Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Materiał sponsorowany przez InternetowyKantor.pl

Umocnienie złotego w trakcie konferencji Adama Glapińskiego

Podziel się:

Czwartkowe wystąpienie Prezesa Narodowego Banku Polskiego wprowadziło powiew optymizmu na wykresach PLN do głównych walut. Wiatru w żagle nabrał również warszawski parkiet. W tym czasie PLN był dodatkowo wspierany wzrostami na głównej parze walutowej świata.

Umocnienie złotego w trakcie konferencji Adama Glapińskiego
(materiały partnera)

Wystąpienie przewodniczącego RPP

Czwartkowa konferencja prof. Adama Glapińskiego była dla wielu ekonomistów gwoździem programu podczas wczorajszej sesji. Oczywiście po raz kolejny nie zabrakło stwierdzeń o polskim cudzie gospodarczym czy prywatnych opinii prezesa NBP, na którego zlecenie przygotowano nawet specjalny materiał promujący słuszność podjętych dotychczas decyzji i jednocześnie wskazujący trafność wcześniejszych predykcji. Tym razem można było jednak dostrzec pewne zmiany. Podkreślono niepewność czasów, w których żyjemy. Wypowiedź zawierała obawę o dalszy poziom inflacji, w związku z czym poinformowano słuchaczy o ograniczeniu przestrzeni do dalszych obniżek kosztu pieniądza (zwłaszcza w krótkim terminie). Dowiedzieliśmy się, że listopadowe obrady RPP nie były szczególnie burzliwe, a Rada była względnie zgodna co do decyzji o pozostawieniu stóp procentowych na poziomie 5,75%. W porównaniu do publikacji i wystąpienia z września jest to spora zmiana. Miejmy na uwadzę również fakt, że na podstawie najnowszej projekcji z modelu NECMOD, NBP nieznacznie obniżył prognozy inflacji na lata 2023 i 2024 przy jednoczesnym ich podniesieniu na rok 2025. Oznacza to, że problem możliwości dłuższego utrzymania się inflacji powyżej celu, a nawet jej odbicia nie jest już lekceważony.

Umocnienie PLN

Pomimo wewnętrznych konfliktów w Narodowym Banku Polskim, o których mogliśmy przeczytać w tym tygodniu w mediach, rynek ostatecznie pozytywnie odebrał wydarzenia z krajowego podwórka. Środowa decyzja umocniła PLN. Aprecjację złotego obserwowaliśmy również podczas czwartkowej konferencji prof. Adama Glapińskiego, co kontynuowane jest w piątek o poranku. Dodatkowo, krajowa waluta od wczoraj podąża w ślad za euro, do którego jest dodatnio skorelowana. Każdy wzrost głównej pary walutowej świata jest wykorzystywany przez PLN, co w konsekwencji obniża kursy złotego do głównych walut, wyznaczając w niektórych przypadkach lokalne dołki. Za euro zapłacimy 4,42 PLN, USD/PLN to 4,14 PLN a frank szwajcarski zszedł poniżej 4,59 PLN. Powiew optymizmu widoczny jest także na warszawskim parkiecie. W czwartek WIG20 mimo słabego początku sesji zamknął dzień na ponad 1,4% plusie. Optymizm był szczególnie widoczny na indeksie WIG BANKI, które odnotowały w tym czasie ponad 3% wzrost.

Autor: Dawid Górny - analityk w InternetowyKantor.pl

Materiał sponsorowany przez InternetowyKantor.pl

giełda
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.