Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Tąpnięcie na akcjach Allegro. Główni właściciele sprzedają miliony akcji

19
Podziel się

Allegro znalazło się znowu w centrum uwagi giełdowych inwestorów. Kurs akcji spadł do najniższego poziomu od debiutu spółki na GPW. Są w środę ponad 5 proc. na minusie po tym, jak główni właściciele ogłosili sprzedaż prawie 77 mln akcji.

Tąpnięcie na akcjach Allegro. Główni właściciele sprzedają miliony akcji
Na czele zarządu spółki Allegro stoi Francois Nuyts. (Materiały prasowe, Allegro)
bDScDPqZ

W tym roku tak dużego zainteresowania akcjami spółki Allegro jeszcze nie było. W ciągu kilku godzin przez giełdę przeszły transakcje o wartości ponad 800 mln zł. Niestety handel zdominowali inwestorzy pozbywający się udziałów. W efekcie notowania Allegro spadły o ponad 5 proc.

Jedna akcja wyceniana jest w tej chwili nieco poniżej 60 zł, a w najgorszym momencie sesji były już niewiele powyżej 58 zł. To najniższy kurs od momentu debiutu Allegro na giełdzie, który odbył się pięć miesięcy temu.

bDScDPrb

Warto przypomnieć, że pierwsza fala euforii wśród inwestorów podbiła cenę akcji Allegro do prawie 100 zł. Od tamtego czasu straciły na wartości blisko 40 proc. Można to przeliczyć na blisko 35 mld zł. O tyle zmniejszyła się wartość całego biznesu, który w tej chwili można szacować na nieco ponad 61 mld zł.

Skąd tak duże zamieszanie na akcjach? Po zamknięciu sesji na giełdzie we wtorek i przed startem handlu w środę zarząd Allegro poinformował o planach trzech głównych właścicieli spółki. Okazało się, że chcą pozbyć się sporej części swoich akcji.

Spółki: Cidinan, Permira VI Investment Platform i Mepina, które do tej pory miały blisko 70 proc. udziałów, wystawiły na sprzedaż 76,5 mln akcji. Uprawniają one do 7,5 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

bDScDPrh
Zobacz także: Nowy Ład PiS. Belka komentuje pomysły rządzących

Według agencji Bloomberg błyskawicznie znaleźli się inwestorzy chętni na zakup papierów. Cena miała zostać ustalona na 60 zł za sztukę. Znalazło to automatycznie odzwierciedlenie w notowaniach giełdowych, bo właśnie w te okolice od razu spadł kurs akcji będących w obrocie.

Przy 60 zł za akcję, cały pakiet udziałów wystawiony przez głównych właścicieli wart jest blisko 4,6 mld zł.

bDScDPri

Nasuwa się pytanie, co z resztą udziałów? "Pozostałe posiadane przez tych akcjonariuszy akcji Allegro.eu zostały objęte 90-dniowym lock-upem" - informuje spółka. To oznacza, że przez trzy miesiące nie będą ruszone. To gwarantuje tymczasowy spokój.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDScDPrC
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
Mateusz
4 tyg. temu
Te akcje są realnie warte z 30 zł, więc nawet 60 to gruba przesada.... stopnieją szybciej niż lodowiec na biegunie i główni właściciele doskonale o tym wiedzą... stąd pakują się szalupę :-)
duo3
4 tyg. temu
o ile dobrze czytam liczby to kapitalizacja allegro dzisiaj to 69 mld a orlenu tylko 27 mld?
Patryk
4 tyg. temu
Przecież po to weszli na giełdę żeby spieniężyć biznes wiadomo nie w całości,ale skoro w zarządzie są fundusze, a te muszą zarobić to muszą też zaksięgować zysk i zainwestować w co innego. Allegro się już rozbujało wiec pewnie już mają na celowniku co innego do rozkręcenia a to niech sobie kreci swoje dalej. Amazon swoją drogą ebay też próbował i wyszło jak wyszło
bDScDPrD
adam
4 tyg. temu
sprzedający obstawili akcję kontraktami na spadki cen akcji i niewiele stracili, jak znaleźli kupców kontraktów na górkę.
arahat
4 tyg. temu
don orleone to kupi! allegro musi byc narodowe!!!
...
Następna strona