Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

W Polsce jest ponad 53 mln kart SIM. Nadchodzi koniec obniżek cen u operatorów

69
Podziel się

Konkurencja na rynku telefonii komórkowej w Polsce pozostaje duża, ale o związany z tym dalszy spadek cen może być ciężko. Orange, który ma ponad jedną czwartą rynku, notuje spadek dochodów z oferty abonamentowej. Częściowo nadrabia to na usługach przedpłaconych.

Orange podsumował swoje wyniki i najważniejsze zmiany w branży.
Orange podsumował swoje wyniki i najważniejsze zmiany w branży. (Stuff)
bDniLAmZ

Orange, choć oferuje szeroki zakres usług telekomunikacyjnych, kojarzony jest przede wszystkim z telefonią komórkową. Na nieco ponad 11 mld zł sprzedaży w całym 2018 roku, jedna czwarta przypadała wyłącznie na ten segment. Na koniec roku Orange świadczył klientom 14,8 mln usług komórkowych. W tym 9,9 mln w ramach abonamentu i prawie 4,9 mln na kartę SIM - wynika z najnowszego raportu spółki.

Według szacunków Orange, na koniec grudnia udział czterech wiodących operatorów utrzymał się na poziomie 98 proc., gdzie sam Orange miał w swoich rękach niecałe 28 proc. rynku.

Według szacunków, wszystkich kart SIM od różnych operatorów w Polsce jest około 53,2 mln - o 2,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Na każdą osobę od niemowlaka po stulatka przypada więc po prawie półtora karty. Rynek usług mobilnych jest mocno rozwinięty i - jak wskazują eksperci Orange - charakteryzuje się niskim poziomem cen. Trend ten może jednak ulec zmianie.

bDniLAnb

Ogólne trendy bez zmian, choć taniej nie będzie

"Obserwując zmiany w konstrukcji ofert oraz fakt, że sektor operatorów komórkowych jest zadłużony i zaangażowany w duże programy inwestycyjne, istnieje wiele przesłanek do tego, by oczekiwać stabilizacji poziomu cen, a nawet możliwości odwrócenia ich trendu spadkowego" - czytamy w raporcie.

Jednocześnie podkreślają, że promocje cenowe odgrywają wciąż wiodącą rolę w strategiach marketingowych operatorów. Często też modyfikują swoje oferty, m.in. poprzez zmianę sposobu obsługi, która w modelu miesięcznych płatności daje możliwość swobody zakończenia umowy w dowolnym momencie.

Zobacz także: Fundacja Orange przybliża ludziom nowe technologie
bDniLAnh

Na całym polskim rynku telefonii przedpłaconej (karty pre-paid) zanotowano spadek liczby usług. Był jednak niższy niż w 2017 roku, gdy rynek znajdował się jeszcze pod wpływem regulacji dotyczących obowiązkowej rejestracji kart.

Raport Orange sugeruje, że główne trendy na rynku w 2018 roku nie uległy zasadniczej zmianie w stosunku poprzedniego. Głównym polem walki firm telekomunikacyjnych coraz bardziej stają się gospodarstwa domowe, w odróżnieniu od wcześniejszego konkurowania o pojedynczego klienta.

bDniLAni

Z jednej strony, spowodowało to względną stabilizację cen pojedynczych usług, po wielu latach ostrej walki konkurencyjnej.
Z drugiej strony, klienci mogą otrzymać, czasami znaczne, benefity cenowe za zakup kilku usług w pakiecie, co przekłada się na popularność tzw. rodzinnych ofert multisimowych, zawierających i usługi głosowe, i mobilnego przesyłu danych.

Firmy o klientów walczą wielkością pakietów danych, a także ofertą smartfonów. Coraz mniej atrakcyjny, jako produkt, jest internet mobilny. Głównie z powodu atrakcyjności ofert mobilnego internetu do użytku stacjonarnego, ale i coraz większych pakietów danych dostępnych w podstawowych ofertach głosowych.

Więcej usług, ale mniej pieniędzy

W przypadku samego Orange w porównaniu z 2017 rokiem aktywność w zakresie usług telefonii komórkowej zwiększyła się o 2,6 proc. Nie przełożyło się to jednak na pieniądze, bo przychody wyraźnie spadły. W rok o 13 proc. W takim samym tempie sprzedaż zmalała między 2016 i 2017 rokiem. W sumie przez dwa lata dochody Orange zmniejszyły się o miliard złotych do 2,9 mld zł.

bDniLAnj

Wyraźnie spadają miesięczne wpływy z usług abonamentowych przypadające na przeciętnego klienta. W 2018 roku były na poziomie 28,6 zł w porównaniu z 31,7 zł w 2017 i 36,5 zł w 2016 roku. Nieco bilansuje to wzrost dochodów z usług pre-paid - z 9,3 zł w 2016 do 11,6 zł w 2017 i 12,3 zł w 2018 roku.

Spadek dochodów z usług abonamentowych spółka tłumaczy m.in. większą popularnością ofert bez telefonów, chętnie wykorzystywanymi pakietami rodzinnymi (klient dostaje kilka kart SIM z rabatami) i dużą konkurencją na rynku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDniLAnC
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(69)
piotr
2 lata temu
Nie dziwie się że obroty spadły , orange oszukuje z szybkością internetu , płace za 100 m/s mam ok. 30 m/s
Lord Vader
2 lata temu
Dla mnie Orange może w ogóle przestać istnieć...
aaa234
2 lata temu
"półtora" karty? pora cofnąć się do podstawówki... rodzaje męskie czy żeńskie cóż to za różnica.
bDniLAnD
ares
2 lata temu
ukradli mi wszystkie pieniądze z konta. pytam jakim prawem a oni- to nie powinno się zdarzyć ! ich propozycja -oddamy panu 1/3 ! !!!! więc pytam ile zabrali? a on -dobrze to zwrócimy połowę!!! po wielkiej awanturze oddali wszystko i obciążyli 15 zł za połączenie z biurem klienta ! banda złodziei !
mis 23
2 lata temu
Orange to oszuści płace za neta 300 m/s a mam zaledwie 110 m/s jak tak można oszukiwać ludzi
...
Następna strona