniach wzięło udział 2665 osób.

Amerykańska firma spodziewa się wykorzystać te dane w celu złożenia wniosku o dopuszczenie do użytku w różnych krajach.

Dwudawkowy preparat firmy Novavax zasadniczo różni się od dopuszczonych już do stosowania na świecie szczepionek wektorowych i mRNA. To rekombinowana szczepionka podjednostkowa, czyli zawierająca białko wirusa, przeciw któremu wytwarzane są przeciwciała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
makler2005
rok temu
..to jest preparat jednodawkowy.Autor musi na takie fakty zwracać uwagę.
det
rok temu
widzę że jak cos polskie albo z udziałem Polaków to grupie ludzi od razu nie pasuje. Nie ma co się matwic niemiecka szczepionka opracowana jest przez Węgierkę w firmie u Turka - więć jak będzie u nas produkowana szczepionaka to duży sukces.
Sandra
rok temu
Serum z napletków jest podobno jeszcze lepsze.
Dar
rok temu
Dirk Kreder to typowe polskie imię i nazwisko to napewno Polska spółka -firma jak obecnie wedel,coca cola,kaufland,lidl,biedronka,castorama,obi,diagnostyka,mBank,o kurczę ale można wymieniać i to we wszystkich dziedzinach gospodarki Polska to potęga gospodarcza gospodarstwem domowym stoi tylko nie pamiętam ile przypada średnio kredytu na jednego mieszkańca tutejszego Bantustanu
ksiegowy
rok temu
Niezły przewał , 55zł za akcje w emisji a cena rynkowa akcji 94zł. Inwestorzy to kółko zamkniętych gospodyń