Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

WeWork ogłasza upadłość. Porozumiał się z wierzycielami

5
Podziel się:

Stało się to, czego od kilku dni spodziewali się obserwatorzy: WeWork ogłosił upadłość. Startup zmagał się z problemami związanymi z nieudaną pierwszą ofertą publiczną, a potem pandemią koronawirusa, która uderzyła w jego model biznesowy. Firma porozumiała się też z wierzycielami.

WeWork ogłasza upadłość. Porozumiał się z wierzycielami
WeWork ogłasza upadłość. (GETTY, Bill Tompkins)

WeWork oficjalnie ogłosił upadłość – podaje Bloomberg. Firma zrobiła to po osiągnięciu wstępnego porozumienia w sprawie restrukturyzacji z wieloletnim sponsorem SoftBankiem i obecnymi wierzycielami. Celem jest zmniejszenie zadłużona o ponad 3 mld dolarów i likwidacja większości akcji spółki.

Ponadto ma ona też dążyć do odrzucenia ponad 60 umów najmu w Ameryce Północnej i wykorzystać proces sądowy do renegocjacji innych umów. Informacje te przekazał dyrektor generalny David Tolley w dokumentach sądowych.

Zobacz także: „Wchodzę tam, skąd wszyscy uciekają". Ekscentryczny miliarder Władysław Grochowski - Biznes Klasa #3

WeWork upada

Tym samym kończy się historia spektakularnego rozwoju i równie spektakularnego upadku spółki. W money.pl pisaliśmy już, że tuż przed debiutem na giełdzie WeWork było wyceniane na 47 mld dolarów.

We wniosku upadłościowym, który firma złożyła w New Jersey w poniedziałek, wymieniła ona 19 mld dolarów zobowiązań i 15 mld dolarów aktywów. Skorzystała też z rozwiązania amerykańskiego prawa, które pozwala kontynuować jej działalności przy jednoczesnym wypracowaniu warunków spłaty wierzycieli.

Według stanu na 30 czerwca WeWork posiada lub zarządza nieruchomościami w 777 lokalizacjach w 39 krajach. Obłożenie pozostaje zbliżone do poziomu z 2019 r., jednak przedsiębiorstwo na tym etapie nadal jest nierentowne.

WeWork prosi o możliwość odrzucenia umów najmu w niektórych lokalizacjach, które w dużej mierze nie działają, a wszyscy członkowie, których to dotyczy, otrzymali wcześniejsze powiadomienie – przekazała spółka w oświadczeniu cytowany przez Bloomberga.

Jednocześnie firma chce złożyć też wniosek o uznanie w Kanadzie. Podkreśliła też, że jej lokalizacje w innych krajach nie są częścią procesu upadłościowego. Nie ma też wpływu na franczyzobiorców na całym świecie.

Przyczyny upadku WeWork

Agencja wymienia kilka powodów upadku WeWork. Ocenia, że proces ten zaczął się już prawdopodobnie w 2019 r., kiedy to firma szykowała się do debiutu giełdowego. W zaledwie kilku miesięcy przeszła ona drogę od planowania IPO do zwolnienia tysięcy pracowników i uzyskania wielomiliardowego dofinansowania.

Duże problemy sprawiła też pandemia koronawirusa, która spowodowała, że pracownicy biurowi masowo przechodzili na pracę zadaną. To był cios dla firmy, która oferowała m.in. wynajem przestrzeni biurowej.

Chociaż firma weszła na giełdę ostatecznie w 2021 r. (poprzez połączenie się ze spółką celową). To jednak nie powstrzymało WeWork "przed krwotokiem gotówki" – ocenia Bloomberg. Kolejne kłopoty finansowe nawiedziły ją w 2023 r.

Jak pisaliśmy ostatnio w money.pl, w ciągu 12 miesięcy kurs akcji WeWork runął niemal o 100 proc. Jeszcze na początku listopada 2022 r. inwestorzy wyceniali je na ponad 104 dolary.

Czym zajmuje się WeWork? Jak pisaliśmy w 2019 r., to amerykański start-up, który zajmuje się przekształcaniem biur w przestrzenie do współpracy, a następnie ich wynajmem. Firma wynajmuje przestrzenie na krótki czas – nawet na dzień, miesiąc czy rok. Jednocześnie spółka samemu podpisuje umowy na biura na okres 5-10 lat. Wynajem krótkookresowy jest bardziej zyskowny niż wynajem długoterminowy. Różnica pomiędzy umowami ma być zyskiem spółki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Porażka
4 tyg. temu
To nie pandemia uderzyła w model biznesowy wework, bo jej jedynym modelem było przepalanie miliardami kolejnych rund finansowania, a jak jeszcze mogli z tego wybrnąć to zawalili IPO. Ta firma nigdy nie wypracowała żadnych zysków ani stabilnego modelu. Ale dalej się fetyszyzujcie wycenami jak przy tym słupie z Arche.
set
4 tyg. temu
Czy ja dobrze rozumiem, model biznesowy tego wygląda tak, że, jeden z telefonem w biurze pracuje, płaci właścicielowi biura, pośrednikowi i człowiekowi na giełdzie? Jeden pracuje 3 siedzi?
nick
4 tyg. temu
O firmie, a dokładniej o głównym (do czasu) właścicielu, opowiada film WeCrashed, dostępny na Apple TV.
No nie...
4 tyg. temu
Czyli można wynajmować przestrzenie biurowe dla małych prywatnych oszustów niekoniecznie korporacyjnych. Ja bym na przykład wynajął biuro na casting sekretarek. Ale są tacy co mają pomysły na różne małe ambergoldy, a nie chce im się budować biurowca.
buhaha
4 tyg. temu
Tak kończy się gdy panuje całkowita osobista bezkarność osobników w zarządach i radach nadzorczych firm !!!